Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dağlar da satılıyor  (Okunma Sayısı 1286 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Mart 2007, 12:22:22 »

Artık satılmayan yer kalmayacak: Yakında kendi ülkemizde yabancı sayılacağız. Son dönemde Türkiye´de gayrimenkul yatırımları ile öne çıkan yabancı yatırımcılar dağlarla bile ilgilenmeye başladı.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye'de bir ilke imza atılarak yap-işlet-devret modeli ile satışa çıkarılan Davraz Dağı'nın 49 yıllığına Fransız Comag'a kiralanması için ön anlaşma imzalandı.

Türkiye'nin son dönemde yıldızı parlayan kayak merkezlerinden biri olan Davraz Dağı'nı kiraya veren Isparta Valiliği, önümüzdeki günlerde Comag firmasını yakından tanımak ve anlaşmanın ayrıntılarını konuşmak için Fransa'ya gidecek.

Tek zirveli Davraz Dağı, 42 bin dönümlük bir alana sahip. Comag, dağa 50 milyon euroluk bir yatırım yapmayı planlıyor. Dağda bir aya yakın incelemeler yapan firma, Fransa'dan özel olarak getirttiği kayakçıları helikopter ile zirvede bırarak pist testi yaptı. Dağın zirvesine teleferik kurma sözü de veren Comag'ın hedefi ise kayak sezonunda 500 bin turist ağırlamak.

10 milyon YTL'lik altyapı yatırımı yapıldı

2000 yılında ilk kez kayak turizmine açılan Davraz Dağı'na valilik bugüne kadar 10 milyon YTL'ye yakın altyapı harcaması yaparak 5 kilometrelik telesiye ve kayak pisti kurdu. Bölgede Akkanat Holding'de geçen yıl 15 milyon euroya 4 yıldızlı bir oteli faaliyete soktu.

Davraz'ın Türkiye'de altyapısı önceden hazırlanmış tek kayak merkezi olduğunu söyleyen Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Fransızların projesinden oldukça umutlu olduğunu söyledi. Fransız yatırımcı ile Davraz'ın Avrupa'dan ciddi bir turist çekeceğini kaydeden Uzun, şöyle devam etti: "Kış ve kayak turizmine elverişli olan Davraz Dağı, tek zirveli bir dağ ve özellikle alternatif kış sporları yönünden önemli bir geleceğe sahip. Buna inandığımız için valilik olarak sadece geçen yıl Davraz'a 5.5 milyon dolarlık altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Burası Türkiye'de düzenli altyapıya sahip tek kayak merkezi. Bu sayede yabancıların ilgisini çekmeyi başardık."

Alıntı:Ortadoğu Gazetesi

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 28 Mart 2007, 13:15:36 »

Dikkat edelim yakında okulları da içindekilerle beraber satacaklar.Biz de gideceğiz aman dikkat.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
aphel
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Mart 2007, 13:21:33 »

Hocam endişenizi anlıyorum. Çoğu zaman da böyle düşüncelere destek veriyorum.
Ancak dikkat ederseniz 49 yıllığına kiraya verildiğinden bahsedilmiş. Yap-işlet-devret modeli yani. Günümüz şartlarında oraya belediyemizin 50 milyon Euro yatırım yapması pek mümkün görünmüyor. O halde bölgeyi kalkındırmak için ya ortaklık ile ya da yabancı sermaye ile birşeyler yapılmalıdır. Bu durumda ülkemiz için kazançlı bir yatırım olacaktır.
Ayrıca tahmin edilen sayıda turist gelirse Isparta'daki ticari hayatı da etkileyecektir. Neticede 49 yıl sonra tamamen ülkemize kalacak süper bir kış turizm tesisi olacaktır.
Ne olacaksa büyük TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin yararına olmalı! Zaten aksi düşünülemez ! ! !

Hocam ben bu yönü ile değerlendirmeyi uygun gördüm. Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim...

NE ARADIĞINI BİLMEYEN, BULDUĞUNU ANLAYAMAZ !
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic