Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çelik: Dershane açmak zorlaşacak  (Okunma Sayısı 4799 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Haziran 2008, 06:00:24 »

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dershane sayılarında son dönemdeki artışın düştüğünü kaydederek, “Bir yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. Dershane açılmasını zorlaştıracak, eğitim ruhuna daha uygun bir yapı üzerinde çalışıyoruz” dedi. Bakan Çelik, SBS ve OKS sorularını hazırlayan öğretmenler ve matbaa çalışanlarına Başkent Öğretmen Evi’nde bir yemek verdi. Bakan Çelik, OSK’nin öğrenci, veli ve öğretmenlerden alınan görüşler sonucunda kaldırıldığını, SBS’nin ise Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler lisesi gibi ortaöğretim kurumlarına girişte bir sınav gerekliliğinin olması nedeniyle konulduğunu kaydetti. Bakan Çelik, “Sınavsız eğitim sistemi dünyanın hiçbir yerinde yoktur, bu sistemi biz getirmedik” şeklinde konuştu.

DERSHANE AÇMAK

Bakan Çelik, dershanelerin açılmasını zorlaştıracak ve eğitim ruhuna daha uygun bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Dershanelerin açılışını çok daha sistematize eden, açmayı daha da zorlaştıran manada çok daha eğitim ruhuna uygun belki ekstra imkanlar isteyen bir yapı üzerinde çalışıyoruz. Apartman katlarında dershaneler açmaya sınırlama getireceğiz” dedi. Çelik, daha önce açılan dershanelerde ise şuan için bu tür düzenlemeye yönelik sınırlamalar getirmeyeceklerini kaydetti. Söz konusu çalışma neticesinde dershaneler arasında 100 metre uzaklık olmasının, ayrıca bir apartmanda iki dershane bulunması gibi durumlara izin verilmemesi öngörülüyor.

ÖSS’YE SBS MODELİ

Bakan Hüseyin Çelik, ÖSS’nin de SBS modeline yakın bir hale getirilmesinin planlandığına dikkat çekti. Çelik, gazetecilerin “İngiliz modeli mi olacak?” şeklindeki sorusuna ise, “YÖK Başkanımız, İngiliz modeli derken İngiltere’deki modelin aynısının alınacağı yönünde bir şey söylememiştir. Zaten Türkiye’nin ortaöğretimi ile İngiltere’nin ortaöğretimi aynı değildir” yanıtını verdi.
Akşam

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2008, 08:09:44 »

Bir apartmanda iki dershane bulunması zaten garip bir durum.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2008, 10:21:31 »

Yine bakanımız konuşmuş. Ne demeli ki?
Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu... Cheesy Cheesy Grin Grin

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2008, 10:24:13 »

Birileri bişeylerin olmayacağı veya zorlaşacağı yönünde bir ifade kullanıyorsa bilinki bu iş daha da kolaylaşacaktır. Yıllardır denilenin tersi yönde bir uygulama ortaya çıkmadı mı?

Ayrıca 'Atı Alan Üsküdar'ı Geçmiş' zaten.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2008, 10:38:27 »

''Dershane açmak zorlaşacak'' demek '' Ne duruyorsunuz, elinizi çabuk tutun, dershane açın.'' demenin Türkçesinden başka birşey değildir.Bu sözün üzerine dershane sayısında hızlı bir artışın olması kaçınılmaz gözüküyor.Hele bir de öss modelinin sbs modeline dönüştürülme mesajının verilmesi dershaneleri teşvik etmenin açık ipuçları olarak görülüyor. Angry Angry Huh? Huh? Huh?

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
msever
Uzman Üye

Performans: 104
Çevrimdışı Çevrimdışı

alınteri en iyi mirastır

Site
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2008, 13:03:51 »

hazır açılmışları var ya ne gerek var yenilerine  bakanımızında varmış ya

Yıldız bir gökte güzel bir de ayyukta
Ay bir yıldızla güzel bir de bayrakta...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2008, 19:55:03 »

Sayın bakanımız böyle dediğine göre yandı öğrenci velileri demektir bu (tabi bende).Yakın zamanda dersanelerin sayısı artar, veliler dişinden tırnağında artırarak,zor özverilerde bulunarak  çocuklarını dersaneye yazdırmak zorunda kalırlar(zaten bir çok veli bu şartlar içindedir) ,gidişat onu gösteriyor çünkü.Hadi hayırlısı,Allah bakanımızın eksikliğini göstermesin !

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
fıratsu
Sürekli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2008, 20:09:30 »

dershanede çalışmış biri olarak şunu ifade etmek istiyorum kazananlar sadece ve sadece patronlar ayağında terlikle dersanede patronum diye çalışan ilkokul mezunu kişiler tanıyorum. Birde bu hükümet dersaneleri kapatamaz çünkü fetullah amcaları çooooook kızar
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2008, 20:34:42 »

Güngör hocam yine en doğrusunu söylemişsin...

Bence tüm amaç dersane sayısını arttırmaktır. Yani gerçi bu tartışmaya girince mutlaka bizi haksız çıkaran arkadaşlar oluyor ama MEB genel bir eğilim olarak okulları tasfiye etmek istiyor. O bakımdan yapılan her hamlenin dersaneciliği geliştirmek amaçlı olduğu açık. Şimdi bu düzenin ikinci aşaması başladı. Dersaneler kolejlere dönüşüyor. Üniversiteye dönüşüyor.

Çok iyi bildiğim bişey söyleyim mesela S.... dersanesi, F..... dersanesi üniversite açma hazırlığında. Bazı arkadaşlara mübalağa gelebilir ama üniversite açmak için vakıf gerekli... bu tip büyük dersanelerin tümü vaklıflarını kurdu. İsimleri de kamuoyunun malumu. Ya da kolejler olgusu Ankara'da ve taşrada yaygın değil şimdi tüm dersaneler müthiş sübvansiyonlarla bu işe yönlendiriliyor. Yarın öbür gün bunlar okulları da satmaya başlayacaklar. Bu durumu salt AKP politikası olarakl değerlendirmemek gerekli... Onun yerinde başkası da olsa aynısı olacaktı. Bu noktada bakanımızı farklı kılan kural tanımazlığın ve hukuk dışılığın en büyük örneği olması ve yargıdan dönmeyen hiç bir yönetmelik veya uygulamanın bulunmamasıdır.

sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2008, 20:40:23 »

Türkiye'de toplam 4 bin 83 dershane faaliyet gösteriyor.AA muhabirinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerinden derlediği bilgiye göre, ülke genelinde dershane bulunmayan il yok. 81 ilde toplam 4 bin 83 dershane faaliyet gösteriyor. Dershane sayısı bakımından üç büyük il ilk sıralarda yer alıyor.

Verilere göre, İstanbul 657 dershaneyle ilk sırada; bunu Ankara (496) ve İzmir (187) izliyor. En az dershane bulunan il Ardahan ve bu ilde 2
dershane hizmet veriyor. Bu kenti 3 dershaneyle Kilis, Bayburt ve Tunceli izliyor; Gümüşhane'de ise 4 dershane var.Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, illerdeki dershane sayıları sırasıyla şöyle:

İller Dershane sayısı
------------- ---------------
İstanbul 657
Ankara 496
İzmir 184
Adana 156
Bursa 149
Antalya 140
Mersin 118
Konya 98
Balıkesir 86
Kocaeli 82
Hatay 79
Manisa 76
Kayseri 70
Samsun 68
Denizli 67
Aydın, Diyarbakır 59
Muğla 57
Trabzon 56
Kahramanmaraş 55
Sakarya 52
Eskişehir 50
Gaziantep 48
Şanlıurfa 44
Malatya 43
Tekirdağ 42
Osmaniye, Ordu 40
Sivas, Zonguldak 37
Çanakkale 35
Adıyaman 33
Çorum, Erzurum, Isparta 32
Mardin, Elazığ 29
Kütahya, Afyonkarahisar 28
Edirne, Tokat 25
Burdur, Uşak, Van 22
Kırıkkale, Kırklareli ve
Giresun 21
Rize, Yozgat, Amasya 20
Karabük, Batman 19
Bolu 17
Aksaray 15
Muş, Nevşehir, Kastamonu,
Kırşehir ve Yalova 14
Artvin, Niğde 13
Ağrı 12
Şırnak, Düzce, Karaman 11
Bilecik 10
Bingöl, Bitlis, Erzincan,
Hakkari, Iğdır ve Sinop 9
Bartın, Çankırı, Kars 8
Siirt 7
Gümüşhane 4
Bayburt, Kilis, Tunceli 3
Ardahan 2

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığının 2007-2008 sayısal verilerine göre, Türkiye genelindeki toplam 34 bin 93 ilköğretim okulunda 10 milyon 870
bin 570 öğrenci, 3 bin 830 genel lisede 1 milyon 980 bin 452 öğrenci, 4 bin 450 mesleki ve teknik lisede 3 milyon 245 bin 322 öğrenci eğitim görüyor.

''bu kadar rakama daha da eklenecekse vay (!) halimize...!!
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2008, 08:34:58 »

duy da inanma derler. desenize dershanelerin sayısı artacak hatta her öğrenciye bir dershane kampanyası bile başlayabilir yakında...nesli

u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2008, 09:56:55 »

Mevcut durum dersaneciliği özendirir yapıda:SBS 3 yıl ÖSSde aynı duruma gelecek.kapasiteleri yüksek dersaneler marka olmuşlar,durumdan pozitif etkilenirken apartman katı dersane artımını engellemeye yöneliksöylem Bakanımızın ifadeleri…Bakkal açar gibi dersane açmak aynı kurallarla olmamalıydı.oldu yıllarca.Kurallar değişip ağırlaşırsa büyük sermayelere avantajlı durum çıkacaktır.Merdiven altı sektörü engellemenin imkanı olmaz.ama onların pastadan alacakları pay ise Ankara daki marka olan sadece bir dersane kadar öğrenci kontenjanı olmayacaktır.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #12 : 01 Temmuz 2008, 11:07:00 »

aslında doğru karar eğitimci olmayanlar bile bu işe giriyor.

Emeğe Saygı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic