Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anadolu Liseleri Atamalarında Sürpriz Gelişme!!!  (Okunma Sayısı 5686 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufili
Ziyaretçi
« : 15 Mayıs 2008, 18:07:18 »

-Danıştay 2. Dairesi, Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimine ilişkin genelgesi ile atanmasına karşın Danıştay kararı ile kararnameleri iptal edilen öğretmenlerin, “hizmet puanı”na göre atanmasını ve bu öğretmenler için sınav şartı aranmamasını uygun gördü.

Danıştay 2. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, “Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimine” ilişkin 2005/73 Sayılı genelgesinin yürütmesini sınavsız yapıldığı gerekçesiyle 2006 yılında durdurmuştu. Danıştay, söz konusu genelge ile atanmasına karşın Danıştay kararı ile kararnameleri iptal edilen öğretmenler için sınav şartı aranmamasını uygun gördü.

Danıştay 2. Dairesi Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimine ilişkin genelge ile atanmasına karşın, genelgenin iptali nedeniyle mağdur olan bir öğretmenin açtığı davayı sonuçlandırdı. Danıştay, gerekçeli kararında 2005/73 Sayılı genelgenin iptal edilmesi nedeniyle atama için dayanak alınamayacağını belirtirken, “İşlemin tesis edildiği tarihte yürürlülükte bulunan Aralık 1999 tarihli, 2507 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde durumun değerlendirilmesi gerektiği açıktır” ifadesine yer verdi. Danıştay’ın gerekçeli kararında söz konusu yönetmeliğin 17 ve 18. maddesinde yer alan 3 yıldan daha az öğretmenlik mesleğinden ayrı kalanlar ve söz konusu okullarda 5 yıldan daha az görev yapan öğretmenlerin aynı türdeki okullara yeniden atanabileceği belirtildi.

-SINAV ŞARTI ARANMAYACAK-

Danıştay, “Esas itibariyle Anadolu Liselerine seçme sınavı ile atama yapılacağı, ancak daha önce Anadolu statülü okullarda görev yapıp çeşitli nedenlerle kapsam dışı okullara geçiş yapan öğretmenler için belirli koşullarla sınav şartının aranmayacağı anlaşılmaktadır” açıklamasında bulundu. Danıştay, bu durumdaki öğretmenlerin Anadolu Liselerine atanması konusunda sınav şartı aranmayacağını kaydederek, söz konusu öğretmenlerin görevden alınmasını gerektiren bir neden bulunmadığını bildirdi. Danıştay, 1999 tarihli, 2507 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Liseleri Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde söz konusu öğretmenlerin hizmet puanı göre atanmasına karar verdi.

-ÖĞRETMENLER MAĞDUR OLMUŞTU-

Danıştay 2. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, “Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimine” ilişkin 2005/73 Sayılı genelgesinin yürütmesini sınavsız yapıldığı gerekçesiyle 2006 yılında durdurmuştu. Ataması yapılan öğretmenler ise norm fazlası olarak atandıkları okullarda kalırken MEB, söz konusu Danıştay kararını bu yıl uygulamaya koymuş ve öğretmenlerin mağdur olmasına neden olmuştu. Söz konusu öğretmenlerin kararnameleri Anadolu statüsüne çevrildiği için bu süre zarfında yapılan sınavlara da alınmadılar.Ayrıca iki yıllık çalışma sürelerini de doldurmadıkları için il içi tayin isteyemeyen öğretmenler, ciddi mağduriyet içine düşmüştü.

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/110046/
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2008, 18:11:19 »

Daha önceden anadolu liselerinde çalışan arkadaşlarımızın hakları iade edilmiş.Onların adına sevindirici bir durum.
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2008, 18:20:24 »

onların adına sevindim.ancak bu atamalardan dolayı birçok anadolu lisesinde kadrolar dolduğundan sınavla anadolu liselerine atanan bizler bu sefer mağdur olduk.çünkü il dışı atamaya başvuru için modüle bakıyorum.çok az anadolu lisesinde açık görünüyor.bu yüzden anadolu liselerine il dışı gidebileceğimiz yer sayısı çok az oldu.

Kayracan
osmangulgu
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2008, 18:28:05 »

Mahkeme kararı 2005 yılında ataması yapılıp mahkeme kararı ile atamaları iptal edilen tüm öğretmenlri mi yoksa 2000 yılından önce anadolu ibareli bir okulda çalışmış olanları mı kapsamakta...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2008, 18:31:57 »

İşiniz yarar mı bilmiyorum ama.
Atamaları iptal edilen anadolu lisesi öğretmenlerine yol gösterecek karar örneği aşağıdaki linkte yeralmaktadır.

http://www.memurlar.net/haber/109906/

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2008, 18:35:18 »

bilgilendirme için teşekkürler sayın hocam .

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
osmangulgu
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2008, 19:39:33 »

teşekkürler...önerdiğiniz linkte net bir açıklama yok sanırım bakanlığın yeni bir açıklamasını beklemek gerekecek.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2008, 19:47:46 »

Ben doğru bulmuyorum, haketmeden sınavsız giren öğretmenler şimdi sınavla kazanmış haketmiş arkadaşların haklarını çalacaklar..

Danıştayın saçma bir kararı olarak değerlendiriyorum..
ronahi
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2008, 19:55:23 »

haksızlık, gerçi bu ülkde haksızlık diz boyu, yargı da çark ediyor artık, insanların hakları hiçe sayılıyor. geçen sene sınava girdim ve derece yaptım ancak coğrafya da açık yok hepsini haksız yollarla doldurmuşlar, bu da bi hak neden hakkımla bi yere gelemiyorum??
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #9 : 15 Mayıs 2008, 19:58:46 »

karar sadece daha önce anadoluda çalışmış...
kazanılmış hak sahibi kişiler için, bir emsal oluşturuyor...
:::.ERHAN.:::
Uzman Üye

Performans: 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 15 Mayıs 2008, 21:08:32 »

karar sadece daha önce anadoluda çalışmış...
kazanılmış hak sahibi kişiler için, bir emsal oluşturuyor...

Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebileceğin kadar yersin.Denize testiyi daldırsan alabileceği kadar su alır,gerisi kalır.Mevlana
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 15 Mayıs 2008, 21:40:54 »

Yine kafalar karışacak,uygulamayı beklemek gerek
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 16 Mayıs 2008, 06:13:02 »

Adanas hocam "hak etmeden sınavsız kazananlar" demişsin kurduğun cümlenin mantığı doğru  olsada sonucu yanlış çıkar.Şu an Anadolu liselerinde çalışan öğretmenlerin acaba kaçtanesi sınav kazanıp çalışıyorlar.((Öğretmen liseleride dahil)O zaman sınavsız yapılan bütün atamaları iptal edelim.Yeni bir sınav yapılsın herkes girsin, kazanan atansın.Kimsenin kendinden şüphesi yok emin olabilirsin.
 Ronahi hocam (durumuna üzüldüm ama)sende "Hepsini haksız atamışlar" demişsin.Bildiğine göre bu haksız atamalarla ilgili bu zamana kadar ne yaptın,hakkını aramada hangi hukuki yolu kullandın yoksa birileri gibi değişen şartlara göre konuşmak alışkanlıklarından birimi?
 Sonuç bir kez daha MEB herşeyi eline yüzüne bulaştırdı.Her iki tarafında mağduriyetinin kaynağı MEB'dir bunu anlayın artık!
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2008, 06:33:21 »

Bakanlık daha önce bu yıl için herheangi bir sınav yapılmayacağını söylemişti.

2005 atamalarıyla beraber 28 Haziranda sınav yapılmasına karar verdi. Özellikle de bu sınavın iptal edilen atamlatdan kaynaklandığı biliniyor.

Şimdi de bu durum. Acaba 28 Haziranda yapılacak sınavı tekrar iptal etmeyi düşünmez mi bakanlığımız!....

adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 16 Mayıs 2008, 07:02:19 »

Sami hocam bu durumda 28 haziranda ki sınav hiçbir anlam taşımıyor..!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic