Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4 yıllık lise 3 yılda bitirilebilecek  (Okunma Sayısı 3774 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« : 06 Mayıs 2008, 16:40:26 »

4 yıllık lise 3 yılda bitirilebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı sınıf geçme sisteminde önemli değişikliklere gidiyor. Bunlardan biri de 4 yıllık lisenin 3 yılda bitirilebilmesi...

Liselerdeki sınıf geçme sisteminde bazı değişiklikler yapmaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, 4 yıl olan lisenin 3 yılda bitirilmesinin de yolunu açıyor.

Lisenin ilk üç sınıfında üstün başarı gösteren ve belirli bir puanı geçen öğrencilere dördüncü sınıfa başlamadan sınav hakkı vermeyi planlayan bakanlık, bu sınavda başarılı olan öğrencileri ise erken mezun etmeyi hedefliyor.

Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan'ın 'henüz taslak aşamasında' dediği çalışmaya göre ilk üç sınıfta bütün dersleri 85-90 olan öğrenciler, belirlenecek tarihlerde dördüncü sınıfların müfredatından sınava alınacak.

Sınavda başarılı olan öğrenciler 3 yılda mezun olacak, başarılı olamayan öğrenciler ileri bir tarihte tekrar sınava girebilecek. İkinci sınavda başarılı olursa liseyi 3,5 yılda bitirmiş olacak. Bu sınavların sorumluluk ve not yükseltme sınavlarının da yapılacağı şubat, haziran ve eylül aylarında yapılması düşünülüyor.

Genel Müdür Emin Gürkan, amaçlarının 'başarıyı teşvik' olacağını vurgularken, başarılı öğrencilerin erken mezun olmasının başarı üzerinde çok ciddi etkisinin olacağını kaydetti. Erken bitirme sınavlarına girilebilmesi için öğrencinin ilk üç yıldaki başarısını esas alacaklarının altını çizen Gürkan, "Bu sınava herkes giremeyecek, belki tüm derslerin ayrı ayrı notları 90'ın üzerinde olanlar girebilecek. Bu da lisedeki eğitim kalitesini yükseltecek" dedi.

Öte yandan Ortaöğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde başarısız öğrencilerin daha fazla dersten bir üst sınıfa sorumlu geçmesi için çalışmalar sürüyor. Halen 2 dersten bir üst sınıfa sorumlu geçilebilirken bu ders sayısının 4, 5 veya 6 olması üzerinde duruluyor. 3 dersten girilebilen 'ortalama yükseltme sınavına' giriş için ders sınırının kaldırılması öngörülüyor.

Ortaöğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikler konusunda öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini tespit etmek için bir anket çalışması da başlatılırken, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi'nin (EARGED) yapacağı anketin yapılacak değişikliklerde etkili olacağı ifade ediliyor. Üzerinde çalışılan yönetmelik değişikliklerinin yürürlüğe girebilmesi için Talim ve Terbiye Kurulu'ndan geçip Bakan Hüseyin Çelik'in onaylaması ve Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. (alıntı)

GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2008, 17:07:12 »

Ders sayısının 2 den 6'ya çıkarılması konusunda bakanlığın bir çalışması olmadığı açıklandı.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2008, 17:30:17 »

Yine saçmalık!!

Madem öyle 2 yıllık yapın liseyi ''yap boz tahtası'' na bir ek daha nolacak?
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2008, 17:42:44 »

Ders sayısının 2 den 6'ya çıkarılması konusunda bakanlığın bir çalışması olmadığı açıklandı.
Yanılıyorsunuz hocam.

Bu konuda veli ve öğrencilerin düşüncelerini öğrenmek için yönelik anket yapıyor.
Aynı anket bu işin içinde olan öğretmenlere uygulanmıyor.
Yani öğretmenlerin bu konudaki görüşünü MEB önemsiz buluyor.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2008, 17:52:26 »

Bence başarılı öğrencilerin tespiti için kullanılacak kriterler geçerliliği olan kriterler olursa uygulanabilir.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2008, 18:14:05 »

Bence başarılı öğrencilerin tespiti için kullanılacak kriterler geçerliliği olan kriterler olursa uygulanabilir.
Hocam ben inanmıyorum geçerli kriterlerin olacağına ve olsada kullanılacağına..!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2008, 19:30:32 »

Yahu öğretmen ne anlar eğitim sisteminden. Velilerden iyi mi bilecek. Gelsin oylaaaaaarrrrrrrrrrrrr... 

Dünyayı güzellik kurtaracak...
llFeRhATll
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Mayıs 2008, 07:45:36 »

ben bölüm 2.siyim ama bu nasıl sistemdir 90 ın ustunde olacakmıs 90 ustunde olsun anadoloya giderim ben Cheesy

YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN CİHAN SENİNDİR!
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07 Mayıs 2008, 07:56:55 »

Ben de size katılıyorum Hocam kriterler doğru belirlenirse bunun olumlu sonuçları ortaya çıkacaktır.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Mayıs 2008, 08:37:15 »

4 yıllık liseyi başarılı öğrencilerin 3 yılda bitirebilmesi bence olumlu bir gelişme.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #10 : 07 Mayıs 2008, 15:40:30 »

liselerin 4 yıla çıkarılması hataydı bence o hatadan dönülmeye çalışılıyor

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic