Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4 İdealist Öğretmen  (Okunma Sayısı 1239 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 19 Kasım 2006, 11:13:19 »

Dört idealist öğretmen köy köy dolaşıyor
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin İran sınırında bulunan Günyazı Köyü'ndeki Tekeli İlköğretim Okulu'nda görev yapan 2'si bayan 4 öğretmen, kız çocuklarının okula gönderilmesi için yaptıkları başarılı çalışmalarla örnek oldu.
18 Kasım 2006 13:07

Tekeli İlköğretim Okulu Müdürü Şahin Cingöz, Müdür Yardımcısı Ercan Akyazı, Öğretmenler Saadet Coşkun ve Fatma Deveci "Haydi Kızlar Okula" kampanyası çerçevesinde İran sınırında bulunan tüm köyleri dolaşarak eğitim yaşı gelmiş kız çocuklarının adeta izini sürüyor. Bazi ailelerden tepki, bazılarından da destek alan öğretmenlerin karşısına çıkan en önemli sorunun, ailelerin ekonomik sıkıntıları oluyor.

Yeşilova Köyü'ndeki kız çocuklarını okula kazandırmak için çalışan öğretmenler, bir ailenin "Evde çamaşır makinesi yok, bize makine alırsanız bu görevi yapan kızları okula göndeririz" sözleri karşısında şaşırdı.

Öğretmenlerin makine alma veya 'Biz yıkarız' demelerine rağmen anne ikna edilemedi. Aileler, "Her birimizin ortalama 15 nüfusu var. Hiçbir gelirimiz yok ve bu nedenle kız çocuklarımızı belli bir yaştan sonra okula göndermiyoruz. Çocuklarımız 5 yıldır ilkokulu bitirmiş durumdalar, ancak Şemdinli'ye orta okulu okumaya yollayamadık" dedi.

Ailelerin ekonomik sıkıntıları bahanesine çözüm için çare arayan idealist öğretmenler, Şemdinli Kaymakamı Altuğ Çağlar'dan yardım istedi ve kendi memleketlerinden de kıyafet yardımı aldılar. Topladıkları yardımları kiraladıkları bir minibüsle köylere götüren ve aileleri ikna eden öğretmenler, kızları hemen giydirilerek okula götürdü.

"Ailelerin sert tepkileri, geçit vermeyen dağlar, çamurlu yollar bizi yıldırmadı" diyen öğretmenler, 2 ay gibi bir süreyle köyleri dolaşarak yaşları 12 ile 16 arasında değişen 36 genç kızı 6. sınıfta eğitim öğretime başlamalarını sağlamış oldu. Okul ile tanışan kızlar soluğu bilgisayar odasında aldı. İlk kez bilgisayar ile tanışan kız çocukları önce oyuncak gibi oynamaya daha sonra öğretmenleri sayesinde; "Okulumu Seviyorum. Haydi Kızlar Okula" sözlerini yazmayı başardı.

Öğrenciler, okula başladıkları için sevinçli olduklarını belirterek, "Okumasaydık ya çoban ya da küçük yaşta evlenirdik" diye konuştu. Hazne Köyü'nden okula kazandırılan Songül Arzı (13) adlı öğrenci, müdür ve öğretmenleri tarafından okula kazandırıldığını bildirerek, "Okula gelmeseydim hayatımı yaşayamayacaktım. Ev işleri, çobanlık, odun taşıma gibi işler yapmak zorunda kalacaktım. Bizim köyümüzde kimse kızları okula göndermiyordu, babalarımız istemiyordu. Bize 'Siz büyüksünüz okumayacaksınız' diyorlardı. Maddi durumumuz da iyi değildi. Öğretmenlerimiz köye gelerek anne ve babalarımızla konuştular. İkna etmeye çalıştılar. Okul okumayan ablalarımız küçük yaşta evlendirildiler. Okula kavuşmamız sonucu küçük yaşta evlendirilmekten de kurtulduk" şeklinde konuştu.

Okulu Müdürü Şahin Cingöz, ilk amaçlarının kız öğrencileri kazanmak olduğunu, yaptıkları çalışmalar sonucu 36 kız öğrenciyi okula kavuşturduklarını anlatarak, "Son öğrenci kalana kadar devam ettireceğiz. Merkez okul olmamız itibariyle bütün kızları okula kazandıracağız" dedi.
Öğretmenlerden Saadet Coşkun, bayanların bilinçli olmasının önemine değinerek, "Eğer bu bölgedeki kızlar okursa gelecekte daha bilinçli bir nesil yetişebilecektir" derken Fatma Deveci ise "Toplumumuzun gelişmesi için eğitimli annelere ihtiyacımız var" diye konuştu.

(İHA)

MENDERES KILIÇARSLAN - YOZGAT
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic