Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yardım...CBS çalışma isteği yada haritalama proğramı  (Okunma Sayısı 2086 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 29 Ekim 2012, 18:56:30 »

Merhaba arkadaşlar. İlçenin tanıtımı için kaymakamlık tarafından oluşturulan dergi çıkarma komisyonuna seçildim.Sözel anlamda materyal konusunda bir sıkıntı olmasa da haritalama konusunda eksikliklerim var her ne kadar yarın ilgili kurumlara gidecek olsamda onlardan alacağım hazır haritalardan ziyade yapabilirsem kendim yapmak istiyorum.
Bu konuda
ilçenin yerşekillerinin ana hatlarını gösteren bir harita
topoğrafya haritası
arazi sınıflama haritası
arazi kullanım haritası gibi ilçeyi coğrafik yönden tanıtan yazıya görsellik katacak malzeme hazırlamam lazım.

Yapabilecek yada fikir paylaşımlarınızı bekliyorum.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2012, 19:03:32 »

Bu işi ArcGis Programıyla yapabilirsiniz fakat programı öğrenmeniz haritaları yapmanız falan çok uzun bir süreç ister...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2012, 19:20:17 »

Bu işi ArcGis Programıyla yapabilirsiniz fakat programı öğrenmeniz haritaları yapmanız falan çok uzun bir süreç ister...
uzun bir süreç olarak tamam da özellikle birisinin göstermesi gerekir mi yoksa karıştır kurcala bul yap tarzında da ilerleyebilirmiyiz. Sanırım dosya epey büyük 3,65 GB birey şu an bakıyorum.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
bedriakdogan
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2012, 20:07:49 »

Sayın hocam ben mapinfo kullanıcısıyım ve bu programlada bahsettiğiniz haritaları yapmanız mümkün  bu programı internette bulabilir misiniz bilmiyorum ama bahsettiğiniz haritalar kuracala karıştır ile yapılması güç fakat mapinfo programının eğitim ofisine ulaşırsanız belki size yardımcı olabilirler. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
scog
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2012, 22:15:54 »

Biz bu yaz CBS kursuna gittik..Oldukça kapsamlı bir iş..Veri toplama ve işleme sadece zor değil aynı zamanda zaman alan bir iş..Ayrıca teknik destekte gerekiyor....Haritaları oluşturmak ayrı, bunları GPS aleti ile enlem boylam oluşturup gerçek boyutlarını oluşturmak ayrı..ARGIS programlarından misal ArcWiew "ESRİ" bunları işlemek ayrı..

Verilerin işlenmesi konusunda ArcWiew programı çok kapsamlı ancak kurcalama ile öğrenme konusunda zor olsada Dr. Ali Demircinin hazırlamış olduğu öğretmenler için CBS ayrıntılı kitap ile zorda olsa yapabilirsiniz sanırım..Hocam ayrıntılı ve görsel bir şekilde kitabında kullanımı anlatıyor..Ayrıca kitabın içinde programda var..Bir yıllık kullanım hakkı da veriyor..Ali Demircinin kitabının yanında Ali Demirci,Ahmet Karaburun,Mehmet Ünlü,Ramazan Özey Hocaların ortak hazırladığı Okullarda CBS Tabanlı Projeler adlı ikinci bir kitap almıştık ki kullanım konusunda okullardan örnekler sunuyor..

Ancak nasıl yapılacağını anlatan kitaplar yada yönlendirici materyaller olmadan karıştır kurcalama ile programı kullanmanız oldukça güç....Özellikle konu hakkıdan bilgisi olan biri ile hazırlamanız zaman konusunda ve hazırlama konusunda daha kolay çalışmanızı sağlar...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic