Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: trakya'da sel baskını  (Okunma Sayısı 5382 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tamerkaya
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Eylül 2009, 20:32:18 »

öncelikle bölgede yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.
 bölgeyi tanıyan coğrafyacı arkadaşlar gerek yağışın özelliği gerekse yerleşmelerin kuruluş yerleri hakkında ne düşünüyorlar merak ediyorum...teşekkürler..
24 saatte 180 mm yağış düştüğü ifade ediliyor.
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2009, 21:16:24 »

Ben de bölgede yaşayan tüm arkadaşlara geçmiş olsun diyorum.Selin acılarını çok sık yaşayan bir bölgede bulunmakla beraber haber bültenlerindeki görüntüler canımı çok acıttı.Allah şu yöneticilerimize ve şehir planlarını yapan sorumlulara vicdan versin diyorum.Ama özellikle de sorumlu kişilerin bu vebalin altından kalkacak davranışlarda eylemlerde bulunmalarını diliyor ve istiyorum.

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2009, 09:43:24 »

sanırım bilanço bugün daha ağır.küresel ısınmanın vahim sonuçlarından biri olan sel felaketi istanbulu vurmuş durumda.(tabi ki çarpık kentleşmenin etkisi de büyük).önümüzdeki günlerde yağışın artarak devam edeceği belirtiliyo.umarım bilanço ağırlaşmaz..

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
MACS
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2009, 10:03:40 »

öncelikli olarak bu sel faciasından etkilenenlere geçmiş olsun diyorum. Bu ekstrem bir doğa olayı yanılmıyorsam sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşması ile oluşan sert cephesel yağış oluşmuş fakat buradaki asıl önemli sorun sel yataklarının içine ev yapılmasıdır. Bu tür doğal olaylar her zaman olabilir bizim bu olaylara karşı tedbir almamız önem taşıyor.
z.net
VIP Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2009, 11:06:30 »

dün Trakyada bugün İstanbul'da sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun, hayatını kaybedenlerede Allahtan rahmet diliyorum, dünkü bir canılı yayında Saray belediye başkanı bütün bu olanları şöyle özetledi '' doğa bizden intikamını aldı''
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2009, 15:14:27 »

malesef görüntüler çok da iç açıcı değil. Ölenlere rahmet diliyorum. Bir daha olmamasını dilerim.
Herkes topu birbirine atacak. Kimse sorumlu olmayacak. Ölenler öldüğü ile kalacak.
Malesef...

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2009, 17:03:27 »

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.  Bu meseleyi 100 yıl öncesinde çözmüş ülkelerin varlığı yanında ülkemde yaşananları görünce... Yazık!

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

sırmalı
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2009, 20:04:55 »

Gerçekten çok üzücü. Afetler Allah'tan, bu acı kayıplar cehaletten. Peki İnsanlar canlaryla uğraşırken yağmalamaya kalkışan insanlar(!!!!) için ne diyeceğiz?Huh??  Yazıklar olsun.....
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2009, 20:12:52 »

Sadece dün görülen Silivri-Selimpaşa bölgesi için bir yorum yapayım arkadaşlar. Bilenler bilir, Kınalı'dan itibaren yol genelde sahile yakın seyreder. Yazlıklar da yol ile kıyı arasına sıkışmıştır. Site yapılacak alan kısıtlı olduğu için de hemen her nokta yoğun bir yerleşmeye sahne olmuştur. Dolayısıyla dere yatakları yada genel olarak yamaçlardan gelecek yağmur sularının denize ulaşacak yolu engellenmiştir. Yolun bugünkü çizgisinden 3-4 km daha geriye yapılması ve yerleşmelerin yol- kıy arasında sıkışmasının engellenmesi ile bu tür olayların - felaketlerin- önüne geçilebilir. Ancak şu anda tren kaçmış gibi görünüyor çünkü bölgede çok yoğun bir yapılanma var.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Fatih Oğuz
VIP Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2009, 20:25:25 »

Afette ölenlere Allahtan rahmet diliyorum. Sel afetiyle ilgili haberlerin büyük bölümünü tv den kayıt ettim. Doğal afetler konularını işlerken öğrencilere bu görüntüleri izlettireceğim.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2009, 20:25:52 »

İnanılır gibi değil;İnsanlar gülerek herşeyi yağmalıyor.Ve bunu iyi bir şeymiş gibi anlatıyor ve de vali yağmalama yok diye muhabirlere kızıyor.Bence bu insanlığımızın her yönden iflasıdır.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2009, 21:06:19 »

Yağmacılardan biri de elindekiyle muhabire ; "bu benim kısmetim" demez mi !..

Dünyayı güzellik kurtaracak...
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2009, 21:46:50 »

Der tabi! Düşene bir tekme de sen vur zihniyetiyle şekillenen kafalar der tabi! Acı, yazık, eyvah.Allah hayatını kaybedenlere rahmet eylesin.Çoğu ekmek parasının peşindeki tır şöförleri.Kalanlara da Allah yardım etsin.Dilekler temenniler iyi de herşey üçbeş gün konuşulup unutulacak.Daha bir ay önce Karadenizde yaşanmadı mı aynı şeyler.Konuşturulan üç beş gurup insan var.Afet madurları, belediye-devlet yetkilileri ve nadiren coğrafyacılar. Belediye başkanı "doğa bizden intikamını aldı'' derken doğru demiş.Ama bugün hangi belediye kaç coğrafyacı istihdam ediyor.Fen memuru denen kişilerin uzmanlık alanları ve ehliyetleri nedir? Bir araziyi iskana açarken o bölgenin jeomorfoloji haritalrına hiç baktılar mı? O haritalada akarsuların "çekik yatağı" ve "taşkın yatağı" olarak gösterilen alanların ne anlama geldiğini biliyorlar mı? Yağış sırasında düşen miktarın nekadarının yüzeysel akışa geçeceği onlar için önemli mi? Marifet saydıkları, her yerin betonlanması ve asfaltlanması nedeniyle suyun bir kısmının sızacağı toprak ile suyun temasına engel olduklarını biliyorlar mı? Sızacak toprak bulamayan suyun kanalize olarak kot sevyesi düşük olan yerlere aktığında önüne ne gelirse alıp götürdüğüne çok şahit olmuşlardır.Sebebi sadece derelerin ıslah edilmemesi mi?Bence en başta insanımızın coğrafyayı hiçe sayan vurdumduymazlığını ıslah etmeliyiz. Ama bence daha da önemlisi biz coğrafyacılar bu konudaki sorumluluğun ne kadarını sahipleniyoruz. Biraz düşünmeliyiz bence!!!!!!!!!

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2009, 22:36:21 »

Yağmacılardan biri de elindekiyle muhabire ; "bu benim kısmetim" demez mi !..
Hocam merak etmeyin.Sel ile gelen yel ile gider.
Asıl benim merak ettiğim konu, Afet İşleri Genel Müdürlüğünün  2009 yılı içerisinde oluşturduğu ABİS olarak adlandırılan afet bilgi ve iletişim sistemlerinin can ve mal kaybını ne kadar önlediğidir.Hiç gündeme gelmedi de???
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Eylül 2009, 23:27:22 »

Hocam merak etmeyin.Sel ile gelen yel ile gider.
Asıl benim merak ettiğim konu, Afet İşleri Genel Müdürlüğünün  2009 yılı içerisinde oluşturduğu ABİS olarak adlandırılan afet bilgi ve iletişim sistemlerinin can ve mal kaybını ne kadar önlediğidir.Hiç gündeme gelmedi de???

Bu habis durum geçince gündeme gelir. Ülkemde her zaman böyle olmaz mı?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic