Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Liselerde performans ödevi kaldırıldı.  (Okunma Sayısı 4336 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
akenarli
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

Zengin Türkiye'nin fakir çocuklarıyız.

« : 13 Eylül 2014, 08:58:26 »

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sınıf içi performansa not: Performans ödevleri kaldırıldı. Bunun yerine öğrencinin ders programında öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma ve araştırma sonucu elde ettiği kazanımları yazılı, sözlü veya uygulamalı derslerdeki performansına göre not verilecek.

akenarli
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2014, 09:10:03 »

13 Eylül 2014 CUMARTESİ    Resmi Gazete     sayı : 29118

YÖNETMELİK    Milli Eğitim Bakanlığından:
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI
YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (p), (s) ve (ü) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"p) Öğretim yılı/eğitim ve öğretim yılı: Ders yılının başladığı tarihten ertesi ders yılının başladığı tarihe kadar geçen süreyi,"
"s) Performans çalışması: Ders programında öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma ve araştırma sonucu elde edilen kazanımların yazılı, sözlü ve/veya uygulamalı olarak paylaşılmasına yönelik ders öğretmeninin gözetiminde yapılan bireysel veya grup çalışmasını,"

MADDE 27 - Aynı Yönetmeliğin 50 nci maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(Cool Her dönemde tüm derslerden iki performans puanı verilir. Bunlardan birisi birinci fıkra kapsamında yapılan performans çalışmasına, diğeri ise öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına göre verilir. Zümre kararıyla performans çalışmasına dayalı olarak bir performans puanı daha verilebilir."

ataol
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2014, 09:14:50 »

DOĞRU....Yazılılarda %50'geçme zorunluluğuda kalktı.....
ersin polat
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2014, 09:39:45 »

MADDE 27 - Aynı Yönetmeliğin 50 nci maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"(Cool Her dönemde tüm derslerden iki performans puanı verilir. Bunlardan birisi birinci fıkra kapsamında yapılan performans çalışmasına, diğeri ise öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına göre verilir. Zümre kararıyla performans çalışmasına dayalı olarak bir performans puanı daha verilebilir."

benim anladığım kalkma durumu yok! daha anlaşılır hale getirmişler.artı yeni performans ödevi vermenin yolunu açmışlar...
tarık batuhan
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2014, 10:01:23 »

hocam gönderdiğiniz yazının neresinde performans notu kaldırıldı yazıyor. Siz bu hükme nereden vardınız merak ediyorum.
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2014, 10:02:08 »

Yazılı sınavlardan sonra başarısız öğrenciler için yapılan sınav tekrarı dönem sonlarında yapılacak ek bir sınava dönüştürüldü.
yemliha58
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2014, 10:03:21 »

ya arkadaşlar nerede yazıyo performansın kalktığı.
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2014, 10:15:52 »

Performans çalışması, proje ve diğer çalışmalar
eskisi madde 50 1. fıkra
MADDE 50- (1) Öğrenciler okulların özelliklerine göre yazılı sınavların dışında proje ve performans çalışması ile topluma hizmet etkinliklerine yönelik seminer, konferans ve benzeri çalışmalar yaparlar. Öğrenciler, her dönemde tüm derslerden en az bir performans çalışması, her ders yılında en az bir dersten proje hazırlama görevini yerine getirirler
Burada topluma hizmet kelimesini google sorduğunuzda şu sonuç çıkıyor öğrencinin okul içinde yaptığı olumlu ve olumsuz hareketler örn:okulun bahçesini temizlemek işi,arkadaşları ile konuşma ve onlara< yardım etme,bir huzur evini ziyaret edip bir gün o insanlara yardım etme kısaca hal tavır ve hareket lerindenden bir not veriyorsunuz  bu 1. performans,ikinci performans ise ders içindeki durumuna göre vereceksiniz ...ben demiyorum yönetmrlik ve google böyle yönlrndiriyor
ESKİ 50 MADDE 8. FIKRA
Öğrencilerin derse hazırlıkları, derse aktif katılımları ve dersle ilgili araştırma çalışmaları da performans çalışması kapsamında ayrıca notla değerlendirilir
YENİ 50 MADDE 8. FIKRA
Aynı Yönetmeliğin 50 nci maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(Cool Her dönemde tüm derslerden iki performans puanı verilir. Bunlardan birisi birinci fıkra kapsamında yapılan performans çalışmasına, diğeri ise öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına göre verilir. Zümre kararıyla performans çalışmasına dayalı olarak bir performans puanı daha verilebilir.
Lütfen karşılaştırın , burada kilit cümle
topluma hizmet etkinliklerine yönelik seminer, konferans ve benzeri çalışmalar yaparlar dır
saint
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2014, 16:50:57 »

performans ödevi kalkmadı,esnetildi sadece.İster araştırma konusu ver,ister sunum yaptır,istersen benim geçen sene yaptığım gibi uygulama sınavı yap.(harita uygulaması yaptırdım.)
akenarli
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2014, 18:11:33 »

Sayın Tarık Batuhan, Yazının başlığına dikkat ederseniz Performans notu kaldırıldı ifadesi yok. Burada söz konusu olan bazı okullarda her öğretmenin her öğrenciye zorunlu verdikleri, dosyalar halinde öğretmene verilen Performans ödevi zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Bu konuda öğretmenlere kolaylık sağlandığını düşünüyorum.

sadri
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2014, 18:25:10 »

performans ödevi kalkmadı,esnetildi sadece.İster araştırma konusu ver,ister sunum yaptır,istersen benim geçen sene yaptığım gibi uygulama sınavı yap.(harita uygulaması yaptırdım.)

Harita uygulamasını nasıl yaptırdın,biraz açıklayabilir misin? Teşekkürler.
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2014, 19:26:24 »

hocam yönetmelik gayet açık esnetilme yok ister topluma hizmet şeklinde  yanidavranışlarına verirsin ister sınıf içi dersdeki durumuna verirsin ....ama siz öyle görmek isrterseniz ona da diyecek yok.......
cografyacierkan
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2014, 11:59:42 »

hayır kalkmadı...

Coğrafyacı bir orkestra şefine benzer.Bütün enstrümantalleri çalmayı bilmez ama kimin neyi ne zaman çalacağını iyi bilir...
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2014, 12:05:05 »

MADDE 23 - Aynı Yönetmeliğin 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (f) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (h) bendi eklenmiştir.
"a) Haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın her dersten en az iki yazılı sınav yapılır.
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2014, 12:08:47 »

bu şu demek 3. sınavlı dersler zümre kararı ile 2 ye düşer so sınav kurtarma sınavı olarak yağpılabilir
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic