Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Büyük Sahra Çölü'nün altında tatlı su denizi  (Okunma Sayısı 4993 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Fatih Oğuz
VIP Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Haziran 2009, 19:31:33 »

BBC Planet Eart belgeselinde uzaydan yapılan uydu gözlemlerinde, Büyük Sahra çölünün altında muazzam tatlı su kaynakları görüldüğü belirtiliyordu. Libya'nın çölün altındaki su kaynaklarına büyük yatırımlar yaptığını biliyordum. Fakat bu su kaynakları hakkında pek bilgi bulamıyordum.
http://www.cihanozdemir.com/2008/08/kizgin-kumlarin-altindaki-deniz.html
Bu linkte bu konu hakkında yazılmış çok güzel bir makale var, okumanızı tavsiye ederim.
"Sahara'nın altında 3 büyük akifer, suya doymuş kumtaşı ve kireçtaşı plakaları arasında uzanır. Bu akiferlerden en doğuda bulunanı, bütün Mısır'ı, batı Nil'i, doğu Libya'yı, kuzey Çad ve Sudan'ı kapsayan 2 milyon kilometre karelik bir alana yayılır ve 375.000 kilometre küp suyu içerisinde muhafaza eder ki bu dünyanın en uzun nehirlerinden olan Nil Nehri'nin 3750 yıl boyunca akmasıyla ortaya çıkacak su miktarına eşit."
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2009, 23:00:59 »

Anladığım kadarıyla bahsedilen bu su yuva belgeselinde de bahsi geçen fosil su. Ve çıkarılması çok zor. Zaten hali hazırda da yerel halk çok derin kuyulardan bu sudan yararlanıyor ancak ülkemizdeki yeraltı su yapısından çok farklı olarak bu su kullanıldığunda boşalan alanlar hemen dolmuyor. Yani akışkanlığı az.

Fahrettin ASPİRİN
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2009, 21:40:44 »

Word dosyası haline getirdim. Buyrun.

http://www.cografyafakultesi.com/download.php?file=0e4bc5e83d16379f98c0e5fd39afe284

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic