Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu Ayki Atlas Dergisini Kaçırmayın  (Okunma Sayısı 5461 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« : 05 Nisan 2009, 06:55:29 »

atlas dergisinin bu ayki sayısında ülke ülke dünya atlası özel koleksiyon 2009 veriliyor. ben aldım içeriği harika yeni veriler var. mutlaka elimizin altında olması gereken bir eser diye düşünüyorum. iyi çalışmalar.

consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2009, 08:06:03 »

Hocam bilgilendirme için teşekkürler...

Buyrun arkadaşlar bu da haberi:

Atlas'tan herkese dünya atlası     

hurriyet.com.tr
Atlas dergisi nisan sayısında bütün okuyucularına "Ülke Ülke Dünya Atlası" hediye ediyor.

Özel kitapçık ülkeleri haritalar, coğrafi özellikler, diğer bilgileriyle tek tek ele alıyor. Derginin bu sayıdaki kapak konusu ise İndus Nehri.

Asya'nın bu görkemli nehrinin suladığı topraklar Mezopotamya ve Nil Vadisi'nden sonra dünya tarihinin en önemli üçüncü kültür bölgesi. Atlas, İndus çevresindeki arkeolojik hazinelere uzanıyor, gizemli kentlerin sırlarının peşine düşüyor. Ege Bölgesi'ndeki Bozdağlar, Anadolu'nun kapısı Erzurum derginin diğer başlıkları. Atlas ayrıca Ankara'da, Göktürklerin runik alfabesiyle yazıldığı düşünülen eski yazıtları inceliyor.....

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
GÜNEZ
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2009, 08:20:09 »

ben aldım çok güzel bir kaynak coğrafaya  için
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2009, 19:09:14 »

Bence abone olun.  Ben 16 yıldır alıyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Volkan41
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2009, 21:43:16 »

Kitapçık çok güzel hazırlanmış. Ancak arkadaşlar bişey sormak istiyorum milli gelir içinde hizmet sektörü fazla olan bir ülke için gelişmiş bir ülkedir açıklamasını yapmazmıyız... yada bu sektörlere göre dağılıma bakarak gelişmişlik üzerinde konuşamazmıyız... tabi hizmet derken her ülkede hizmet sektörü farklı dallardan oluşabilir. ancak milli geliri hizmet sektörüne bağlı bir ülke hakkında gelişmiş bir ülke, sanayi sektörü fazla olan ülke için de gelişmekte olan bir ülkedir yorumu yapabiliriz miyiz? Tabi hizmet derken hangi dallara hizmet dediğimiz önemli.
Bunu neden sordum ! Atlas dergisinin kitapçığında, geri kalmış yada gelişmekte olan ülkelerin milli gelirdeki sektörlerin dağılımlarına bakın. Örneğin Senegal de %63,2 oranında hizmet, %17,85 tarım ve % 18,95 tarım demekte. Yine Nijerya da % 19,87 hizmet, %56,78 sanayi ve % 23,35 tarım. Eğer yorum yapabilirsek Senegal gelişmiş, Nijerya ise gelişmekte olan bir ülke konumuna konur.
Senegal'in kişi başı düşen milli geliri 820 dolar, Nijerya'nın ise 930 dolar.
Eşref Gurban arkadaşımın yazdığı Birey Coğrafya 10. sınıf kitabında verdiği 2004 Dünya bankası verilerine göre Bangladeş tarım sektörü %71,4, hizmet %19,6 sanayi ise % 9 olarak verilmekte.Atlasın kitabında ise yeni veriler var. ama çokta fark var. Atlas'ta Bangladeş hizmet sektörü %52,64, sanayi %27 ve Tarım %20,14. ve atlasta kişi başı gelir olarak 440 dolar yazmakta.
Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar.
N.F.K
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2009, 22:00:33 »

bende geographica ansiklopedik dünya ve ülkeler büyük atlasında (2005) senegal tarım %81 sanayi %6 hizmet %13 olarak verilmiş.
nijerya tarım %45 sanayi %4 hizmet %51
bi yanlış mı var acaba

Volkan41
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2009, 22:04:19 »

Geographica kitabı bende de var hocam...onada baktım sanırım bi yanlışlık olsa gerek. o yüzden bendemi yanlışlık var acaba diye sizinle paylaştım.teşekkürler

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar.
N.F.K
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2009, 05:26:23 »

Hocam atlas özellikle geçen yoldan beri çok güzel atlaslar verdi. Geçen yıl ki atlaslar gerçekten müthiş. Mutlaka tüm coğrafyacı öğretmenlerimizde olması gereken bir çalışma...

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2009, 06:39:29 »

Bilgilendirme için teşekkürler Cumhur hocam. Ben de hemen gidip alacağım. Daha önceki yıllarda aboneydim. Dağıtım sorunundan dolayı bırakmıştım. Aslında Atlas dergisi beğendiğim bir dergi.
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2009, 13:38:49 »

Hocam gidip aldım Atlas'ı valla çok güzel ve çok titiz hazırlanmış. Çok beğendim.Her coğrafyacının kitaplığında bulunması gerekir diye düşünüyorum...  Wink

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Volkan41
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2009, 18:05:23 »

Sevgili arkadaşlar beğendiniz... Titiz ve özenli hazırlanmış evet bende beğendim özellikle titizlik kitapçığın cildine gösterilmiş. bi soru sordum...lütfen bir bakın. verilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum, geçmiş yıllara oranla çok tutarsız. yada bana öyle geliyor. Her coğrafyacının kitaplığında olmalı ama kitaplıkta süs olmamalı sanırım. lütfen içini açıp verilerini inceleyin. teşekkürler.

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar.
N.F.K
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2009, 18:32:35 »

Sevgili arkadaşlar beğendiniz... Titiz ve özenli hazırlanmış evet bende beğendim özellikle titizlik kitapçığın cildine gösterilmiş. bi soru sordum...lütfen bir bakın. verilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum, geçmiş yıllara oranla çok tutarsız. yada bana öyle geliyor. Her coğrafyacının kitaplığında olmalı ama kitaplıkta süs olmamalı sanırım. lütfen içini açıp verilerini inceleyin. teşekkürler.

Öğretmenim veriler milli gelirin sektörel dağılımını gösteriyor.  Gelişmiş, gelişmekte olan kavramlarını ise çalışanların sektörel dağılımına göre veriyoruz.
  Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Volkan41
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2009, 19:03:39 »

Peki sevgili hocam Senegal milli gelirinde hizmet sektörü ön plandamı. Bende geographica 2005 kitabı var bu kitaptada milli gelirdeki dağılımı vermiş ve burada tarım oranı yüksek. Anlamadıysam kusura bakma hocam ama bir ülkede tarım sektöründe çalışan insan sayısı (2005 verilerine göre) %80 olan bir ülkede nasıl oluyorda milli gelirde hizmet sektörü önde olabiliyor. Kaldıki gelişmekte olan bir ülkede hizmet sektörü millli gelir üzerinde bu kadar nasıl etkin olabiliyor. Senegal hangi hizmet dalıyla milli gelirindeki payı hizmet sektörü lehine çevirdi çok merak ediyorum. teşekkürler hocam

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar.
N.F.K
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2009, 07:58:13 »

Hocam gidip aldım Atlas'ı valla çok güzel ve çok titiz hazırlanmış. Çok beğendim.Her coğrafyacının kitaplığında bulunması gerekir diye düşünüyorum...  Wink
hemen almak gerekiyor o zaman

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 07 Nisan 2009, 08:13:01 »

Anlamadıysam kusura bakma hocam ama bir ülkede tarım sektöründe çalışan insan sayısı (2005 verilerine göre) %80 olan bir ülkede nasıl oluyorda milli gelirde hizmet sektörü önde olabiliyor.

Sayın Hocam bunun tek bir açıklaması olabilir.Senegalde tarımda çalışna nüfus oranı %80 olmasına rağmen klasik tarım yöntemlerinin uygulanması ve insanların kendi ihtiyaçları için tarımsal faaliyetlerde bulunmaları nedeniyle milli gelirde bir etkisi olmamaktadır.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic