Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir sorum var ?  (Okunma Sayısı 3436 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tekoscher
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Eylül 2009, 10:21:25 »

öncelikle herkeze selam ederim. foruma yeni katıldım. Test çözerken üstesinden gelemediğim bir soru ile karşılaştım soru beni baya kastı.çözümü için zaman harcadım ama nafile oldu ve dayanamadım bi cevab verdim tutmadı.fakat soruyu unut demedim kedime çözümünü bulmalıyım dedim. ve soruyu burada yazarak açıklamalı bir çözüm bulacağımı düşündüm..

soru şu şekilde..

Gündüzün geceden 4 saat uzun olduğu bir tarihte,Güneş'in tepe noktasında olduğu merkez ile aynı enlem üzerinde Güneş'in battığı merkez arasında kaç saat zaman farkı vardır ?

açıklamalı bir cevab bekliyorum.. tşk.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2009, 10:29:06 »

Gündüzün geceden 4 saat uzun olduğu bir tarihte,Güneş'in tepe noktasında olduğu merkez ile aynı enlem üzerinde Güneş'in battığı merkez arasında kaç saat zaman farkı vardır ?

bu durumda gündüz 16 saat gece 8 saat olcaktır. güneş tepe notkasında iken 4 saat sonra sabahla öğlen 4 saat de öğlen ile akşam arası olcaktır. bu durumda iki merkez arasında zaman farkı 4 saat olcaktır.

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2009, 10:42:37 »

bu durumda gündüz 16 saat gece 8 saat olcaktır. güneş tepe notkasında iken 4 saat sonra sabahla öğlen 4 saat de öğlen ile akşam arası olcaktır. bu durumda iki merkez arasında zaman farkı 4 saat olcaktır.

Gündüz 16 saat gece 8 saat olursa gündüzle gece arasındaki zaman farkı 8 saat  olmuş olur ,oysaki soruda  4 saat fark var diyor ..

Cevap şöyledir;

Gündüz 14 saat gece ise  10 saattir güneş tepede iken gündüz süresi yarılanmış olur yani ,o zaman 7 saat öğleye kadar 7 saatte öğleden sonradır,bu durumda  Güneş'in tepe noktasında olduğu merkez ile aynı enlem üzerinde Güneş'in battığı merkez arasında  7 saat zaman farkı vardır

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
sırmalı
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2009, 10:45:50 »

Cahit Eraydın hocam aynı cümlelerle aynı şeyleri yazmaya çalışırken siz daha hızlı davrandınız  Bende aynı şekilde düşünüyorum
tekoscher
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2009, 10:54:17 »

Bu soru kesinlikle yanlıştır diye klasik bir yargıya kapılmıştım. Grin Fakat mantık hatası yapmışım..bende kaşif hocam gibi 18 gündüz 8 akşam olarak düşünmüştüm fakat değilmiş.. bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz cahit hocam ve katkıda bulunan hocalarım..
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2009, 08:49:36 »

Bu sorular Cahit hocam'dan kaçmaz. Elinize sağlık.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2009, 09:02:04 »

Cahit hocam teşekkürler çözüm için.. sevgili tekoscher, bu tür sorularda sözcüklere dikkat etmek gerekiyor. "Gün ortası" yada "gece yarısı" sözcüklerinin anlamı aslında bu soruların yanıtını veriyor. Gün ortası gündüzü ikiye bölüyor dolayısıyla gündüz süresini ikiye böldüğünüzde güneşin doğuşunu, batılını, zaman farkını çok kolay bulabiliyoruz.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2009, 16:33:30 »

aynan katılıyorum bazen daha basit sorular bile gözden kaçabiliyor
Ümit Gedik
Uzman Üye

Performans: 74
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2009, 19:28:51 »

Soru bankalarında bu tip sorularla hıc karsılaşmıyorum ama forumda ne zaman karsılaşsam hep aynı hataya düşüyorum acıklama için tesekkür ediyorum.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2009, 00:02:26 »

Sınavlada çoğu zaman sorular dikkat eksikliğinden kaçıyor.Bilginiz olsa da dikkatinizden kaçan bir nokta çözümü görmenizi engelleyebilir.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic