Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bir sıkıntım var arkadaşlar  (Okunma Sayısı 1986 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
adalıcografyacı
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2010, 06:32:04 »

ben  özel okuldayım arkadaşlar. okul idaresi okutulacak dersleri bize sormadan belirledi ve şöyle bir sonuç çıktı.
1) 12 fen ve dil sınıflarına 1 saat seçmeli coğrafya konuldu.(1 saatlik ders planı nasıl hazırlanacak? bazı arkadaşlar 12. sınıf konularını yıllık planda göstermem gerektiğini söyledi (ttb konuların 12. sınıf olması gerektiğini belirtmiş.) ders anlatımında ygs konuları(bunda sıkıntı yok)
2)10 sınıf zorunlu ve seçmeli dersleri 2 ayrı plan istenilmekte(zorunluya geçen seneki mf, seçmeliye geriye kalan 12 kazanımlı olanı birazda etkinliklerle pekiştirerek hazırladım)
3) tüm 10 sınıfların zorunlu ders öğretmeni farklı,seçmeli öğretmeni farklı(bu durumu dile getirdiğimde diğer öğretmenle kordineli hareket edin dendi)
4) 12 ts sınıfına seçmeli coğrafya kondu(yıllık planı ygs konularına göre hazırladım ama bu durumda sıkıntılı olduğu söylendi)............... Arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum acil Huh?
flora22
VIP Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2010, 11:09:13 »

Ortaöğretim Kurumları Müdürlerinin dikkatine,

07/09/2010 tarihinde değişen Haftalık ders çizelgelerinin  bilgilendirme toplantısında tereddüde düşülen seçmeli derslerin haftalık ders  sayısı konusunda Bakanlıktan alınan görüş sonucunda çizelgelerde belirtilen sayılarda haftalık ders sayısı seçilebileceği belirtilmiştir. örnek (2) ,(4) ---> 2 veya 4 seçilebilir. 3 seçilemez.

•   Ortak dersler arasında yer alan dil ve anlatım, Türk edebiyatı, yabancı dil, tarih ve coğrafya derslerinin seçmeli olarak da alınması ve her iki dersin ders saatleri toplamı öğretim programında belirtilen ders saatinden farklı olması hâlinde ilgili derslere ait öğretim programlarının amaç ve açıklamaları dikkate alınarak mevcut programlara göre belirtilen ders saati kadar zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak programlar uygulanır. Değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre yapılır. Söz konusu derslerin aynı öğretmen tarafından okutulması esastır.

B-   ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANACAK SEÇMELİ DERSLER;

1.   Grup Seçmeli Dersler;

DERSİN ADI   10. Sınıf   11. Sınıf   12. Sınıf
Dil ve Anlatım   (2)   (2)(3)   (2)(3)
Türk Edebiyatı   (1)   (1)   (1)
Matematik   (2)(4)   (2)(4)   (2)(4)
Geometri   (1)(2)   (2)(3)   (1)(2)
Fizik   (2)(3)   (2)(4)   (2)(3)
Kimya   (2)(3)   (2)(4)   (2)(3)
Biyoloji   (2)(3)   (2)(4)   (2)(3)
Tarih   (2)   (2)(4)   -
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi   -   -   (2)(4)
Coğrafya   (2)   (2)(4)   (2)(4)
Psikoloji   (2)   -   -
Sosyoloji   -   (2)   -
Mantık   -   -   (2)
Yabancı Dil   (4)(6)   (4)(6)   (4)(6)
İkinci Yabancı Dil    (2)(4)   (2)(4)   (2)(4)

1 saatlik seçmeli coğrafya dersinin seçilemeyeceği ttk'da zaten belirtilmiş ayrıca zorunlu ve seçmeli ders aynı öğretmen tarafından okutulur.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2010, 11:17:58 »

ben  özel okuldayım arkadaşlar. okul idaresi okutulacak dersleri bize sormadan belirledi ve şöyle bir sonuç çıktı.
1) 12 fen ve dil sınıflarına 1 saat seçmeli coğrafya konuldu.(1 saatlik ders planı nasıl hazırlanacak? bazı arkadaşlar 12. sınıf konularını yıllık planda göstermem gerektiğini söyledi (ttb konuların 12. sınıf olması gerektiğini belirtmiş.) ders anlatımında ygs konuları(bunda sıkıntı yok)
2)10 sınıf zorunlu ve seçmeli dersleri 2 ayrı plan istenilmekte(zorunluya geçen seneki mf, seçmeliye geriye kalan 12 kazanımlı olanı birazda etkinliklerle pekiştirerek hazırladım)
3) tüm 10 sınıfların zorunlu ders öğretmeni farklı,seçmeli öğretmeni farklı(bu durumu dile getirdiğimde diğer öğretmenle kordineli hareket edin dendi)
4) 12 ts sınıfına seçmeli coğrafya kondu(yıllık planı ygs konularına göre hazırladım ama bu durumda sıkıntılı olduğu söylendi)............... Arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum acil Huh?

sayın hocam sorularınıza şöyle yorum getirebilirim:

1-nacizane bir öneri..
12. sınıflarda seçmeli ders olacağı için 12. sınıflar seçmeli ders kazanımlarını alın. öncelikle yıllık plana bunları yerleştirin. sonra süre bölümüne 3 saat yazın ve kazanımlara göre işlerken yapacağınız etkinlik vs bölümünü 3 saaate göre genişletin. Yada 1 saat seçilmiş ise süre bölümüne 1 saaat yazın ve yapacağınız etkin lik vs bölümünü 1 saate göre düzenleyin. Bu bir öneri. Farklı bir şey programcılardan ve HİE katılan ve formatör olacak arkadaşlardan gelmediğine göre bu yol denenebilir diye düşünüyorum.

2-tek planın yeterli olacağını düşünüyorum. gerek açıklama gerekse talim terbiyeden edindiğim izlenim böyle ama sizin idareniz nasıl yorumlar bilemem.

3-20.09.2010 da açıklanan genelgede 10. sınıflarda 2+2 deki iki derse de aynı öğretmenin gireceği açıkça belirtilmiş.. ifa falan da değil. idarenize bunu göstewrebilirsiniz ama ne kadar dinler bilmiyorum.

4-12 tmlerde seçmeli coğrafya dersi konmayacağı çok tartışıldı. sonuç konmayacak..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic