Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bakankık Müfettişlerinin Teftiş Esasları ve İstedikleri Belgeler Neler?  (Okunma Sayısı 7131 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2010, 11:34:25 »

Arkadaşlar okulumuz 4-20 Ekim arasında teftiş geçirecekmiş. Bu konular geçmiş yıllarada tartışılsa da ben yakın zamanda teftiş geçiren arkadaşlardan bilgi almak istiyorum özellikle de aşağıdaki sorularıma yanıt alabilirsem çok sevininrim. Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler
   1- Tam olark hangi belgeleri istiyorlar
   2- Dönem başı olduğu için geçen yılki dönem ödevlerini isterler mi?
   3-  Özellikle ölçme ve değerlendirme , yöntem ve teknikler konususnda takıntıları neler?
   4- Öğrenci ürürn dosyaları, derecelendirme ölçeği, özdeğerlendirme formu v.b. gibi belgeleri nasıl istiyorlar?

Aslında 5 yıl önce denetim görmüştük ama onda coğrafya branşından kimse yoktu. Bu yıl emininm ki vardır. Umarım da olur çünkü benim de çok fazla sorum olacak.
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2010, 15:43:30 »

Aşağıdaki link bir çok konuda işine yarar diye umuyorum..
Başarılar..

http://tkb.meb.gov.tr/Denetim/Lise%20ve%20Dengi%20Okullar%20ile%20%C3%96%C4%9Fretmen%20Ders%20Denetim%20Rehberi.htm
realist
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2010, 15:51:05 »

Dördüncü maddeye yazdıklarınızın hiçbirini istemediler geçmiş yıllara ait sınav kağıtlarını not defterlerini istiyorlar  kulüp dosyalarını inceliyorlar sınıf defterinin yıllık planla uyumuna bakıyorlar hatırladıklarım bunlar
guledarbo
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2010, 18:52:25 »

İlgilenerek beni bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler...
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 21:18:04 »

Ben geçen yıl başarılı bir teftiş geçirdim. teftişin nasıl olacağını aslında gelen müfettiş belirliyor. Benim şansıma çok pozitif, denetimden çok rehberliğe gelmiş biri idi. istese çok eksik bulurdu ama yapıcıydı. nelere dikkat ettiğine gelince zümre kararlarının uygulanabilir net ifadeler olmasını önemsiyorlar yuvarlak cümlelerden ve önceki yılın aynısı olan zümrelerden hoşlanmıyorlar. Ders sunumunda teknolojiyi kullanmamdan, sınıfla iyi bir uyumum olmasından ve de yakın çevreden örneklere yer vermemden memnun oldu. inşallah başarılı bir teftiş geçirirsiniz saygılar...
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2010, 21:21:34 »

hocam ölçme kısmına gelince yeni tekniklerle çok ilgelenmiyorlar ama soruları çeşitli ve yoruma dayalı olması önemli... tek kelime cevabı olan sorular sıkıntılı ... birde sözlü notların yazılı ortalaması gibi olmasıda sıkıntılı sözlü notlarının yazılılardan bağımsız bir takım kriterlere bağlı olarak verilmesi tercih ediliyor....umarım yardımcı olabilmişimdir.
guledarbo
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2010, 19:25:42 »

hocam ölçme kısmına gelince yeni tekniklerle çok ilgelenmiyorlar ama soruları çeşitli ve yoruma dayalı olması önemli... tek kelime cevabı olan sorular sıkıntılı ... birde sözlü notların yazılı ortalaması gibi olmasıda sıkıntılı sözlü notlarının yazılılardan bağımsız bir takım kriterlere bağlı olarak verilmesi tercih ediliyor....umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Hem de çok yardımcı oldunuz hocam.  Çok çok teşekkürler...  Cheesy Smiley
   Benim  de cevabı öğrenmek istediğim şeyler de bunlardı. Yoksa genelde istedikleri rutin şeyleri hepimiz biliyoruz. Umarım size gelen müfettiş gibi pozitif biridir. Yoksa durduk  yere canımız sıkılacak.
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2010, 11:17:15 »

hocam, dersinize girerse aktif öğrenme tekinklerinden birini uygulayın,mümkün olduğu kadar çok öğrencinin katılımını sağlayın,derste mutlaka en az bir sözlü notu verin ve deftere yazın.not defteri yoksa listeye yazın.yıllık planı internetten indirmişseniz(benim gibi) okula göre düzenleme yapın.en altında mehmet ali hocamın adresini silmeyi unytmayın.onlara çok kızıyorlar.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
gelecek8
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2010, 13:21:26 »

Müfettişler günlük plan istiyorlar mı günlük plan yerine derse hazırlık notlarını kabul ederler mi ?
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2010, 07:41:12 »

Müfettişler günlük plan istiyorlar mı günlük plan yerine derse hazırlık notlarını kabul ederler mi ?
günlük plan o ders için vardı, fakat müfettişe verdiğim belgeler arasına koymayı unutmuşum, o da sormadı.
zümreyi baştan sona okudu.hatta geçen yılki zümreyide dosyadan bulmuş, onuda okudu, eskisini daha fazla beğendi( ödev için kaynaklar yazılı idi, dereceleme ölçeği ilave edilmişti)
öğrenciyi aktif hale getirmeyi unutmamak gerekir...

yapıcı bir arkadaştı, dikkat edilecek konuları teftiş sonrası söylerken not etmiştim,  aldığım notları sene başında öğretmenler panosuna astı arkadaşlar....
ileve: ders notlarınıda plan yerine kabul edeceklerini umuyorum.etmeseler bile bir dahaki gelişlerinde nasıl olması gerektiğini söyleyeceklerdir...(bu arkadaşlarında bir kaç yıl önce öğretmen olduklarını unutmamak lazım, sıkıntılarımız aynı yani, bizi anlarlar..)

GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2010, 22:30:33 »

Bence en önemli istekleri derslerdeki görsellik.
alideke
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2010, 22:47:48 »

Yukarıda arkadaşların söylediklerine aynen katılıyorum hemen hemen aynı şeyleri ve uygulamaları yapıyorlar.Benim bunu dışında belirtmek istediğim,bakanlık müfettişleri olgun ve kişilikli insanlar..sizi fırçalamaya değil,size rehberlik yapmaya geliyorlar..siz iyi niyetle işinizi yapmaya çalıştığınızda onlar eleştiri dozunu aşmadan eksikleri söyleyip size rehberlik yapıyorlar..Kendinizi çok fazla germenize gerek yok hocam..saygılar...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic