Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Günlük Plan Hakkında  (Okunma Sayısı 3553 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2007, 14:07:06 »

Değerli meslektaşlar, aşağıda ekli bulunan 2575 sayılı Tebliğler Dergisinin 602. sayfasındaki 12. maddeye dikkat çekmek istiyorum.Buna göre Öğretmen Kılavuz kitabı olan branşların "Günlük Plan" yapmasına gerek yok sonucu çıkıyor.Coğrafya branşında da "Öğretim Programı ve Öğretmen kılavuz kitabı" var biliyorsunuz.Bu kitap elinde olmayanlar Öğretmenler Portalındaki
http://ttkb.meb.gov.tr/ogretmen/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=75
 adresinden indirebilirler ve boyutu 1.3 mb.

Bizim okulda  belli kalıbı olan bir plan uygulaması yok.Ama ders için yapılan hazırlıklar ve notlarımız olacak.

Sizler de okullarınızda bu maddenin uygulanmasını paylaşırsanız iyi olur.

Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge"nin ekli örneğine göre kabulü kararlaştırıldı.

Doç.Dr.Hüseyin ÇELİK
         Millî Eğitim Bakanı
Prof. Dr. Ziya SELÇUK
      Kurul Başkanı

Nazım İrfan TANRIKULU   Dr.Veli KILIÇ   Ömer ÖZCAN
Üye   Üye   Üye
Doç.Dr. Emin KARİP   Ahmet Ergun BEDÜK   Celal KURU
Üye   Üye   Üye
Necati CANBEK   Zübeyir YILMAZ   İbrahim BÜKEL
Üye   Üye   Üye
Mehmet Latif ÇİÇEK   Sevinç ATABAY   Hüseyin Alp BOYDAK
Üye   Üye   Üye
Dr. Muammer YILDIZ   Halil AŞICI   Merdan TUFAN
Üye   Üye   Üye

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge

Madde 1- Ağustos 2003 tarihli ve 2551 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönergenin 12 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
            "Madde 12 - Ders plânı, bir ders için o dersle ilgili eğitim programlarında yer alan ve birbirleriyle ilişkili öğrenci kazanımlarını bir ya da birkaç ders saatinde işlenecek konu örüntüsünü, konuya ilişkin deney, tartışma sorulan, proje ve ödevleri, uygulama çalışmalarını, ders araç-gerecini içine alan birinci derecede sorumlu olduğu, zümre öğretmenleri ile şube öğretmenlerinin ortak katkısıyla ders öğretmenlerince önceden hazırlanan plândır.
Ders plânı, belli bir ders için bir ya da birden çok ders saatinde işlenecek konuların plânlamasıdır. Ders plânında yer alan öğrenme-öğretme etkinlikleri öğrencilerin katkısıyla gerçekleştirilir. Ders plânının uygulanmasından ders öğretmeni sorumludur.
 Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, oklun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır.
 Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.
            Öğretmen tarafından hazırlanan ders plânı, okul müdürü ve müfettişlerce denetlenir.
            Ders plânı;

a) Eğitim-öğretim çalışmalarını daha düzenli hâle getirmelidir.
b) Öğrenme ve öğretme sürecinin etkili ve verimli yönetilmesini sağlamalıdır.
             c) Her dersin eğitim programına ve konuların özelliklerine uygun olarak
işlenmesini sağlamalıdır.
d) Derslerde sürekliliği ve bütünlüğü sağlamalıdır.
e) Öğrenme ve öğretme sürecinde gerçekleştirilen etkinlikleri belgelemelidir.
f) Eğitimde fırsat ve imkân eşitliğinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamalıdır.
           g) Eğitim-öğretim  süreci ve öğretim programlarının değerlendirilmesinde geri bildirim sağlamaya uygun olmalıdır.
            h) Eğitim teknolojilerinin kullanımına uygun olmalıdır.”

Yürürlük
           Madde 2- Bu Yönerge yayımı tarihinde Yürürlüğe girer.

Yürütme
           Madde 3- Bu Yönerge hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2007, 15:56:36 »

sayın dede ilköğretimde verilen "öğretmen kılavuz kitapları "ile bizim program kitabımız sanırım aynı değil.mesela yönetmelik "öğretmen kılavuz klitabı olanlar buradaki planı uygular diyor." ama bizde böyle bir plan yok.bizimkisi daha çok proğram kitabı şeklinde.yanılıyormuyuz?

serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2007, 19:55:46 »

Malesef bazı şeyleri kafalardan yönetmelikler olsada silmek çok zor.Bizde günlük müdür istiyor eşim ilköğretimde ve ayrıntılı planlama kitapta mevcut buna rağmen plan isteniyor.Ne önerirsiniz ?

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2007, 16:32:56 »

değerli meslektaşlarım iki gündür denetlemedeyiz ve değerli müfettişlerimiz günlük plan istiyorlar..günlük planı derse hazırlıklı gelip gelmediğmize bakmak için istiyorlar yani günlük plan formatında olmasına gerek yok...ayrıca çok yapıcı lar eleştirmeye değil eğtim öğretimn daha kaliteli olmasına yardımcı olmak için geldiklerini baştan belirttiler..ve iki gündür gördüğüm daha çok idari işlerle uğraşıyorlar öğretmenlere boşluk bulduklarında bakıyorlar...
KAYIBEN
Sürekli Üye

Performans: 25
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2007, 17:23:47 »

Sayın DEDE ilköğretimde ders kitaplarının yanında her dersin kitabının öğretmen kitaplarıda veriliyor.Öğretmen kılavuz kitabından kastedilen o kitaplar.Bizde ders kitaplarının yanında öyle bir kitap verilmiyor.Bahsettiğiniz bizde olan kitap proğram kitabı.Biz geçen yıl genel teftiş geçirdik ve müfettişler ders planlarımızı istediler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic