Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkülerle Türkiye'nin dağlarını öğretmeye ne dersiniz ?  (Okunma Sayısı 7447 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Eylül 2007, 23:02:54 »

Merhaba arkadaşlar.Çoklu zeka kuramı içersinde yer alan müzikal ritmik zekaya hitap eden bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim. Bu materyalimizi Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi'nde materyal geliştirme dersinde, şu an Bursa'da öğretmenlik yapan Volkan Karakaya hocamla beraber hazırlamıştık ve oldukça ilgi görmüştü. Umarım sizlerinde hoşuna gider ve derslerinizde kullanırsınız. Şu an İç Anadolu Bölgesi'nin dağlarını Fidayda türküsü eşliğinde dinleyeceksiniz. Yorumlarınız ve beğenileriniz dahilinde diğer bölgelirimizin dağlarını da bölgelere has türkülerle sitemize göndermeye çalışacağım.(Türküler amatör ortamda kaydedilmiştir. Parçaları kendimiz çaldık ve söyledik.Dağlarla ilgili hatalarımız olabilir maruz görünüz teşekkürler)

işte link

http://www.cografyaogretmeni.org/52637
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2007, 23:06:40 »

Türkülerin sözleri bazen anlaşılmayabiliyor. Sözlere de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.cografyaogretmeni.org/945456
AbuzerKadayıf
Deneyimli Üye

Performans: 223
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2007, 23:29:23 »

Hocam teşekkür ediyorum.

- Bana Hayati DOĞANAY hocamızın bir makalesini hatırlattınız. Makale "Türkülerde Coğrafya". Elinde bu makale olan var sa paylaşırsa seviniriz.

- Prof. Dr. Metin Tuncel'in Halk Türkülerinde Coğrafyanın Etkisi konulu bir  konferans vermiş. Konuyla ilgili dökümanı olan varsa paylaşırlarsa seviniriz.

Türkülerimizin çoğunda coğrafi unsurlarımızı bulabiliriz.

Konuyla İlgili Bir Çalışma:
Türkülerle Coğrafya Dersi

Marmara'nın dağları, gölleri, barajları ya da Karadeniz'in iklimi ve madenleri... Pek çoğunuzun ezberliyerek öğrenmeye çalıştığı, ancak bir süre sonra unuttuğu bu bilgileri türkülerle öğretmeyi amaçlayan ‘‘Türkülerimizle Türkiye Coğrafyası'' adlı bir kaset ve kitapçık hazırlandı.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Ekmekçi tarafından bir kavramı başka bir kavrama benzetme yöntemi ile hazırlanan “Türkülerimizle Türkiye Coğrafyası” albümü, bilgilerin ezbere dayalı olmadan hafızada uzun süre kalmasını sağlıyor. Metafor Yönteminin bütün dünyada Süper Öğrenme metodu olarak bilindiğini ve yüzyıllardır uygulandığını söyleyen Ekmekçi proje hakkında şunları söylüyor “ Bu yöntemde temel olarak, bilgiler müzik ve resim kullanılarak hikaye biçiminde işlenerek, görsel ve işitsel bir nitelik kazanmaktadır. Çağrışımsal bağlarla bağlanan bilgiler beynin sağ bölümünü de devreye geçirdiği için elde edilen bilgiler daha kalıcı olmaktadır.”

Ekmekçi projenin çıkış noktasını da şöyle açıklıyor “ Sanatçıların repertuvarında yüzlerce şarkı bulunduğunu göz önüne alırsak sanatçıların şarkı sözlerini unutmamalarını sağlayan müzik ve ritimdir. Projenin çıkış noktası da bu. Çocuklar kaseti dinleyerek şarkı sözlerini ritm duygusu içinde ezberliyorlar. Şarkı sözlerindeki bazı kavramlar ilk bakışta anlamsız gelebilir. Ancak bir bütün olarak algılandığında, bilgilerin bellekte daha kalıcı olduğu görülmüştür."

Eser Taşkıran'ın düzenlediği, Berk Özbek'in seslendirdiği kasette, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatındaki kitaplarda yer alan temel bilgiler kullanılmış. Kasette Kiziroğlu Mustafa Bey, Dağlar Kızı Reyhan, Bekar Gezelim gibi türkülerin, coğrafya bilgileri içeren versiyonları bulunuyor. Şarkı sözlerinin yanı sıra kaset kitapçığındaki şekillerde, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinin sınırlarından başlayarak, dağları, ovaları, gölleri, akarsuları, barajları, körfezleri, madenleri, iklimi ve Türkiyede yetişen ürünler anlatılıyor.

Amacı coğrafya bilgilerini, sevilen türküler eşliğinde zihinlere işlemek olan bir kaset hazırlandı.

Öküzün dünyası gördüğü otlar kadardır...
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2007, 00:26:07 »

teşekkürler emeğinize sağlık sağolun. güzel olmuş.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2007, 09:39:34 »

Evet Abuzer hocam müzikal ritmik zeka öğretmenler olarak fazla hitap edemediğimiz bir konu.Bu konuda son yıllarda sizin de belirttiğiniz gibi daha profosyonel çalışmalar yapılmaya başlandı. Ritim duygusu akılda kalıcılık konusunda gerçekten çok etkili. İnşallah bu konuda daha güzel ve derli toplu çalışmalar yapılır ve bizler de faydalanırız.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2007, 09:56:49 »

Ellerinize sağlık öğretmenim. Çok güzel olmuş. ( Sesinizde güzelmiş Smiley )

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
volkankarakaya
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2007, 18:22:32 »

gerçekten faydalı bir çalışma oldu hocam öğrenmeyi eğlenceli hale getirecek alternatif tekniklere son derece ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum! müzikal ritmik öğrenme yöntemi bunlardan bir tanesi ve en etkilisidir! birlikte daha güzel projelere imza atmak dileğiyle.... Emeklerine sağlık!.. Kardeşin Volkan....

İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk e dil uzatma sebepsiz
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz
                        neyzen tevfik
mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2007, 19:52:36 »

Çok güzel çalışma. Diğer bölgeleri de eklerseniz çok minnettar oluruz. İyi çalışmalar.

sezgin
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Eylül 2007, 20:55:12 »

uygulamaya çalışacağım umarım faydalı olur çalışmalarınadan dolayı arkadaşlara teşekkür ederim
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2007, 20:56:10 »

Volkan hocam seni burda görmek çok güzel. Aramıza hoş geldin.Senin de emeklerine sağlık. Nice paylaşımlarda  buluşmak dileğiyle görüşmek üzere hocam
kasif14
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin İçin Yükselmenin Hududu Yoktur

« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2007, 06:45:56 »

hocam süper olmuş bayıldım doğrusu bende comu coğrafya öğrt 2006 mezunuyum. sizin hangi dönem 
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Eylül 2007, 08:41:42 »

gerçekten çok zevkli bir çalışma olmuş ama ben bile yerimde duramazken liselileri fidayda eşliğinde düşünemiyorum hem söyleyip hem oynuyorlarmış bakın o zaman derse:)
easya
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 29 Eylül 2007, 10:55:19 »

güzel bir öğrenme yöntemi günlük hayatta da çabuk unutulan şeyleri  akılda tutmak daha kolay oluyor.
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2007, 11:19:48 »

emeğinize sağlık. eğlenceli bir çalışma olmuş.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2007, 11:21:09 »

Kaşif hocam biz Çanakkale Onsekiz Mart 2004 mezunuyuz. Bu çalışmamızı da son yılımızda yapmıştık. Beğendiğinize sevindim. Diğer bölgeler de geliyor hocam az kaldı. Çok değişik ve güzel türkülerimiz var sırada
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic