Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hadi bir el atalım :) Starboard arşivi oluşturalım!  (Okunma Sayısı 6552 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Aralık 2012, 13:32:45 »

Arkadaşlar, net üzerinde en iyi organize olan branş coğrafya. Gerek coğrafya.biz'in gerekse diğer coğrafya sitelerin ve gmail grubumuzun çabaları, ortaya koyduğu çalışmalar gerçekten bizi diğer branşlardan ayırmaktadır.
Geçen hafta akıllı tahta ile ilgili seminerde görevli olan bilgisayar öğretmeni arkadaş "şu ana kadar farklı okullardaki kurslarda coğrafya öğretmenleri hep bir adım önde göründüler" demiştir.

Teklifim bu başlık altında işbölümü yapıp 9. sınıftan başlayarak starboard döküman arşivi oluşturmaktır.

Ne dersiniz, görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

bedriakdogan
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2012, 16:29:05 »

Sayın hocam güzel bir başlangıç olur ben eğitimini aldım ama bizim tahtalar seneye kurulacak bu yüzden program konusunda çok iyi sayılmam eğer bu konuda yardımcı olursanız katkıda bulunmak beni de sevindirir.....
başar
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2012, 19:18:08 »

starboard'ın türkçesini kullanmayı denesek nasıl olur?ilk görüşüm bu.
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2012, 20:38:59 »

İlk olarak bana son derece lüzumsuz bir uğraş gibi geldi. PowerPoint'i nasıl Türkçeleştirmeden kullanıyorsak starboardu da o şekilde kullanmamızda bir sakınca yok. Zira bu, bir program adı.

Asıl konuya gelince:
Etkileşimli tahtaların sınıflara takılmaya başladığı günlerden beri kafamda olan bir umuttu böyle bir arşiv oluşturmak.

Bunun için yapılması gerekenler (bana göre):
*  Bu tahtalarda kullanabilecek ders sunuları hazırlamak (zaten sitemizde yeteri kadar yok mu derseniz, yok )
* Kaliteli ders sunuları yapmak için uygun programları iyi öğrenmemiz gerekecek (eba.gov.tr 'de Çizgi Tagem'in sitesi bunun için biçilmiş kaftan)
* Sadece sunu da yeterli değil, videolar, sorular da bulmak lazım.

Ben kendi adıma epey bir zaman ve emek harcayıp bir kaç konuda (güzel olduğuna inandığım) bir kaç sunu hazırladım.
Örnek: http://www.cografya.biz/forum/goller-flash-sunu-t29896.0.html;msg217318#msg217318

Bu arşivi nasıl oluşturacağız?
Baksu hocam bunun önce bir sistematiğini belirleyelim.
Bu arşiv için sitede ayrı bir bölüm mü açılacak, ilgili yerde konusunu açıp linkini buraya mı yazacağız?

Son söz: Arşiv oluşturma fikri çok yerinde ve kaçınılmaz olarak hepimizin ilgisini hak eden bir adım.
ben de tüm coğrafyaseverlerden destek bekliyorum.

AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2012, 21:27:13 »

Sayın meslektaşlarım. Kursumuz bugün bitti ve kurs hocası formatör arkadaş;  ''daha önceki kurslarda da,  bu kursta da coğrafya öğretmenleri gerçekten güzel hazırlanıyorlar'' dedi. Ancak yaklaşık üç aydır kullandığım etkileşimli tahtada starboard programı bana hiç cazip gelmedi. Sayfa atlamak, metin yazmak konusunda hiç kullanışlı değil. Hata yaptığınızda öğrencinin dikkati dağılıyor ve gülüşmeler oluyor. Bence Powerpoint çalışmaları devam etmelidir. Zaten video, animasyon, simulasyon gibi görsel materyalleri PPT çalışmalarına da ekleyebiliyoruz.

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
baksu
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2012, 21:41:13 »

Sayın Hocam, hassasiyetinizi anlıyorum. Ancak starboard bir programdır ve benim bu başlığı açmamdaki neden özellikle starboard programı belgesi yani .yar uzantılı çalışmaların hazırlanması çabalarıdır. Yoksa akıllı tahtalarda pdf, doc, ppt, pps, swf vb. uzantılı dosyaları açıp derste kullanabilirsiniz.
Siz ilk görüşünüzü belirtmişsiniz, diğer görüşlerinizi de duymak isteriz.

Yalçın Hocam, konu ile görüşler geldikçe olayı şekillendirir, bir yol takip ederiz.

bahoz_56
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2012, 17:10:27 »

Yerinde bir karar destekliyoruz.Elimizde var olan powerpoint sonuları yetersiz.yeni bir arşiv oluşturmak şart.
bachus80
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Aralık 2012, 18:14:04 »

sevgili arkadaşlar, akıllı tahta takılalı 3 ay, kullanmaya başlayalı 2 ay oldu. işin açığı şu an okulumu başka bir okula da gittiğim için 2 buçuk gün ancak görebiliyorum.

şu an projeksiyondan farksız benim için. peki arkadaşlar, eğitim dışında ve deneme-yanılma dışında bu programı verimli biçimde öğrenme yöntemi var mı? işin açığı burada tüketici olmaktan bıktım, arşive katkıda bulunmak isterim.
AYHAN0605
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Aralık 2012, 23:52:34 »

burada başkra bir sıkıntıda akıllı tahtalarda swf. vb dosyalar açılmıyor. bu dosyaların açılması akıllı tahtalara programlarının yüklenmesi gerekiyor.
baksu
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2012, 13:34:46 »

Hadi bir el atalım Smiley Starboard arşivi oluşturalım! 

Güncel

acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2012, 17:49:48 »

Sayın meslektaşlarım. . Ancak yaklaşık üç aydır kullandığım etkileşimli tahtada starboard programı bana hiç cazip gelmedi. Sayfa atlamak, metin yazmak konusunda hiç kullanışlı değil. Hata yaptığınızda öğrencinin dikkati dağılıyor ve gülüşmeler oluyor. Bence Powerpoint çalışmaları devam etmelidir. Zaten video, animasyon, simulasyon gibi görsel materyalleri PPT çalışmalarına da ekleyebiliyoruz.
@aksungur hocam gibi düşünüyorum.
*Yani dersler elimizdeki powerpooint sunularla işlemek daha kolay, 3-4 yıl sonra belki bu programda iyileşebiliriz.
*Ben kendi bilgisayarımı etkileşimli tahtaya vga ve usb yollarıyla bağlayarak kullanıyorum.(  kendi bilgisayarımı dokunmatik olarak kullanmış oluyorum.çünkü gömülü bilgisayarda pek çok kısıt var)
*coğrafya dersliğim olduğu için bu iş daha kolay oluyor, sabah kurduğum sistemi akşama kadar kullanıyorum,
*seneye dersliğimi kaybedince harici harddiske mobil win7 kurup sınıfları gezmeyi düşünüyorum.
*Starboard programı ile sadece değerlendirme çalışmaları yapılmalı diye düşünüyorum. öğrencileri tahtaya kaldırarak hazırlanan soruları cevaplamak gibi.(sürükle-bırak, eşleştirme, boşluk doldurma vb.)

war60
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2012, 19:23:16 »

Sevgili hocam ben hazırladım starboard için. Dünyanın hareketleri atmosfer ve katmanları. Bana da ödev zümresi için yıllık ödevlerde kaynak gösterebileceğim internet siteleri, kitaplar yazarlar vs... lazım. Eğer varsa bana gönderebilir misiniz?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic