Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: etkileşimli tahta sorunu  (Okunma Sayısı 16657 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Eylül 2012, 20:20:40 »

MEB tarafından sınıflara takılan etkileşimli tahtalarınızda ppt sunu çalıştırabiliyor musunuz arkadaşlar?

bizim okula takılanlarda "libre office" diye bir program var, microsoft office ile hazırlanmış sunularımı (çoğu 4-5 yıllık birikimim, emeğim) açarken zorlanıyor, açtıktan sonra da bazı bozulmalar oluyor.
başka arkadaşlar da word vb ms office programlarında benzer sorun yaşamaya başladı.

formatör olarak gelen arkadaşa sorunu ilettiğimde, önce "bende lisanslı ms office var, onu yükleyebilirsin" dedi, ancak yükleye çalıştığımda tahtalara şifre konduğunu, dışarıdan herhangi bir program yüklettirmediğini gördüm.

sonra bugün tahtalara bazı programlar (goggle earth, gom player vb bazı bedava programlar) yüklemek için "yetkili" olarak gelen formatörlere "ms office yükleyecek misiniz" diye sorduğumda "sorun konusunda haklısınız ama ms office yükleyemeyiz, bakanlık izin vermiyor, müdürünüze söyleyin o da üstlerine söylesin, biz de üstlerimize söyleriz" dediler.

sizin okullarda durum nasıl, libre office sizin işinizi görüyor mu?
veya bizim branşta etkileşimli tahtanın hangi programları işimize yarayabilir?
bu şartlarda olacaksa ben projeksiyon ile kurduğumuz düzeni şimdiden arıyorum...
cesmelisebil
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2012, 20:41:06 »

Sn.hocam ppt sunumlarını akıllı tahtada yüklü pover point viever[ okunuşunu yazdım) programı ile açabiliyorsunuz, kurs hocamız söylemişti...

Bazen sevdiklerimize zarar vermemenin en iyi yolu, onlardan uzak durmaktır... Her vazgeçiş sevgisizlikten değil, çaresizliktendir.
scog
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2012, 21:38:52 »

Dün formotör arkadaş bana gösterdi deneme yaptık...Bizde microsoft office yüklü..Tüm tahtalarda aynı değil mi ya...

Bizde sunuları açmak için şu şekilde yapıyoruz..

Başlat programlar kısmından Microsoft Office Power pointi önce açacaksınız oradan dosya açtan sununuzu bulup açabiliyorsunuz..Direk sunuya tıklayıp açamıyorsunuz...Office yükle yazısı çıkıyor..Ama yüklemede mümkün olmuyor....

Ayrıca sunularınız pps(power point gösterisi) şeklinde olunca açıyor..pptleri(Power point sunularını) açmıyor programın o kısmı tahtalarda yüklü değil,aktifleştirilmemiş...Hiç bir şekilde tahtalara birşey yüklenemediği veya değişiklik yapamadığınız içinde aktifleştiremiyorsunuz...

Elinizde hazırlamış olduğunuz sununun programı yüklü değilse tahtada onu açmak haliyle mümkün olmayabilir.....Ancak flash,video,PDF,word vb gibi dosyaları rahatlıkla açıyor..

Birde sunularınız çok büyük olmasın..Bir kaç parçaya bölün.Tahtanın mb büyük dosyaları açması ağır geldiği için zaman alıyor.

Hoş biz ancak bunu bilgisayar odasında denedik..Tüm sınıflara tahta takıldı ama topraklama yapılmadığı için tahtaları açamıyoruz...Bu konuda çalışmada olmadığı için bir kaç ay açacağımızda yok...Projeksiyonlarıda devre dışı bıraktılar..Bakalım ne olacak....

Tahtaların dokunmatik hassasiyetide yetersiz...Bir klasörü açmak için bir kaç kez tıklamak zorunda kalıyorsunuz..
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2012, 06:11:24 »

scog hoam çok teşekkürler, bilgiledirmeniz çok işime yaradı.
koftielma
Uzman Üye

Performans: 61
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2012, 13:29:09 »

Ofis belgeleri açılabiliyor. (Power point sunumlarda bazı küçük bozulmalar oluyor.) Program yüklenebiliyor. Deneme amaçlı olarak; VLC Player, Winrar ve MEB Yasaklı Sitelere girebilmek için kullanılabilecek UltraSurf yazılımlarını bizzat yükledim çalıştırdım. Biraz araştırmak gerekiyor.

Her gün bir yerden göçmek ne iyi.
Her gün bir yere konmak ne güzel.
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 21 Eylül 2012, 17:17:08 »

Ofis belgeleri açılabiliyor. (Power point sunumlarda bazı küçük bozulmalar oluyor.) Program yüklenebiliyor. Deneme amaçlı olarak; VLC Player, Winrar ve MEB Yasaklı Sitelere girebilmek için kullanılabilecek UltraSurf yazılımlarını bizzat yükledim çalıştırdım. Biraz araştırmak gerekiyor.

1.office belgelerini açan program ne hocam? microsoft office mi yoksa tahta üzerinde gelen libre office adlı bir program mı?
2.siz program yüklerken parola isteyen bir pencere karşınıza gelmedi mi?
3.hangi ildesiniz

bu tahtaların yazılımları il il farklı mı o zaman ? (ben izmir'deyim)
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 21 Eylül 2012, 17:21:38 »

Dün formotör arkadaş bana gösterdi deneme yaptık...Bizde microsoft office yüklü..Tüm tahtalarda aynı değil mi ya...

Bizde sunuları açmak için şu şekilde yapıyoruz..

Başlat programlar kısmından Microsoft Office Power pointi önce açacaksınız oradan dosya açtan sununuzu bulup açabiliyorsunuz..Direk sunuya tıklayıp açamıyorsunuz...Office yükle yazısı çıkıyor..Ama yüklemede mümkün olmuyor....

Ayrıca sunularınız pps(power point gösterisi) şeklinde olunca açıyor..pptleri(Power point sunularını) açmıyor programın o kısmı tahtalarda yüklü değil,aktifleştirilmemiş...Hiç bir şekilde tahtalara birşey yüklenemediği veya değişiklik yapamadığınız içinde aktifleştiremiyorsunuz...

Elinizde hazırlamış olduğunuz sununun programı yüklü değilse tahtada onu açmak haliyle mümkün olmayabilir.....Ancak flash,video,PDF,word vb gibi dosyaları rahatlıkla açıyor..

Birde sunularınız çok büyük olmasın..Bir kaç parçaya bölün.Tahtanın mb büyük dosyaları açması ağır geldiği için zaman alıyor.

Hoş biz ancak bunu bilgisayar odasında denedik..Tüm sınıflara tahta takıldı ama topraklama yapılmadığı için tahtaları açamıyoruz...Bu konuda çalışmada olmadığı için bir kaç ay açacağımızda yok...Projeksiyonlarıda devre dışı bıraktılar..Bakalım ne olacak....

Tahtaların dokunmatik hassasiyetide yetersiz...Bir klasörü açmak için bir kaç kez tıklamak zorunda kalıyorsunuz..

bu nasıl iş yaa.
bir yerde office yüklü bir yerde yüklü değil mi o zaman?
okuldaki bütün projeksiyonlar bu tahtalar yüzünden de sökülmüş...
ilerleme şöyle dursun geçen seneki halime gelmek için 40 takla atmak mı gerek...
bedriakdogan
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2012, 17:51:41 »

Sayın hocam tahtaların hepsinde sanırım aynı programlar yüklü değil, bizim aldığımız kursta da libre office yüklüydü ve aynı sorunu yaşadık bizim tahtalart henüz kurulmadı ama şöyle söyliyeyim eğer ilçe veya ildeki görevli formatörden alır yönetici parolası ile girerseniz tahtalar daha iyi kullanılıyor ve her türlü programı yükleye biliyorsunuz? Tabi buna izin verirler mi bilmiyorum. Her öğretmen arkadaşın kendine göre notları var ve eğer program kurulumu sağlanmazsa sanırım biraz sıkıntı yaşayacağız. Sizlere şimdiden kolay gelsin
hamsin
Yeni üye
*

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2012, 18:16:01 »

AKILLI TAHTAYA PROGRAM YÜKLEME...!
Sabredin arkadaşlar, sonunda admin şifreyi tüm okullara söylemek zorunda kalacaklar...

SABREDEMEYENLERE.....
Eğer akıllı tahtaya sınırlı kullanıcı olduğunuz için program yükleyemiyorsanız üzülmeyin.
STARBOARD programı için yetkili kullanıcı ayarı yapılmış.
Yüklemek istediğiniz exe uzantılı dosyayı, starboard belgeler menusunde ekle vasıtasıyla sanki bir powerpoint veya video dosyası ekler gibi ekleyin. Yine bu exe yi starboard'dan sanki powerpointi açarmış gibi açmasını isteyin.
SONUÇ....
Starpointin yetki izni vasıtası ile EXE çalışacak ve programınız işletim sistemine yüklenecektir.
TAVSİYEM ÖNCE WİNRARI BU ŞEKİLDE YÜKLEYİN... YÜKLENEN WİNRAR da böylelikle yetkilendirilecektir. bundan sonra winrar içinden çalışmasını istediğiniz her dosya bu yetki ile işletim sistemi tarafından çalıştırılacaktır. BÖYLELİKLE STARBOARDA DA BİR SONRAKİ KUR İŞLERİNDE İHTİYAÇ DUYMAZSINIZ....Smiley
BENDEN DUYMUŞ OLMAYIN.....
Akıllı tahta kullanan tüm branştaşlarıma KOLAY GELSİN....

doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2012, 18:46:53 »

AKILLI TAHTAYA PROGRAM YÜKLEME...!
Sabredin arkadaşlar, sonunda admin şifreyi tüm okullara söylemek zorunda kalacaklar...

SABREDEMEYENLERE.....
Eğer akıllı tahtaya sınırlı kullanıcı olduğunuz için program yükleyemiyorsanız üzülmeyin.
STARBOARD programı için yetkili kullanıcı ayarı yapılmış.
Yüklemek istediğiniz exe uzantılı dosyayı, starboard belgeler menusunde ekle vasıtasıyla sanki bir powerpoint veya video dosyası ekler gibi ekleyin. Yine bu exe yi starboard'dan sanki powerpointi açarmış gibi açmasını isteyin.
SONUÇ....
Starpointin yetki izni vasıtası ile EXE çalışacak ve programınız işletim sistemine yüklenecektir.
TAVSİYEM ÖNCE WİNRARI BU ŞEKİLDE YÜKLEYİN... YÜKLENEN WİNRAR da böylelikle yetkilendirilecektir. bundan sonra winrar içinden çalışmasını istediğiniz her dosya bu yetki ile işletim sistemi tarafından çalıştırılacaktır. BÖYLELİKLE STARBOARDA DA BİR SONRAKİ KUR İŞLERİNDE İHTİYAÇ DUYMAZSINIZ....Smiley
BENDEN DUYMUŞ OLMAYIN.....
Akıllı tahta kullanan tüm branştaşlarıma KOLAY GELSİN....

keşke tahtayı eve getirseydim, pazartesiye kadar nasıl beklenir be!!!!  Smiley
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2012, 16:10:28 »

Arkadaşlar kurmak istediğiniz programın dosyasını öncelikle bilgisayara kopyalayın. D sürücüsüne olabilir mesela. Oradan çalıştırmayı deneyin. Ben birçok programı bu şekilde kurdum. Office belgeleri için de libre office programı şimdilik iş görüyor.esenlikle...

DEÜ
maksu
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Eylül 2012, 11:55:41 »

Hocalarım sizler yine iyiymişsiniz.Şu an itibari ile bizim tahtaların internet bağlantıları kurulmadı.Anti virüs programı güncellenemez diye flash bellek de taktırmıyorlar.Yani sadece kara tahta olarak kullanabiliyoruz. Bunu yapan insanlar elbette düşünmüşlerdir,flash bellek takmamızda bir sıkıntı yok desek de anlatamıyoruz.
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Eylül 2012, 13:57:27 »

Hocalarım sizler yine iyiymişsiniz.Şu an itibari ile bizim tahtaların internet bağlantıları kurulmadı.Anti virüs programı güncellenemez diye flash bellek de taktırmıyorlar.Yani sadece kara tahta olarak kullanabiliyoruz. Bunu yapan insanlar elbette düşünmüşlerdir,flash bellek takmamızda bir sıkıntı yok desek de anlatamıyoruz.
internet bağlantısı bizde de yok ve olan tahta türkiyede yoktur sanırım. 
çünkü projenin o kısmı, yani sınıflara net bağlantısı çekme ve tahta üzerinden öğrencilerin tabletlerine kablosuz olarak verilecek internet için yapılacak ihalenin iptal edildiğini, belki daha sonra yapılacağını okumuştum.
nil
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Eylül 2012, 18:09:38 »

internet bağlantısı hiç bir yerde yok .ben okulun wireless i ile bağlanmayı denedim oldu aslında internet şimdilik çok da lazım değil biz falash bellekler ve bilgisayarlarımızla belgelerimizi kullanabiliyoruz bize ilden tahtalara e-kitap içeriklerini(meb de yayınlanan) yüklememizi ve bir an önce kullanmaya başlamamızı söylediler.priz bağlantıları yok ama biz uzatma kablolarla kullanıyoruz.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #14 : 23 Eylül 2012, 18:21:48 »

internet bağlantısı hiç bir yerde yok .ben okulun wireless i ile bağlanmayı denedim oldu aslında internet şimdilik çok da lazım değil biz falash bellekler ve bilgisayarlarımızla belgelerimizi kullanabiliyoruz bize ilden tahtalara e-kitap içeriklerini(meb de yayınlanan) yüklememizi ve bir an önce kullanmaya başlamamızı söylediler.priz bağlantıları yok ama biz uzatma kablolarla kullanıyoruz.
Bizim okulda tüm sınıflarda kablolu internet bağlantısı var ,şu an kullanıyoruz, tüm derslerin e- kitaplarıda akıllı tahtalara yüklenmiş durumda.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic