Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya Laboratuvarı  (Okunma Sayısı 7812 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
vuslat
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Kasım 2006, 14:26:38 »

Merhaba Arkadaşlar,
 Okulumda sınıfın birisini Coğrafya Laboratuvarı yapıyoruz. Bu konuda sizden isteğim okulunuzda  Coğrafya Laboratuvarı var mı? Varsa bunu nasıl düzenlediniz? Materyalleriniz neler? Materyaller için yardım istediğiniz kurumlar hangileridir? Askeri kurumlardan yardım aldınız mı? Neler aldınız?
Coğrafya Laboratuvarınızı resimlerle gösterebilirseniz çok memnun olurum. Bu konuda şimdiden herkese teşekkür ediyorum.   
Ayrıca tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım. 
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2006, 14:51:48 »

Hocam ben kendi imkanlarımla oluşturdum. Ama daha tüm malzememiz gelmedi.
Hocam sınıfımı tamamladıktan sonra resimlerini yayınlarım.
Sınıfta mutlaka olması gerek bir projeksiyon cihazı ve bilgisayar.
Sıraları karşılıklı dizdi. Öğrenciler birbirlerine bakacak şekilde ayarlandı.
Öğretmen masasını ortaladım ve tahtayı yarısı masanın arkasına gelecek şekilde koydum. Tam karşıya da perde.
İki adet pano hazırladım.
Harita ve diğer malzemenin fazla yer kaplamaması için bir köşe ayırdım.

serefakar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2006, 14:54:59 »

sayın hocam bizim okulda bu sene sosyal bilgiler dersliği açıldı. ancak orayı coğrafya dersliği gibi kullanıyorum. tarihçi arkadaşlar kulanmayı tercih etmiyor. ilk zamanlarda araç gereç bakımından sıkıntı çekmemize rağmen, şu ana kadar öğrencilerinde desteği ile epey bir malzeme birikti. nüfus pramitlerini ben bilgisayda düzenledim, her bir pramit türüne bir hikaye yazdım,  öğrencilere etkinli olarak bu araç geçler A3 boyutunda büyültmelerini, ve sütunları boyamalrını, ve karton kağıtlara yapıştırmalarını istedim. sonrada bu çalışmalrın yüzeyini striçlerle kapladık. yine toprak oluşumunu toprak horizonlarını, erezyonu, karstik oluşumları, deprem skalalarını, dünyanın jeolojik haritasını vb bu metotla yaptık. bu arada etkinliği gerçekleştiren öğrenci çalışmanın sağ alt köesine adını, soy adını ve eğitim-öğretim yılını yazdı. bu şekilde olunca öğrenci etkinlikle yapılan işlere daha da vakıf oldular. yaptıkları çalışmalara sahip çıktılar. kendilerinden sonra gelecek öğrencilerinde bu çalışmlarla dersi işleyeceklerini bilmeleri onları dahada şevklendirdi. başlangıçta çok malzememiz olmamasına rağmen şimdi kendi çabalarımızla çeşitli malzemelere sahip olduk.
laboratuarın görünen bir yerinde Atürk köşesi olmalı. bir adet harita sandığı olmalı. bunu bir marangoza yaptırta bilirsiniz. aslında bu tamda sizin işiniz değil, okul idaresinin işidir. kürenin bulunabileceği yüksek bir dolabınız olmalı. taş kolleksiyonlarınız olmalı. bunu sanırım MTA kanalı ile halledebilirsiniz. coğrafya ilgili başvurabileceğiniz bir kitaplığınız olmalı. ancak projeksiyon makinanız varsa ve size bir bilgisayar tahsis edilmişse, o zaman bol bol animasyon ve resmilerle işi götürebilirsiniz. inşllah istediğiniz şeylere kavuursunuz.

Bütün öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler günününü kutlarım.

YOLCUYUZ ŞU CİHANDA SILA BABIMIZ MAKBER
SONSUZA GİDEN YOLDA BIKMADAN BİZİ BEKLER..

Fatih Anadolu Lisesi/Afyonkarahisar
Şeref AKAR
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2006, 16:09:59 »

darısı inşallah bize sene başında okul müdürümüz bir sosyal bilgiler sınıfı için söz vermişti ama henüz bir şey yok binamız yeterli değil eğer sponsorumuz Tüpraş sözünde durur ve ek binamızı yaparsa bizimde bir coğrafya sınıfımız olacak.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2006, 16:14:30 »

coğrafya sınıfı mı ..... biz  harita bile aldıramıtoruz okul idaresine iyiki atlas dergisi var. umarım hayalinizde ki gibi bir sınıfa kavuşursunuz.
tahsin hoca
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2006, 17:58:45 »

ben duvarları harita ve resimlerle donattım bilgisayar ve projeksiyon makinesi koydum . okulumuzda bir projeksiyon makinesi ve boş bir sınıf vardı. dığer öğretmenler kullanmayınca boş bir sınıfı yarıya kadar boyadıktan sonra bir kaç tane doğa resmi ve haritalarla duvarları süsledik . bir bilgisayar masası ve projeksiyon makinesin perdesini kurdum yeterli oldu bir dolap alıp taşlar ve öğrencilerin hazırladığı bazı meteryalleri koymayı düşünüyorum ( ancak şimdi diğer hocalar bizde projeksiyon akinesini kullanmak istiyoruz diye tutturuyorlar)

hocam size şunu söyleyeyim başlayın gerisi kandiliğinden gelir
gürsel
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2006, 20:20:35 »

Şu anda benim okulumda bir Coğrafya Sınıfı yok ama ben mevcut Toplantı Salonunu kullanıyorum Burada bilgisayar ve projeksiyon cihazları var ayrıca kolçaklı sandalelerde öğrencilerin not almalarını kolaylaştırıyor.Ayrıca zemin döşemesş ve perdelerde yaptırıldı.Hemen hemen tüm derslerimi  bu salonda işlemeye başladım.Öğrencilerim derse bu salona geliyor.herkes çok memnun ,zira dersi görselleştirmek aynı zamanda anlamalarını kolaylaştırıyor.

EĞİTİMDİR Kİ BİR ULUSU YA ÖZGÜR,BAĞIMSIZ ONURLU YÜKSEK BİR TOPLULUK BİÇİMİNDE YAŞATIR YA DA BİR ULUSU TUTSAKLIK VE YOKSULLUĞA GÖTÜRÜR.
ÇÜNKÜ ; "KAYNAŞMIŞ BİR MİLLETHALİNE GELMENİN ,ÇAĞDAŞLAŞMANIN,KALKINMANIN ,HÜR VE DEMOKRATİK BİR TOPLUM OLABİLMENİN EN ETKİLİ ARACI EĞİTİMDİR " 16 TEMMUZ 1921 ANKARA
M.KEMAL ATATÜRK

BURSA NİLÜFER ALİ KARASU ANADOLU LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
dominix26
Sürekli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2006, 22:53:30 »

arkadaşlar aynı dert benimde başımda...Geçen seneden beri uğraşıyorum ancak halen projeksiyon cihazı temin edemedik...Bu sene başında okul müdürüm ilçedeki bir başka okuldan temin edebileceğimizi söyledi ancak aslı çıkmadı...İnanın 500 - 600 ytl birsey olsa kendim alacağım ancak epeyce pahalı birşey.Projeksiyon aletini temin edebilirsem gerisinin çok sorun olacağını sanmıyorum.
apranax32
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2006, 07:35:53 »

merhabaokulumda müdür beyin desteği ve dersanelerden dilenci gibi topladığım maddi yardımlarla mükemmel bir sosyal bilgiler odası oluşturdum arkadaşımın dediği gibi tarihçi arkadaşlar pek kullanmıyor ben bütün derslerimi coğrafya odamda yapıyorum Labatatuvarımızada projeksiyon,bilgisayar televizyon VCD birçok konularla ilgili cd film ve belgesel arkadaşım ben dersanelerden olabildiğince yararlanıyorum her konuyla ilgili yaprak testler ve denemeler mevcut odamda kıtaların ve Türkiye'nin kabartma haritaları mevcut.evet dominix arkadaşımında dediği gibi projeksiyon aletinin dersimize katkısı oldukça fazla umarım en kısa zamanda labaratuvarını oluşturursun
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2006, 14:24:11 »

gürsel arkadaşımızın dediği gibi çok amaçlı salonumuzu bu iş için kullanıyorum projeksiyon ve bilgisayar var fakat adı çok amaçlı salon olduğu için herkes kullanmak istiyor(tiyatro çalıştıranlar, koro çalıştıranlar..vs.)bunun için ben sadece bir sınıfımla orada ders işliyorum.coğrafya sınıfı olusa her şey bize ait olur.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2006, 15:03:35 »

Yaklaşık 3 yıldır okulumuzda derslik sistemi uyguluyoruz. Sadece coğrafya derslerini değil tüm dersleri oluşturulmuş branş sınıflarında işliyoruz. Tabi coğrafya sınıfı tüm sınıflardan bir adım önde gidiyor. Gerek branşımızın buna uygun olması gerek se bu sınıfı oluşturmada istekli oluşumuz daha iyi olanakların sağlanmasını getirdi..

http://www.malkaraanadolulisesi.k12.tr/

Hatta öğretim döneminin başında Talim Terbiye Kurulu başkanının bir açıklaması vardı branş sınıflarıyla ilgili ve açıklamada coğrafya dersini örnek göstermişti..

Coğrafya sınıfında neler olmalıya gelince.

   Bilgisayar ağı, internet bağlantısı
   Projeksiyon cihazı
   Tepegöz
   Eğitim cd’leri
   Kaynak kitaplar
   Atlaslar
   Asetat
   Küre
   100 000 veya 250 000 ölçekli topoğrafya haritaları
   Özel amaçlı haritalar (iklim, nüfus, sanayi, morfografya, bitki örtüsü gibi)
   Kabartma haritaları
   Fotokopi cihazı ve sarf malzemeleri
   Coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili teknik ve yazılım donanımı
   Taş ve benzeri gibi uygulamada görselliği sağlayan malzemeler
   Fotoğraf ve filmler
   Coğrafya ile ilgili diğer yayınlar
(Yaloca semineri sonuç raporundan alınmıştır)
Bunların dışında çeşitli çalışmaların yapılabileceği bir masa, özel eşyaların olacağı bir dolap, çeşitli yayınların yer alacağı bir  dolap, Pano, taş vb ürünlerin sergilenebileceği camlı dolap yada raflar.
Umarım tüm okullarda coğrafya derslikleri oluşur.O zaman göreceksiniz ki dersler daha zevkli geçecek, öğrencilerin en fazla sevdiği ders coğrafya olacaktır.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
vuslat
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 25 Kasım 2006, 18:41:57 »

Arkadaşlar Coğrafya Laboratuvarı için göndermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Cevaplarınızın devamını bekliyorum.
KAYIBEN
Sürekli Üye

Performans: 25
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Aralık 2006, 16:03:23 »

Bizim okulda Coğrafya sınıfı kuramadık .Bu sene okulumuza Milli Eğitim projeksiyon cihazı göndermiş.Bir projeksiyon odası oluşturduk.Okulun Edebiyat ,Rehberlik ve Coğrafya öğretmenleri ortaklaşa kullanıyoruz.Bazen odadan başka ihtiyaçlar için bilgisayarımız götürülüyor.O zaman öğrenciler ve bizler üzülüyoruz.Öğrenciler coğrafya derslerinin projeksiyon cihazı ile işlenmesinden çok memnunlar.Bizler bir coğrafya sınıfımızın olmasını çok istiyoruz ama şimdilik bunada şükür diyoruz.
eksen44
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 03 Ekim 2007, 20:01:09 »

eski bir idareci yeni coğrafya öğretmeni olarak bu yıl derslik sisitemi ve coğrafya sınıfımla yeniden öğretmen olmanın heyecanını yaşıyorum.projektörümle mutlu olmayı öğreniyorum.dilerim tüm arkadaşlarımın hayalleri gerçek olur.başarılar..
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2007, 20:32:42 »

Arkadaşlar 5 yıldır coğrafya sınıfım var yani bu heyecan bende bayağı eski. Smiley Aslında nasıl diyeceğimi bilemiyorum olay yine işletme ile alakalı yani kiraladığınız bir dükkanı iyi işletirseniz müşteriniz bol olur misali. Tabi idealist ve istekli öğretmen arkadaşların bu konuda kendilerinden emin olacaklarına şüphem yok. (Yanlış anlamayın bilgiçlik taslamak istemiyorum). Ama sınıfı birden kurmak çok büyük maliyet gerektirir aceleci olmamak gerekir. Arkadaşların hevesi cebinden projeksiyon almaya kadar gidiyor baksanıza Smiley ama bence kendinizi yıpratmayın zaman içinde herşey yerine oturur. En büyük sıkıntı sınav zamanı oluyor duvarlara yapıştırdığınız çalışmalar, posterler sınavlarda sıkıntı yaratıyor. Birde oluşturduğumuz taş sergisi ve yaptığımız kabartma haritalar daha çok göz önünde olsun diye okul koridoruna kondu. Fazla itiraz edemedim zira sınıfta sıralara yer kalmıyordu. Yani bir heves bir dert öyle gidiyor işte yani herşey hayallerdeki gibi olmuyor o yüzden yıpranmadan sabırlı olun derim. Ama kesinlikle ismi coğrafya sınıfı olan bir sınıf olsun okulda bunda kararlı olun. Hayırlısı olur inşallah.

Fahrettin ASPİRİN
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic