Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Özgün Coğrafya Sitesi  (Okunma Sayısı 14925 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 23 Haziran 2008, 17:30:43 »

Değerli Meslektaşlarım;

Sanal alemin görsel anlamdaki en önemli coğrafya portalı olan Coğrafya Biz yaklaşık 2 yıllık bir emeğin ürünü olaak buralara kadar geldi. Her eklentisini ve içeriğini içine sindirerek bugüne kadar geldi. Yeni paylaşım platformalarının sanal ortamda artması bu anlamda bizler için gurur verici bir durumdur. Emeği geçen tüm özverili arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

Uzun zamandır dikkatimi çeken fakat ifade ettiğim zaman farklı anlaşılabilecek bir durum olmasından dolayı açıklamadığım bir durumu sizlerle paylaşmakta bir mahsur görmüyorum.

Bir paylaşım platformu özgün olduğu sürece ayakta kalabilir. Bir dökümanın birçok paylaşım platformunda yer alması bu anlamda bilgi kirliliğine yol açacağı düşüncesindeyim. Her bir paltformun kendine göre bir çizgisinin olması gerektiğini düşünüyorum. Herşeyden az bulundurmaktansa birşeyden çok bulundurmak her zaman daha iyidir.

Bu anlamda Coğrafya Biz elinden geldiği kadar özgün çizgisini korumaya çalıştı. Coğrafya dışı konulara yer vermemeye çalıştı. Bu haliyle kendine göre bir tarz oluşturdu sanıyorum.

Bir de başka bir konuya değinmek istiyorum. Mevcut coğrafya sitelerine baktığımız zaman bir konuyu nerdeyse tüm sitelerde görür olduk. Bir kullanıcı bir siteden aldığı bir dökümandan sonra aynı konu üzerine hazırlanmış konuyu başka bir siteden indirdiği zaman aynı konu olduğunu görüyor. Veya siteye eklenen yeni konuların aynı anda birden fazla sitede yayınlandığını görünce şaşırıyor. Bir alana eklenen bir paylaşımın başka bir alana da eklenemesi doğrusunu söylemek gerekirse bilgi dolgusuna sebep oluyor. Coğrafya bize eklenen dökümanların başka alanlara eklenemsi istenmiyor bir düşünce oluşmasını istemem. Bunun böyle olmadığını da ifade etmek adına eğer bir çalışma başka bir alana da eklenecekse Coğrafya Biz sitesine eklenmesin derim. Bu şekilde çok daha kaliteli paylaşımların ortaya çıkacağına inanıyorum.

Bu düşüncem yanlış da olabilir. Bu sebepten dolayı faklı düşünceler de ifade edilebilir. İlla bu uygulanacak diye bir kural da yok. Ama ben düşüncelerimi paylaştım.

Hepinize teşekkürler.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2008, 17:55:46 »

Daha önce; herhangi bir platformda paylaşılmamış bir materyal ve konunun aynı kişi tarafından farklı platformlarda paylaşılmasının yanlış olmadığını düşünüyorum. Çünkü farklı platformlarda bulunan öğretmen arkadaşları; gerekli ve yararlı bir paylaşımdan haberdar etmek kadar doğal birşey yoktur. Bu bilgi kirliliği değil, bilgiden yararlanacak kişilerin çeperinin genişlemesinden başka birşey değildir.
  Bunun yanında (özellikle izinsiz olarak)paylaşıma açılmış özgün bir konunun başkası tarafından paylaşılmasının da etik olmadığını düşünüyorum.
Saygılarımla......

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2008, 18:03:27 »

Güngör hocam;

Bunu saygıyla karşılıyorum. Benim düşüncelerim olduğunu söyledim. Uygulanabilirliği konusunda da zaten belli bir sınır koymadım zaten.

Tüm düşüncelere saygı duyduğumu ifade etmek istiyorum.

karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2008, 18:50:32 »

birebir tanışmasamda diğer coğrafya sitelerinden bir çok tanıdığımız ve bilgilerinden faydalandığım 3 yıl için de çok fazla coğrafya sevdalısı arkadaşlarımız oldu. o sebepten bu sebepten buradan ayrılan arkadaşlarımızında olduğunu düşünerekten kendi şahsıma ad ve nikimi değiştirmeden o arkadaşlarında faydalanması için diğer coğrafya sitelerinden faydalandığım sitelerdede yayınlıyorum. bende isterim hepimizin ortak faydalanacağı bir coğrafya sitesi olsun sadece buradan yayınlayalım ancak böyle bir durum mümkün olmuyor. bu da benim nacizane fikrim. saygılarımla.   
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2008, 19:59:32 »

Coğrafya Biz ailesi yeni siteler oluşturuyorlar.Ben kendi adıma azda olsa burada verdiğim bir dökümanı başka yere vermiyorum.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2008, 20:06:55 »

Coğrafi paylaşımların bizim site dışında diğer sitelerdede yayınlanmasında daha çok paylaşmak adına bir sakınca yok bence,paylaşımı yapan kişinin isteği bu yönde ise bir çok sitede aynı konunun görülmesi normaldir.Tabi Sami hocam bu konudaki fikrini bildirmiş ,farklı  görüşlerede saygı duyduğunu özellikle belirtmiş olduğundan konunun problem olacağını zannetmiyorum.Coğrafya sitesi olarak sadece biz olmadığımız için dosyaların farklı sitelerde el değiştirmesi ,daha çok kişiye ulaşması, arzu edilen paylaşımın  amacına ulaşması demektir.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2008, 22:05:06 »

Burada yapılan paylaşımlar kontrol dışında da başka sitelere taşınabiliyor!Açtığımız paylaşımların bazen kendi irademiz dışında çok alakasız yerlerde karşımıza çıktığına çoğu arkadaşımız şahit olmuştur!Bu da sanal ortamın en büyük sorunlarından bence!Gerekli kanuni düzenlemelerin yapılmadığı sürece de bunun önüne geçmenin çok zor olduğu görüşündeyim!

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2008, 06:02:26 »

Bu konuda en büyük sıkıntı başka bir siteden alınan paylaşımın yeniden paylaşılmasıdır ki bunu hiç birimiz kabul etmiyoruz.Fakat buda benim fikrim;Coğrafya.biz le özdeşim kurduğumuz on'larca üyemiz var.Artık onlar yönetimde olsun olmasın samimiyetlerinden şüphe etmediğimiz yakın arkadaşlarımız.Şahsen onların özgün bir paylaşımlarının öncelikli kendi sitemizde bulunmasını isterim.Nitekim başka sitelerin bazı müdavimlerinin bizim siteye bir katkısının olmadığınıda gözlemliyoruz.Ancak farklı niklerle ne oluyor bitiyor tarzından sitemizi takibe geliyorlar.Ben bunu zaten herkes için değil bu ailede ''cografya.biz'' leştiğimiz arkadaşlar için sahsi kanaat olarak belirtiyorum.Sonuçta paylaşmak isteyen elbette her ortama çalışmasını götürebilir bunada saygımız vardır.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2008, 08:03:46 »

Değerli Arkadaşlar;

Ben illa burada paylaşılanlar başka yerde paylaşılmasın demiyorum. Hatta bunun böyle olmadığını ispatlamak adına başka yerlerde paylaşıma açılanlar burada paylaşılmasın gibi bir ifade de kullandım.

Evet çalışmaların başka platformlarda başka kişilerlere de sunulması gerekir. Ama sizler de dikkat ettiyseniz zaten neredeyse bütün platformlardaki üyeler aynı. Ve bunlar bir çalışmanın birkaç yerde karşılarına çıkmasından da rıhatsızlardır eminim. Şahsen ben bir kullanıcı olarak diğer ortamları sürekli takip eden biri olsadım rıhatsız olurdum.

İşin bir başka boyutu da belli dökümanların 'Bu döküman sadece burası için hazırlanmıştır, başka yerde yayınlanamaz' gibi bir ifadeyle bunun deklare edilmesidir ki bu da hoş olmayan bir davranış.

DOĞRUCU
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2008, 08:11:27 »

Sami hocam yazdıklarınıza aynen katılıyorum. ama sanırım kendinizle çeliştiğinizin de farkında değilsiniz. hem bir taraftan bir coğrafya platformunda olan materyallerin başka platformlarda olmaması gerektiğini savunuyorsunuz. Diğer taraftanda başka platformlarda olan arkadaşların paylaşımları izinleri olmaksızın  coğrafya.biz de paylaşıldığında bunu gayet normal görebiliyorsunuz. hatta linkleri ölmüş materyallerin bile, sahibine sormadan linklerini de yenileyip bu sitenin malı haline getirebiliyorsunuz.
Kusura bakmayın ama hocam geçmişte olanlara bakınca samimiyetinizde şüphe duyduğumu söylemeden edemiyeceğim.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2008, 08:14:56 »

arkadaşlar gene bir tartışma alevleniyor gibi acaba arkadaşlarımız neden farklı sitelere üye olma gereği duyuyor coğrafya biz yetmiyormu

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #11 : 24 Haziran 2008, 08:26:10 »

Sami hocam yazdıklarınıza aynen katılıyorum. ama sanırım kendinizle çeliştiğinizin de farkında değilsiniz. hem bir taraftan bir coğrafya platformunda olan materyallerin başka platformlarda olmaması gerektiğini savunuyorsunuz. Diğer taraftanda başka platformlarda olan arkadaşların paylaşımları izinleri olmaksızın  coğrafya.biz de paylaşıldığında bunu gayet normal görebiliyorsunuz. hatta linkleri ölmüş materyallerin bile, sahibine sormadan linklerini de yenileyip bu sitenin malı haline getirebiliyorsunuz.
Kusura bakmayın ama hocam geçmişte olanlara bakınca samimiyetinizde şüphe duyduğumu söylemeden edemiyeceğim.

Sayın Hocam;

Kendimle çeliştiğim noktanın neresi olduğunu açıklarsanız sevinirim. Ne zaman ben başka bir platformdaki materyalin coğrafya biz de yayınlanmasına zemin hazırlamış, bun agöz yummuş veya teşvik etmişim.

Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki size ait olan bir materyalin bu platformda yayınmasını istemediğiniz için ben özellikle yönetici arkadaşlara herhangi bir üye bu veya buna benzer bir dökümanı sizin ve sizin gibi daha önce bu siteden ayrılan arkadaşların 'bu dökümanın başka bir sitede yayınlanmasına izin vermiyoruz' gibi bir açıklamızın olduğunu gözünde bulundurarak kesinlikle silinmesini rica etmiştim.

Hocam paylaşımcı olan bir insan çalışmalarına sınır çizemez. Ben bunu burası için hazırladım veya bundan başka bir sitede yayınlamanaz gibi bir ifade paylaşımcılıktan öte başka birşeye benziyor.

Bu arada sizin yayınlamasını istemediğiniz dökümanlarınızın linkeri defalarca silinmiştir. Haberiniz olmuş veya olmamı olabilir ama sırf sizin gibi düşünenlerin bu gibi ithamlarına maruz kalmamk adına.

Lütfen birşeyleri söylemeden önce söylediklerinizi destekleyen kanıtlarınızın olup olmamasına dikkat edin.

Yineliyorum;

Kendimle çeliştiğimi söylediğiniz ifadenize örnek verirseniz samimiyet konusunda sanırım  sizin mi benim mi samimi oldğu daha  da netleşecektir.

DOĞRUCU
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 24 Haziran 2008, 08:37:02 »

Forum sayfasına iyice bir bakın bakalım sami hocam. Acaba kanıt varmı? yok mu? Dikkatli bakarsanız nekadar aşikar olduğunu da görürsünüz.
Ayrıca neden böyle bir eleştirinin illaki başka platformlardaki kişilerden geldiğini düşünüyorsunuz. ama tabi nede olsa burası sizin mekanınız ve kimse sizi eleştiremez. çünkü eleştirdiği anda başına gelecekleri de bilir. Önce yönetim tarafından sözle linç edilir. ardından da banlanır değilmi? bunları düşündüğünüzden dolayı bu satırları yazanın bu siteden olma ihtimalini göz önünde bulundurmuyorsunuz.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #13 : 24 Haziran 2008, 08:40:36 »

Bu mesajı yazabildiğinize göre bu sitedensizin zaten. Yoksa  üye olmayanlar mesaj yazamazlar.

Ben bahsettiğiniz konuda bişey göremedim.

Lütfen sözkonusu linkleri buraya yapıştırında üzerinizdeki bu şaibeden kurtulun.

DOĞRUCU
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 24 Haziran 2008, 08:44:58 »

Hocam ben şu konudur demem. burda eski üye olan herkes han konu yada konular olduğunu bilir. siz demekki bakmasını bilmiyorsunuz yada işinize geldiği gibi bakıyorsunuz. şu kadarını söyleyeyim yalan söyleyen iftira atan namerttir.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic