Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Coğrafya Öğretim Programı Tanıtım Semineri Dokümanları  (Okunma Sayısı 1191 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Eylül 2017, 12:29:06 »

https://atanertokat.blogspot.com.tr/2017/09/yeni-cografya-ogretim-program-tantm.html

Antalya Semineri Dokümanları- 58 MB

Konya Semineri Dokümanları- 97 MB
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2017, 12:52:39 »

Dün beşiktaşta katıldım seminer rezaleti. Konuşmacı çok sıkıcı idi. Cbs sorusuna cevap veremedi. Soru soranlara olumsuz yaklaştı. Ve ayağa hiç kalkmadı oturdu oturdu bakmadı bile çoğu zaman ekrandan okudu.
    Başarısız seminerci secimi için tebrik ediyorum.
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2017, 13:07:01 »

Hepsi aynı olmuyor anladığım kadarı ile. Konya Selçuklu ilçesinde HAMDİ İNAM (Atatürk Anadolu Lisesi Coğrafya Öğrt.) konusuna hakimdi. Sorularımızı cevaplandırdı. Sabırlıydı. Son yıllarda gördüğüm en yararlı seminerdi. Dokümanlarınıda bizimle paylaştı. Bazı arkadaşların flash yanlarında yoktu ve onlarda maillerini bıraktılar. Maile hepsi sığmayacağı için buradan paylaştım...
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2017, 14:23:42 »

niyetimiz bagcıyı dövmek değil. yani o da bizim gibi arkadaş sonuçta ama hakim değilsen bir şeye soyunuyorsan. eleştirilerede açık olacaksın. ya da hiç girişmeyeceksin.
      bize bir test dağıttı test okunmuyordu . insan baştan kötü başlamaz doğru düzgün fotokopi çektirmek için ısrar etmeliydi.
test sorularını kim hazırladıysa o testi gazi üniversitesinde daha önceki programı yapan hocalara sorsan bilemezlerdi. kaç tane kazanım sayısı vardı. hangisi artı. hanfgisi azaladı.. rakam olarak... Smiley))

atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2017, 14:32:15 »

Bundan yıllar önce -o zamanlar TKY vardı, hala var ama çok değişti- bir seminere gittik. Konu bu ve biz de öğrenip okulumuza anlatacağız, faaliyet yapacağız. Sunum yapacak kişi bir müfettiş. Yer İstanbul. Kendini tanıttı ve ilk anlattığı ben buna inanmıyorum, gereksiz bir konu dedi. Dakika bir gol bir... Biz şok olduk ve birbirimize baktık. Dediğiniz gibi sen istiyorsun bunu ve Antalya gibi yere gidip 5 gün tatilde yapıyorsun eğitim almak için sonuç bu... Ama müfettişin dediği sonunda doğru çıktı -aramızda kalsın Smiley

Büyük bir grup Antalyada bir seminer aldı ama bu grup sanırım Ankarada aldı...
Arkadaşın söylediği 3 gün sadece DEĞERLER konusunu anlatmışlar. Coğrafya 2. planda kalmış...
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2017, 14:50:43 »

Seminerden benim anladığım bazı konular şunlar:

-Ders kitabını değil program kitapçığını esas alın ve programda ki davranışlara göre konuyu işleyin -ki bu çok doğru- Hatta bazı okullarda konu bölümüne Davranış yazılıyor. Kitapçığı derse dahi götürmek gerekiyor. Sorularda YGS - LYS de buna göre olacakmış. Bu eskiden de böyleydi ama neyse.

-Yazılı sorularını bilgi sorusu olarak hazırlıyoruz. Bunun yerine bir harita, bilgi, tablo verin ve bununla ilgili yorum sorusu sorun dediler. Bence bu önemli bir konu. Ama bu şekilde PİSA sınavında başarımız yükselecekmiş demek biraz iddialı oldu ama neyse.

-Bakanlığın en önemli deyip üzerinde durduğu konu DEĞERLER konusu. Programda görmüşsünüzdür, ünite sonlarında bir kaç tane değer var o konu ile ilgili. Formatörlerin 5 günlük eğitiminde en çok buna değinilmiş. Tabi ben sordum bunu nasıl vereceğiz diye. Hocanın yorumumu bilmiyorum: Ayrı bir konu gibi değil de konu içinde ve/veya sonunda bir kaç cümle ile bu konuya vurgu yapılacak dedi. Örneğin, Çevre ile ilgili bir konuda haliyle Doğa Sevgisi vurgulanabilir. Ya da Türkiye ile ilgili bir konuda Vatanseverlik gibi...
Değerler Eğitimi yıllarda ilçemiz olan Konya Selçuklu'da SEDEP adı ile özellikle ilk ve orta okullarda proje olarak uygulanıyor. Liselerde var ama çok yoğun değil. Her okulun kapısında bu okul SEDEP Proje okulu tabelası var. Yani bu konu bizim ilçenin bir armağanı bütün Türkiye'ye. Şaka bir yana öğretim ve boşluk doldurma işlerinden Eğitime önem verilmiyor. Rehberlik dersleri ile ve yaramaz öğrenci ve sınıflara yaptığımız kızma nutukları ile sınırlı kalıyor. Ben bu konuyu olumlu buluyorum.

Bence MEKANSAL BİR SENTEZ TÜRKİYE konusunun ait olduğu konulara dağıtılması ve bu ünitenin kalkması çok olumlu olmuş...

Bazı dersler ve konularında ki değişiklik tartışılır ama ben programı ve 9. Sınıf kitabını beğendim. Bir de bu nihai program değil. Rapor isteyeceklermiş. Buna göre revize edeceklermiş. Mutlaka eksik ve hatalar uygulamalarda ortaya çıkacaktır ve bunları bildireceğiz ama eskiye göre daha olumlu...
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2017, 15:45:41 »

Ataner hocam bahsettiği hiç bir şey vurgulanmadi. Sagolun paylaştıydınız için burada öğreneceğiz artık
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2017, 16:16:34 »

Sizi geçtim Wink seminere her arkadaş gitti. Anladığınızı ve önemli noktaları yazarsanız çok mutlu olurum....
ataol
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2017, 18:07:44 »

hep masal......ama bu sene ki ironik masal.....coğrafya dersini ikinci plana atan değerleri eğitimini  öne çıkaran Ankara dan baktığında
çok hoş.......güzel......ama taşranın gerçeğine aykırı...... uygulanması çok zor hele bazı okullarda uygulanması mümkün olmayan bir program.....tebrikler..... 
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2017, 21:39:39 »

Hiç bir şey değişmemiş 9 dan almışlar 10. sınıfa vermişler. Kazanım sayısı her sene artıyor içerik çok kötü düzenlenmiş yaptıkları olumlu şey mekansal sentez başlıklarını tamamen kaldırmışlar iyi olmuş zaten Dünyayı anlatırken Türkiye'den de örnekler veriyorduk. Harita bilgisindeki hesaplamalar kalkmış oda iyi olmuş adamlar hiç üzerinde durmayın diyor. Değerler eğitimi konusunda doyurucu bir bilgi vermediler kitaplara bakıp oradaki örneklerden ilerleyeceğiz dediler.

Sınavlar konusunda çok durmuşlar bundan sonra ciddi denetleme olacakmış Pisa' daki başarısızlık buna bağlanmış yine kötü biz olduk yani. Yoruma dayalı açık uçlu sorular  sorun soruların tamamı grafikler resimler şekiller karikatürler üzerinden olsun direkt boşluk doldurma klasik soru sormayın dendi. Gelecekte e-zümre gibi bir e-sınav modülü açılıp yazılı kağıtları oraya yüklenebilir artık her şey elektronik ortamda olup oradan denetlenecek iması oldu.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
Badem303
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2017, 06:22:12 »

*E-okulda; “E-Kurul ve Zümre”  modülü açılacak ve zümre ile şube öğretmenler kurulu toplantısı gündem maddeleri, toplantı ve saati 5 gün öncesinden bu sisteme girilecek ve okul idaresi onaylayacak. Zümrenin yapılmasının ardından alınan kararlar da yine aynı modüle işlenecek ve okul müdürünün modüldeki onayının ardından yürürlüğe girecek. Kararların uygulanmasının takibi de modül üzerinden  yapılacak.
* Bununla birlikte yazılı kurul tutanağı da yine hazırlanmaya devam edecek. Islak imzalar atılacak. Okul idaresine teslim edilecek.
* Okulunda tek zümre olan öğretmenler de bundan sonra müdür veya müdür yardımcısı başkanlığında zümre yapacak.
* Seçilen zümre başkanı 2 yıl süreyle görev yapacak ve ciddi bir durum olmadığı sürece zümre başkanlığından ayrılamayacak.
* İlçe / bölge / okul zümreleri için belirlenen tarihler de yönergede şöyle yer alıyor;
BİRİNCİ DÖNEM: Eylül ayının ikinci haftasının ilk 2 iş günü içerisinde
İKİNCİ DÖNEM: İkinci dönemin ilk haftasının ilk 2 iş günü içerisinde
SENE SONU: Haziran ayının dördüncü haftasının son 3 iş günü içerisinde...

Bahsedilen uygulma bu sene mi arkadaşlar ben anlamadım..
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Eylül 2017, 07:19:24 »

=>Modül henüz  açılmamış. Bir üye  bir mesaja Ankarada uygulanacak pilot olarak dedi. Yanılmıyorsam bunun içindi.

=>Zümre başkanının yedeği de olacak. Peki geçen yıl  ve bu yıl yaparsa nasıl olur. Yayınlandığından itibaren mi geçerli olacak.

=>Tek öğretmen olduğunda idareci ile yapardık. Bu değişmemiş.

=>Islak imzalı alıyorlar ama sanırım kalkar bu sonra. Liselere de bu gelsin ve kağıt masrafı vehamallığı olmasın ne olur. Alt kademede bildiğim kadarı ile artik dijital olarak kullanılıyor... Bunun bir faydası da esneklik sağlar ve gerektiğinde revize edilir donem içinde...

=>Bazı arkadaşlar girişimcilik maddesini almışlar zümreye ama bu kesin olarak meslek liseleri için. Bu okulda coğrafyasıysanız alabilirsiniz...Fen ve anadoluda lütfen almayınız...,

=>Ya ara zümreler.  Hala duruyor ama ne kimse oralı olmuyor Allahtan idarelerde üzerinde durmuyor. Aslında az madde ile genel olarak yazılılar ile ilgili 1,2 sayfalık bir şey. Bir iki defa yapmışlığım var... : )
atanertokat@gmail.com
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 10 Eylül 2017, 07:27:14 »

Sayın Badem  son zümre tarihi ilginç olmuş. Okul diyelim 8,9 Haziran gibi kapandı. Biz 2 hafta sonu mi yapacağız. Bu isi sahadan olmayan birisinin hazırladığı çok açık. Diğerleri de öyle çünkü. 1. Dönem başlamadan 3 gün once, 2. Donem başladıktan 2 gün sonra, okul kapandıktan atıyorum 4 gün sonra dense daha iyi olurdu. Mesela not tesliminde buna benzer bir tarih var ve yeri değişmiyor...
soner79
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

SONER AKTAŞ/ KONYA/EREĞLİ BELCEAĞAÇ ANADOLU LİSESİ

« Yanıtla #13 : 10 Eylül 2017, 08:22:01 »

teşekkürler hocam elinize sağlık...

KOZANOĞLU
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic