Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçmeli coğrafyayı iptal ettirdim..  (Okunma Sayısı 27820 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« : 28 Eylül 2009, 15:14:12 »

"Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir"  idareye bu maddeyi gösterdim ve 12. TM deki seçmeli coğrafya dersini iptal ettirdim. onun yerine 11 ve 12. sınıf sayısallara coğrafya dersi koydurdum. hatta bu maddeye bağlı oalrak okuldaki tüm seçmeli dersler yeniden düzenlendi. idarecilerin bu maddeden haberleri yok. ilçedeki  tüm programlar değiştirildi. idarecelerinize bu maddeden bahsedin daha sonra zor durumda kalmayın
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Moderator

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2009, 15:20:25 »

Doğrusu da buydu zaten. Ama bu maddeye rağmen halen iptal etmeyen var. Üstelik işi çığırından çıkartıp beşeri ve eko. coğrafya, ülkeler seçen var. pes yani.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
nurullah
Deneyimli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2009, 15:28:45 »

Akadaşlar bugün bende idare ile görüştüm ders çizelgelerine eklenen son maddeden birçok idarecinin haberi yok o maddeyi görünce 11 TM de ki seçmeli coğrafya dersi iptal edildi. Doğrusuda bu...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 28 Eylül 2009, 15:55:39 »

Arkadaşlar bizim aynı durumdaki derslerimiz de iptal edildi.İlginç olan eşimin okulunda durumun devam etmesi ve onların idaresinin bu durumun kendilerini ilgilendirmediğini, bizi örnek vererek değişikliğin öğretmen liselerinde gerçekleştiğini söylemeleri...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Moderator

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2009, 16:01:38 »

İlginç olan eşimin okulunda durumun devam etmesi ve onların idaresinin bu durumun kendilerini ilgilendirmediğini, bizi örnek vererek değişikliğin öğretmen liselerinde gerçekleştiğini söylemeleri...
hocam uğraşmak istemeyince ve "ben bilirim" edasıyla işin içinden bu şekilde sıyrılıyorlar.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
SERİR
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2009, 16:03:57 »

Arkadaşlar bu ibare hangi tebliğler dergisinde yer alıyor?  Ben okulda  ilgili dergi ya da yönetmeliği bulamadım. okul müdürümüz planı kendi seçeceğimiz konulardan oluşturacağımızı ve 11 TM'lerde seçmeli dersin olduğunu söyledi. Ancak ben sonradan  sorun yaşamak istemiyorum. Ankarada bir anadolu lisesindeyim doğru olan ne ise onu yapmak istiyorum. Perşembeden beri siteyi takip ediyorum çok farklı uygulama ve görüşler var. Şimdiden teşekkürler.
dondurmacı
Moderator

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2009, 16:11:54 »

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI
HAFTALIK DERS ÇİZELGELERİNDE YER ALAN DERSLERİN UYGULANIŞINA YÖNELİK
AÇIKLAMALAR

• Derslerin programlarında belirtilen ders saati sayılarının ders çizelgelerinde sınıflara göre az veya fazla olması durumunda zümre öğretmenler kurulunca öğretim programlarının amaç ve açıklamaları dikkate alınarak hazırlanacak programlar uygulanır.

• Haftalık ders çizelgelerinde yer alan ve açıklamalarda belirtilmeyen derslerde öğretim programları, yeni öğretim programları hazırlanıncaya kadar mevcut öğretim programlarının amaç ve açıklamaları dikkate alınarak zümre öğretmenler kurulunca sınıflara göre hazırlanan öğretim programları uygulanır.

• Öğrenciler; ilgi ve istekleri ile hedefledikleri yükseköğretim programlarına hazırlık amacıyla okulun imkânları, çevrenin ihtiyaç ve özelliklerine göre haftalık ders çizelgesinde belirtilen ders saatini geçmemek kaydıyla seçmeli dersler arasında yer alan dersleri seçebilirler.

• Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile okulun imkânları doğrultusunda Resim/Müzik/Beden Eğitimi derslerinden birisi seçilir, aynı ders 4 yıl süresince okutulur.

• Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf seçmeli dersleri arasında yer alan ve programı tek olan seçmeli dersler öğrenim süresince bir defa alınır.

• Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflara ait seçmeli dersler çizelgesinde yer alan aynı derslerden herhangi birini bir önceki sınıfta okuyan öğrenci bir sonraki sınıfta aynı dersi alamaz. Bir önceki sınıfta aldığı dersin tamamlayıcısı olan dersi veya derslerden herhangi birini seçip okuyabilir.

• Bir üst sınıftan bir alt sınıfa kaydırılan dersleri okumamış olan öğrenciler bu dersi seçmeli dersler kapsamında alırlar.

• Bir alt sınıftan bir üst sınıfa kaydırılan ve daha sonraki sınıfta da bulunan derslerde, tekrar aynı dersi okumazlar. Bu sınıfta öğrencilere, hazır bulunuşluklarına göre üst sınıftaki program da dikkate alınarak zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak program uygulanır.
• Bir alt sınıftan bir üst sınıfa kaydırılan ve daha sonraki sınıfta bulunmayan derslerin ders saati, seçmeli derslerle doldurulur.

• Sosyal Etkinlik dersi ile Bilgi Kuramı dersi notla değerlendirilmez.

• Meslek ve Anadolu meslek liselerinde öğrenciler işletmelerdeki mesleki eğitimini, alanın özelliğine göre yoğunlaştırılmış eğitim programı olarak alması durumunda, seçmeli ders saatlerinde değişiklik yapılmadan okulun haftalık ders saatlerinde değişiklik yapılabilir. Bu değişiklik Bakanlık onayı ile uygulanır.

• Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarında alanlar bazında uygulanmakta olan ders dağıtım çizelgelerinin uygulanmasına aynen devam edilecektir. Ancak toplam ders saati sayısındaki değişiklik nedeniyle alan ortak meslek ders saatlerinde meydana gelen değişiklikler ilgili birimlerce hazırlanacak ders dağıtım çizelgeleriyle okullara duyurulacaktır.

• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir.

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

dondurmacı
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2009, 16:18:43 »

• Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir.

ifadesine uygun olarak; aşağıda belirtilen seçmeli dersler, farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik oluyor.
( bilmece gibi oldu )

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANACAK SEÇMELİ DERS LİSTESİ;
• Dil ve Anlatım (1‐2)
• Türk Edebiyatı (1‐3)
• Tarih (1‐3)
• Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (1‐3)
• Coğrafya (1‐3)
• Psikoloji (1‐2)
• Sosyoloji (1‐2)
• Mantık (1‐2)
• Bilgi Kuramı (1‐2)
• Matematik (2‐4)
• Geometri (1‐2)
• Analitik Geometri (1‐2)
• Fizik (2‐3)
• Kimya (2‐3)
• Biyoloji (2‐3)
• Demokrasi ve İnsan Hakları (1)
• Sosyal Etkinlik (1)
• Proje Hazırlama (1)
• Bilgi ve İletişim Teknolojisi (1‐2)
• İşletme (2)
• Ekonomi (2)
• Girişimcilik (1)
• Astronomi ve Uzay Bilimleri (1‐2)
• Uluslararası İlişkiler (2)
• Yönetim Bilimi (2)
• Diksiyon ve Hitabet (1)
• Sağlık Bilgisi (2)
• Sanat Tarihi (2)
• Seçmeli Yabancı Dil (2)
• Alman Edebiyatı (1‐2)
• İngiliz Edebiyatı (1‐2)
• Genel, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanın alan/dal dersleri veya diğer alanların alan/dal dersleri

baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Eylül 2009, 16:25:58 »

• Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile okulun imkânları doğrultusunda Resim/Müzik/Beden Eğitimi derslerinden birisi seçilir, aynı ders 4 yıl süresince okutulur.

yukarıdaki maddeyi tartışmaya açmak istiyorum. Belki olayı ben çözemedim ama cevabını merak ettiğim bir soru var.

9-A sınıfına beden eğitimi seçti diyelim, 9B sınıfı da Resim dersi alsın. Peki bu sınıflardan öğrenciler 10. sınıfta aynı alanı seçtiğinde hangi dersi alacak? Beden eğitimini mi yoksa resim dersini mi?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

dondurmacı
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2009, 16:30:48 »

yukarıdaki maddeyi tartışmaya açmak istiyorum. Belki olayı ben çözemedim ama cevabını merak ettiğim bir soru var.

9-A sınıfına beden eğitimi seçti diyelim, 9B sınıfı da Resim dersi alsın. Peki bu sınıflardan öğrenciler 10. sınıfta aynı alanı seçtiğinde hangi dersi alacak? Beden eğitimini mi yoksa resim dersini mi?

bizim öğrencilere dilekçe dağıtıldı. dilekçe de öğrenciler istedikleri dersleri seçebiliyorlar. dilekçede bir de şu ifade belirtildi   " seçtiğiniz dersi 4 yıl boyunca okumak zorundasınız. "
bu durumda bir sınıf tamamen bir dersi seçebileceği gibi 2 yada 3 derse de bölünebilecek. Bizim okulun öğretmen kadro sayısı buna imkân vermekte.

SERİR
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 28 Eylül 2009, 16:51:07 »

cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 28 Eylül 2009, 17:00:43 »

"Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir"  idareye bu maddeyi gösterdim ve 12. TM deki seçmeli coğrafya dersini iptal ettirdim. onun yerine 11 ve 12. sınıf sayısallara coğrafya dersi koydurdum. hatta bu maddeye bağlı oalrak okuldaki tüm seçmeli dersler yeniden düzenlendi. idarecilerin bu maddeden haberleri yok. ilçedeki  tüm programlar değiştirildi. idarecelerinize bu maddeden bahsedin daha sonra zor durumda kalmayın
Bizim okulda da idareci arkadaşlara durumu izah ettim.Onlar da aynı şekilde düzenleyecekler.Bu da bizim coğrafya.biz ailesinin örnek bir dayanışma ve geniş katılımlı bir zümre çalışması sonucu oldu.Burada bizi aydınlatan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 28 Eylül 2009, 17:01:12 »

arkadaşlar meslek liseleri ile ilgili olarak yapılacak birşey var mı  bilgi verirseniz sevinirim.  nesli
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2009, 17:22:47 »

Arkadaşlar ,
Bugün  ben de okul idaresiyle aynı madde üzerinde tartıştım.İdarecilerimiz tüm okul programının yeniden değişmesi gerektiğini düşündükleri için pek kafa yormadı ve TM sınıflarındaki seçmeli coğrafya dersi olduğu gibi kaldı. Aslında ben de çok zorlamdım. Çünkü ben de hala işin hangisinin doğru olduğuna karar veremedim.Daha önceki  forum sayfalarında da belirttiğim gibi • Seçmeli derslerde yer alan Alan ve Ortak Dersler farklı alanlardaki öğrencilerin seçmelerine yönelik düzenlenmiştir. maddesine göre TM sınıflarında coğrafya seçmek yanlış.
 Ama o zaman şu çelişki değil mi ?
     Dil ve Anlatım ve T.Edebiyatı dersleri tüm sınıflar [TM ,FEN,SOSYAL,DİL ] düzeyinde ya alan ya da ortak ders. Ama seçilebilecek seçmeli derslerde her iki ders de var. Bizim kendi branşımımz için yaptığımız yoruma göre TM 'ler coğrafya gördüğü için coğrafya seçemezlerse bu belirttiğim iki ders hiç bir sınıf düzeyinde seçmeli ders olarak seçilemez. Ama seçmeli dersler içinde yer alıyor.Tüm sınıflar  ve alanlar düzeyinde bu öğrenciler bu dersleri gördükleri halde.
  Buna göre hangi farklı alan bu iki dersi seçecek? Cevap :hiçbiri
Eğer olayı bu yönüyle ele alırsak seçilebilir gibime geliyor.
cumalicoğrafyacı
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2009, 17:44:02 »

arkadaşlar banada 11 tm sınıfında 1 saat seçmeli coğrafya koydular müdür ygs de çıkacak konuları anlat dedi bende öyle yapacam.
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic