Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: YENİ? bir coğrafya öğretmenine öneriler  (Okunma Sayısı 6749 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Temmuz 2010, 10:48:13 »

arkadaşlar merhaba siteye yeni üye oldum çünkü nihayet alanım olan coğrafyaya geçebildim ve okullar açıldığında sudan çıkmış balık gibi olmak istemediğimden acilen bilgilenmem lazım .ben 7 sene sınıf öğretmenliği yaptım şimdi çok programlı liseye geçtim.
    *bana gittiğim zaman hangi sınıfları verirler örneğin sadece 9 lar yada sadece 10 lar böylemi sınıflandırılıyor  yoksa her sınıftan olabilir mi?
    *ders kitabını bakanlık mı veriyor ilköğretimdeki gibi.yoksa biz araştırıp önerip öylemi kullanıyoruz.
    *bir dönemde kaç sınav yapıyoruz proje ve performans ödevleri veriyor muyuz?
    *veli toplantısı sayısı için standart var mı?
    *zümre toplantılarını zümrem yoksa müdürle mi yapacağım ?
    *sınav tarihlerini zümre toplantısında mı belirliyoruz?öğrencilere sınav olacaklarını bir hafta önceden söylemek yeterli mi?
   tabi  bunlar işin bir yanı.öğrencilerle nasıl iletişim kurabileceğim ve nasıl hitab edeceğim konularını da düşünmekteyim.
    daha sormayı düşünemediğim beni uyarabileceğiniz konular varsa lütfen yazın.teşekkürler.

Hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir.
girdap
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2010, 10:56:45 »

bakanlık kitapları veriyor
4 saatlik derse 3 sınav dönemde
2 saatliğe 2 sınav
standart veli toplantısı sayısı yok her dönem birtane
zümren yoksa müdürle yapacaksın

ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2010, 11:01:16 »

yanıt için teşekkürler başka bilgi ve önerilerinizi de beklerim

ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2010, 12:06:09 »

online olan arkadaşlar önemsiz demeyin ayrıntıları yazın buradan öğrenebileceğim ne varsa bileyim ders çalışacağım nasıl sunacağımı belirleyeceğim bir de deneyimle kazanacaklarım var en önemlisi farkındayım yinede söyleyecek bir kaç sözünüz yok mu?

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2010, 12:40:38 »

Sayın hocam orta öğretime hoş geldiniz. Aslında çok ta fark olmadığını göreceksin orta öğretimde de.. ama öğrencilerin biraz daha büyüdüğü için biraz daha farklı davranışlarla karşılacaksın.(sen diye hitap ettiğim için kusura bakma) Örneğin ödev konusunda biraz daha sıkıntı çekeceksin, ders çalışma konusu da öyle, çünkü sbs-oks den çıkan lise 1. sınıf öğrencileri 9. sınıfta işi biraz seriyorlar.
performans ve proje bizde de var ama ilköğretimdeki kadar düzenli değil, çünkü bizim yönetmeliğimizde bu ölçme değerlendirme yöntemleri henüz yer almıyor.daha çok yazılı sınavlar belirliyor. sözlü için de genellikle dönem sonu bekleniyor, ortalamalara göre sözlü notu veriliyor.
proje ve performans çalışmaları konusunda biraz daha şanslı olduğunu düşünüyorum, çünkü ilköğretimde bu çalışmalar hakkında oldukça deneyimli olduğunu düşünüyorum.Hatta oradaki deneyimlerini bizlerle de paylaşırsan memnun oluruz. Çünkü bizde hala proje nedir, performans ödevi nasıl verilir, nasıl değerlendirilir karıştırılıyor.
Yazılı sınavların standardı var. 3 ve daha fazla ders için en az 3, 1 ve 2 sat için en az 2 sınav yapılıyor.sözlü sınırlaması yok ama sözlü notu sayısı da yazılı sayıları ile orantılı olursa fazla göze batmıyor.
Sınıf paylaşımına gelince. genelde yatay paylaşım yapılıyor. Yani bir öğretmen bir kademedeki tüm sınıfları alıyor. sınav yapmada kolaylık oluyor bu yöntem. ama benim nacizane önerim her kademeden sınıf alman. Çünkü normalde her kademedeki konuları her yıl görmekte fayda var.ayrıca yine önerim, bir coğrafya öğretmeninin 9. sınıf konularından fazla uzak kalmaması gerekir.
Zümre toplantıları önemli ama bir o kadar da gereksiz görülüyor. Buradan yada benzeri paylaşım ortamlarından alınan standart zümre örnekleri ve planlar işimizi kolaylaştırıyor.Ama sen yine de kendi okulunun şartlarına uygun bölümleri eklemen gerekiyor.
Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir. Yine takıldığın noktalar olursa çekinmeden sitede sorabilirsin.. yorum getirmeye çalışırız..
Kolay gelsin..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2010, 12:53:25 »

hoşbulduk hocam mesajınız içimi rahatlattı elbette ben de deneyimlerimi paylaşırım ilköğretimde yapılandırmacı yaklaşım ve proje, performans, etkinlikler konusunda bilgiler yenine oturdu gibi.liselerde de yeni müfredata geçilmiş.sanırım kaygım pek çok sınıfa adapte olabilmek ve zamanı kullanabilmek konusunda.verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler hocam.

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 12 Temmuz 2010, 13:00:48 »

sayın hocam dediğim gibi belirli konularda çok önemli bilgilere ve deneyimlere sahip olduğunuzu göreceksiniz.
yalnız şöyle bir sıkıntı var, belki de bu sıkıntı bizden kaynaklanıyordur, öğrenciler ilköğretimde bu çalışmaları güzel güzel yapıyorlar da liseye gelince kaytarmanın yollarını arıyorlar..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2010, 13:58:09 »

yaş itibariyle çalışma temposu düşüyor başka öncelikler ekleniyor sanırım.

ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2010, 14:11:12 »

alikemal hocam tam da bu noktada ben de ilköğretmde tıkanıp kaldığım için branşa geçtim açıkçası başarı odaklı değilim çünkü beklentiler ile gerçekler arasında hep büyük bir fak oluyor bir de küçük yaş grubuyla çalışmanın getirdiği ayrıca sorumluluklarıyla çok ağırdı.şimdi gençlerle ortak bir dil oluşturma kaygım var senelerce çocuklara hitab ettim. bir de bir sorum olacak alanımda kendimi şu an çok geliştirmem gerektiğini fark ediyorum ve uğraşacağım yine de içinden çıkamayacağım sorularla karşılaşır mıyım ?sınamak için yapacakları atılımları nasıl bertaraf ederim.
 açıkçası ilköğretimden geliyor olduğumu öğretmen arkadaşlarıma bile itiraf edemeyeceğim sanırım.

ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2010, 15:22:49 »

hayır hayır hocam estağfurullah ben buraya yazarken zaten bunları öğrenmek amacıyla yazdım öğrencilere yaklaşımda  sınırlara özenli ve kırıcı olmama gibi  bir yaklaşım içinde olmak niyetindeyim.zamana da bırakmalı galiba biraz.biraz korkuyorum elde olmadan ama yazdıklarınız gerçekten yol gösterici. çok teşekkürler hocam.

gebze_cy
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2010, 15:48:13 »

Hocam belki bir öğrenci olarak veya bir küçüğünüz olarak size fikir vermek haddime değil ama bu konuda affınıza sığınarak bir şeyler söylemek istedim çünkü kendileriyle iletişim içerisinde olacağınız kişiler belki ben değilim ama benim gibi birçok öğrenci olacaktır.Ben birçok kez sorularımla öğretmenlerimi sınamış bir öğrenciyim(Allah afetsin) özellikle de yeni gelen öğretmenlerime belki ilk ders değil ama ikinci derslerinde sahip oldukları bilgi düzeyini ve öğrenciye bir şeyler öğretme konusundaki isteklerini öğrenmek için içinden çıkamayacakları sorular sorardım.Ama emin olun o soruları sorarken bile benim için önemli olan öğretmenimin ona hemen cevap vermesi değildi veya bilmiyorum diyerek benim kendisi hakkında bilgisiz olduğunu düşünmeme sebep olması değildi ben öğretmenimin bilmese bile bunun için bi araştırma yapmasını,o soruyu önemsemesini,aynı soruyla tekrar karşılaştığında rahatlıkla cevap vermesini,öğrencisiyle fikir alışverişinde bulunmasını,bir beyin fırtınasının oluşmasını ve bunların sonucunda da hem benim hem öğretmenimin kazançlı çıkmasını isterdim.Yoksa o sorulara çok rahat cevap verebilecek bir öğrenciydim.Bence siz de bilip bilmemenizin telaşına düşmekten çok ki özellikle bazı öğrencilerin size karşı alaycı tavır takınmasına neden olur bu telaşı onlara farkettirmeniz(gerçi hadlerine düşmüş değil ama) bilmediğiniz konularda öğrencinizden bir süre talep etmeniz ve o süre içerisinde öğrencinize yardımcı olmak için elinizden geleni yapmanızdır.Ben 4 yılı geride bıraktım Allah izin verirse üniversiteyi bitirmek de kısmet olacak.Ama her nerede olursak olalım bildiğim tek bir şey var ki saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde halledilmeyecek problem yoktur siz de rahat olabilirsiniz.Allah yardımcınız olsun.
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2010, 16:52:49 »

sağlolun yorumlarınız için  öğrenci penceresinden nasıl göründüğünü de bilmek güzel.

arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2010, 19:39:48 »

yeni okulunuzda başarılar dilerim. kemal hocamın belirttiği gibi çok büyük zorluklar yaşamazsınız. naçizhane bir öneri de benden 'coğrafya.biz' in sıkı bir takipçisi olun her sorunuza ve sorununuza  yanıt bulursunuz.nesli.
patagonya
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2010, 20:44:33 »

herkes bu yorumuma katılmayabilir ama, hiç zorlanmayacağınızı düşünüyorum.hatta ilköğretimde ne çok yoruluyormuşum diyeceksiniz.tabi işinizi hakkıyla yaptıysanız...

İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmak.
                                                 Victor HUGO
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2010, 16:50:45 »

görüşleriniz ve iyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar artık kendi işimi yapacağım fikri çok heyecan verici.bu siteyi de takip edeceğim.iyi akşamlar.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic