Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğrencimin ailesiyle yaşadığı sorunlar...( Yardım)  (Okunma Sayısı 4030 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« : 02 Aralık 2008, 18:55:10 »

Değerli öğretmen arkadaşlarım; hepinize iyi günler dilerim.

Kahramanmaraş Afşin-Elbistan Termik Santralinin bulunduğu kasabada lisede asker öğretmenim. Yani sadece 1 yıl burada görev yapacağım. Halk tarafından tanınmıyorum.

Rehber öğretmeni olduğum bir öğrencim bugün yolda sohbetimiz sırasında babasıyla çok sıkıntısı olduğunu söyledi. ( babası sürekli düşüncelerine karşı çıkıyor, azarlıyor ve hep kısıtlıyormuş) Benden de yardım bekledi. Veliyle henüz görüşme şansım olmadı. Veliyle irtibata geçersem ters etki yapacağını ve yaşım nedeniyle ciddiye alınmayacağımı düşünüyorum. Aslında velilerle iletişimim iyidir ama yöre insanının düşünceleri beni korkutuyor.

Bu sorunu nasıl aşabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim... Huh? Huh? Huh?

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2008, 19:40:50 »

İlginç... Shocked  Ben yanlış birşey mi yazdım acaba. 22 okumada bir yorum yok.

yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2008, 19:48:09 »

Bahsettiğiniz öğrenci kız bir öğrenci mi hocam?
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2008, 19:57:37 »

Sayın hocam öğrencinin psikolojik durumu, olayın derinliğine göre yalnız hareket etmemenizde fayda vardır diyorum. İlk olarak Rehberlik servisi ve okul idaresinden çocuğun ailevi durumu ile ilgili bilgi alarak işe başlayabilirsiniz.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2008, 21:22:00 »

Sayın hocam öğrencinin psikolojik durumu, olayın derinliğine göre yalnız hareket etmemenizde fayda vardır diyorum. İlk olarak Rehberlik servisi ve okul idaresinden çocuğun ailevi durumu ile ilgili bilgi alarak işe başlayabilirsiniz.
Sayın hocama katılıyorum öğrenciyi iyice tanımak gerekir bu nedenle okuldaki diğer öğretmen arkadaşlardan ve idareden bilgi alınmalıdır Zaten rehberliğin özünde bu yok mudur yani öncelikle sorunu ve kaynağını anlamak...

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2008, 21:27:25 »

Günlük hayatımızdaki ilişkilerimizde ve özellikle öğrencilerle olan konuşmalarda dikkat etmek lazım. öğrencinin gerçekten doğru söyleyip söylemediğini anlamak gerekir. bu amaçla önce öğrenciyi tanımak için sonra da ailesini tanımak için o öğrenciyi ve ailesini tanıyan kişilerle sohbet edin.idare ve diğer öğretmenlerden bilgi alın. sizin bu idealistliğiniz ve yardım severlik duygunuz öğrenciniz tarafından kullanılıyor olabilir. ve yine belirtmek gerekir ki bu sorunlardan daha büyük sorunlar yaşayan öğrenciler var. bunlar halledilemiyecek sorunlar değil
orhanözcan
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2008, 21:46:26 »

Hocam bu durum bu yaşlarda her zaman şikayet konusudur.Veli ile görüşmenizde gencin birkaç iyi yönünü öne çıkarın.Bu faydalı olur.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2008, 04:55:09 »

Hocam, bulunduğunuz bölge yada bu bölgeye benzer yerlerde, bahsettiğiniz sorun bence çok çok önemli bir sorun değil gibi geliyor bana.. Çünkü ne yazıkki geniş bir coğrafyada buna benzer sorunlar, anne-babalar tarafından çocuklarını disipline etmede  "övünülerek"  gerçekleştirilen uygulamalar.. Ancak bu öğrencinizin bu sorunlarıyla başlayıp daha ciddi sıkıntıları olması da olası.Bu yüzden öğretmnelerimin önerdiği gibi aileyi de tanımanzda fayda olur diye düşünüyorum.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2008, 20:30:07 »

Bahsettiğiniz öğrenci kız bir öğrenci mi hocam?

Evet sayın hocam. Öğrencim maalesef kız.

Okulda ve kasabadaki diğer okullarda maalesef PDR öğretmeni yok. Üzülerek söylüyorum ama idarenin de bu durumlarda aldırmaz tavırları söz konusu.

Aslında bu sorun diğer bazı kız öğrencilerimde de var ama başka şikayetçi olan öğrenci olmadı.

Veli okula gelemiyor( çalışma saatleri nedeniyle). Benim de ziyaretimin uygun olmayacağını düşünüyorum.

Öğrenciyi bu durumu kullanmadığını düşünüyorum.  Derslerde çok aktif ama sınav sonuçları iyi değil.

Yani sorunun içinden çıkamadım.

ilginize çok teşekkür ediyorum...

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2008, 20:41:51 »

öğrenci velisi ile irtibata geçin derim. bazen öğrenciler yanlış yönlendirmelerde bulunabiliyorlar. kendi bakış açılarına göre yanlış davranışları doğru gibi gösterebiliyor. özellikle kız öğrenciler farklı amaçlarla da kendilerince farklı çıkarımlarda bulunabiliyorlar. pekçok olayı kendi perspektiflerine göre yorumlayabiliyorlar.

tavsiyem önce veli ile görüşmeniz. velinin böyle bir sorun olduğu hakkında bilgilendirmeniz.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2008, 21:05:46 »

Değerli öğretmen arkadaşlarım; hepinize iyi günler dilerim.

Kahramanmaraş Afşin-Elbistan Termik Santralinin bulunduğu kasabada lisede asker öğretmenim. Yani sadece 1 yıl burada görev yapacağım. Halk tarafından tanınmıyorum.

Rehber öğretmeni olduğum bir öğrencim bugün yolda sohbetimiz sırasında babasıyla çok sıkıntısı olduğunu söyledi. ( babası sürekli düşüncelerine karşı çıkıyor, azarlıyor ve hep kısıtlıyormuş) Benden de yardım bekledi. Veliyle henüz görüşme şansım olmadı. Veliyle irtibata geçersem ters etki yapacağını ve yaşım nedeniyle ciddiye alınmayacağımı düşünüyorum. Aslında velilerle iletişimim iyidir ama yöre insanının düşünceleri beni korkutuyor.

Bu sorunu nasıl aşabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim... Huh? Huh? Huh?
sizi önyargılı görüyorum."yöre insanının düşünceleri beni korkutuyor" demekle ne kastediyorsunuz. bence faydalı olacağınızı düşünüyorsanız ne yapılması geerekiyorsa yapın.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2008, 21:16:49 »

Hocam üstte belirttiklerinize göre yaklaşık 3 aylık bir zamandır bulunduğunuz okuldasınız. Bu üç aylık zaman öğrencileri her yönüyle tanımada yeterli olmayabilir. Bence öncelikle öğrenciyi daha iyi tanıyan kişilerin öğrenci hakkındaki görüşlerini alın. En başta önceki yılın sınıf öğretmeniyle görüşün derim. Bunu neden söylüyorum. Özellikle lise çağlarında kızlar dikkat çekmek, ilgi görmek amacıyla bazı şeyleri olduğundan farklı gösterebilmektedir. Öğrenciyi tanıyan kişilerden edindiğiniz bilgiler öğrencinin bu konuda dürüst davrandığını kanıtlayıcı nitelikteyse problemin çözümünde stratejileriniz planlamaya başlayın.
AKSUNGUR19
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2008, 22:00:27 »

[/quote]
sizi önyargılı görüyorum."yöre insanının düşünceleri beni korkutuyor" demekle ne kastediyorsunuz. bence faydalı olacağınızı düşünüyorsanız ne yapılması geerekiyorsa yapın.
[/quote]

Düşüncenize saygı duyuyorum. Fakat önyargılı olsaydım ben de adamsendeci bir havaya bürünür zaten bu halkın bu konulardaki düşüncelerini değiştirmek bana mı kaldı der ve hiç aldırmazdım, bu seneyi de kimsenin sorunuyla ilgilenmeden atlatabilirdim.

Okuldaki meslektaşlarımın düşünceleri hep bu yönde. Yani Kasabada bazı aileler kızlarına baskı uyguluyorlarmış. Evet ön yargı gibi gelebilir ama zaten bu velinin de öyle olduğunu söylemedim. O durumla karşılaşmaktan korkuyorum demek istedim.

Sorunu tek başıma halledecek olsam hocalarımın görüşlerine başvurma gereksinimi duymaz, hallederdim...

okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Aralık 2008, 13:50:46 »

aksungur hocam biz her yerde öğretmeniz.doğrumuz ne ise onu yapacağız.onu demek istedim.varsın başkaları ne düşünüyorsa düşünsün.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic