Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünyada Coğrafya Dersi  (Okunma Sayısı 5488 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 28 Mayıs 2008, 19:53:07 »

Arkadaşlar aşağıdaki yazımı başka bir yere yazmıştım ama bu konun paylaşıma açık olması daha faydalı olur diye ayrı bir başlık haline getirmek istedim. Konu kişisel merakım oluo her fırsatta sorgularım şöyle ki;

Bir çok ülkede coğrafya dersi farklı algılanır. Sanırım ülkelerin doğa ile etkileşimine bağlı olarak önemseniyor.
Örneğin İsviçrede bir dostum iletişim içinde olduğu hiçbir okulda coğrafya dersi olmadığını söyledi hangi konuyu sorarsam örneğin bitki örtüsü biyolojide, coğrafi konum matematikte, dünyanın hareketleri fizik dersindeymiş. İçim kurudu dinlerken yani orada bize iş yok Smiley

Y.Zelanda dan ilginç birşey söyliyim orada da bir çok duvar haritası güney yönü üste gelecek şekilde basılıymış. Tabii öyle olunca kendilerini de ABD gibi baş köşeye almış oluyorlarmış. Yani insanların hoşuna gittiği için tutuluyormuş bu harita. İlginç doğrusu. Orada bulunan bir öğrencimden coğrafya ders kitaplarını getirtiyorum heyecanla bekliyorum. Tabiki burada paylaşacağım.

Sizlerinde yurtdışında coğrafya dersinin içeriği ile ilgili örnekleriniz var mı? Buradan paylaşırsanız ufkumuz açılacaktır.

Fahrettin ASPİRİN
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2008, 19:56:48 »

Fahrettin hocam yurt dışındaki coğrafya dersleriyle ilgili bir bilgim yok ama her kurumda özellikle belediye ve şehircilik anlayışında coğrafyacılardan şiddetle yararlanıldığını bir kitapta okumuştum..

Örneğin her belediyenin mutlaka coğrafya kadrosu bulunuyormuş..

Bizim ülkede coğrafyacılar maalesef ancak öğretmenlik yapabiliyorlar..
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2008, 20:00:40 »

oldukça ilginç bir konu...doğrusu ders içeğini diğer ülkelerle karşılaştırmayı hep istemişimdir...yeni zellanda ve avusturalyada haritanın bize göre ters olmasının nedenine gelince...sanırım her ülke kendini dünyanın merkezinde gördüğü için böyle bir durum ortaya çıkıyor...bence her ülkeler arasında coğrafya müfredatını karşılaştırırken, kullanılan dünya haritalarına dikkat edilirse bu durum görülebilir diye tahmin ediyorum...diğer bir husus da şu ki : batıda "coğrafya" dersi sömürge bilimi olarak okutulduğundan mıdır nedir bilemiyorum ama biraz sabıkalı bilim olarak algılandığından şüphe ediyorum...selamlar ...
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2008, 18:53:17 »

okulumuzda rastladığım ilginç bir dünya fiziki haritası var.özellikle sınıflara getirip farkın ne olduğunu sorarım, çocuklar kısa bir şaşkınlıktan sonra olayı çözümlerler:
Amerika kıtası haritanın sol tarafında değil de sağ tarafına yerleştirilmiş.böylece japonya haritanın orta kısmına gelmiş.zaten bir japon firmasının reklam için bastırdığı harita.

yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2008, 18:59:53 »

Örneğin İsviçrede bir dostum iletişim içinde olduğu hiçbir okulda coğrafya dersi olmadığını söyledi hangi konuyu sorarsam örneğin bitki örtüsü biyolojide, coğrafi konum matematikte, dünyanın hareketleri fizik dersindeymiş. İçim kurudu dinlerken yani orada bize iş yok Smiley

Sevmedim bu durumu. Angry
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Mayıs 2008, 19:03:12 »

ben de ABD'de yüzden fazla alanda coğrafyacıların çalışabildiğini üniversitedeki hocamdan duymuştum
su
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2008, 20:28:35 »

Biz Fransa daki Coğrafya eğitimi ile ilgili sistemi esas aldığımız için Coğrafay bizde sözelde ABD de sayısal bilimler arasında diye biliyorum bende
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2008, 14:18:40 »

Dünya'nın tanınan bir çok üniveresitesinde coğrafya bölümü olduğunu biliyorum.Türkiye de coğrafya bilmi Fransız ve Alman Ekolünde kurulmuştur.İstanbul Edebiyat Fransız,DTCF Alman ekolünü temsil eder.Kurucuları bu ülkelere mensup bilim adamlarıdır.Bu bilmi icat edenler de biz değiliz.Milli Eğitim sistemi içerisinde önceden varolan;Astronomi,jeoloji gibi dersler olduğu gibi,yenilerini de koyabilirsiniz;Ekonomi,Ekoloji,Antropoloji gibi.Coğrafya bunların hepsini kapsar.Kredili sistemde seçmeli ders olarak ta denenmiştir.Liselerde bu isimlerle ders yok diye bunlar bilim değil mi?Ama hepsine ait konular coğrafyada var.isterseniz Astronomi'yi fen liselerine,Ekonomi'yi ticaret liselerinede koyabilirsiniz.Zorunlu ders başka bir şey.Gerek ortaöğretim,gerekse ilköğretimde kaldırılabilecek veya bir başkasına ünite olarak eklenecek derslerde var.Örneğin Milli güvenlik,yakınlarda ilköğretime konulan Medya okur yazarlığı.Bunu bir ünite olarak Türkçe- Edebiyat içerisine koyabilirsiniz.yoksa bunun sonu gelmez;sinema tiyatro,senaryo yazarlığı gibi.Coğrafya bir çok bilmin altyapısını oluşturan güzel bir kompozisyon.İsviçre bunu görememiş ise ya aklı yok,ya da parası çoktur.
umut151
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2008, 18:58:50 »

bence de isviçrede coğrafyanın olmaması önemli bir konu değil.
yalnız malesef doğru olan bizim öğrencilerimizin tarihi coğrafyadan daha çok sevmeleri,ilgilenmeleri...
doğrusu bunu nedense hep garipserim.
çünkü coğrafya daha ilginç,daha bilimsel,daha meraklandırıcı hatta  gizemli
ben bu konuda   coğrafya öğretmenlerine iş düştüğüne inanıyorum.
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2008, 22:05:53 »

Bakın liselerde milli güvenlik dersi var.12 Eylül darbecilerinden Kenan Evrenin eseri.Kim veriyor bu dersi? Emekli subaylar.Hani öğretmenlik uzmanlık isteyen bir alandı.pedegojik formasyonları var mı?Şimdiye kadar hangi sendika gündeme getirdi?Hiç biri.Eminim isviçre'de böyle bir ders te yoktur.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic