Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafyacılar nerelerde çalışır.  (Okunma Sayısı 7562 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakkani
Sürekli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Haziran 2007, 17:06:58 »

Arkadaşlar ülkemizde coğrafyadan mezun olanlar bildiğim kadarıyla sadece ÖĞRETMEN olarak kendi bölümümü ile ilgili çalışmaktadırlar. 9-10 yıl önceye kadar COĞRAFYACILAR; Meteroloji, afet yönetimi, köy hizmetleri, tarım bakanlığı, D.İ.E gibi birimlerde çalışabilmekteydiler. Ama malesef son yıllarda bu geçerliliğini yitirmiştir.

Yurt dışında ise özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde coğrafyacıların sadece %10-15 gibi bir kısmı öğretmen olarak çalışamktadırlar.

Acaba biz coğrafyacılar ülkemizde öğretmenlik dışında hangi alanlarda çalışabiliriz? Bunun için neler yapılmalıdır biz neler yapabiliriz.

Vaslını yadeyledikçe ağlarım,
Ta nefes var ise kuru cismimde feryad eylerim...
fecaat
Uzman Üye

Performans: 88
Çevrimdışı Çevrimdışı

B.ŞAHİN

« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2007, 17:21:39 »

Hocam bu kurumlarda cografyacıların etkin bir şekilde çalışabilmeleri için öncelikle cografya bölümlerinde GIS (CBS) çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekmektedir. dikkat edilirse CBS cografyacıların alanı olmaktan nerdeyse çıkmış başta harita mühendisliği,jeoloji mühendisliği,çevre mühendisliği ve peyzaj mimarlığı gibi alanların güdümüne girmiştir. artık günümüzde yukarıda saydığınız kurumlarla birlikte yerel yönetimlerde CBS çalışmalarına ağırlık vermektedir. dolayısıyla coğrafyacıların bu alandan uzak durması/durdurulması bizlerin bu kurumlarda çalışamamasının en önemli nedenidir. saygılarımla...

Ilgaz Atatürk Ç.P.L
sniper
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2007, 17:26:08 »

İlgili birimlerle farklı şekillerde diyolouğunuz olduktan sonra istediğiniz birimlerde çalışabilirsiniz. Gerçi bunun için coğrafyacı olup olmamk da o kadar öenemli değil.

Çünkü bizler işe göre adam değil adama göre iş düşüncesi içerisinde olduğumuz için maalesef yıllardır bu şekilde devam eden durum.

Seçilme kriteleri farklı olduüğu için maalesef bizler buarada doğrulardan veya ideallerden bahsedemiyoruz. Ettsek de o sözde kalıyor.
fecaat
Uzman Üye

Performans: 88
Çevrimdışı Çevrimdışı

B.ŞAHİN

« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2007, 22:15:00 »

önemli bir konu olmasına rağmen  bu konu üzerinde sitede aktif olan arkadaşlarımızın şu ana kadar hiç bir yorum yapmamış olmasını şaşırtıcı buldum.

Ilgaz Atatürk Ç.P.L
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2007, 22:59:39 »

bir coğrafyacı  her yerde çalışabilir. yeterki coğrafyanın bize  sağladıgı  olaylar ve mekanlar arasında bağlantı  kurabilme , ilişkilendirme yorumlama ve sonuc cıkarıp  bu  sonuçları  degerlendırebilme yeteneklerını  kazabilmiş ve bu  yeteğini kullanabilir olması gerekir.
sahip olduğu özellikler bakımından diğer bilim dallarından ayrılan coğrafya ülkemizde ihmal  edilen ihmal  edilmekle kalmayıp  haksızlıklara ugrayan bır alandır. her zaman oldugu  gıbı  bu  konudada coğrafya mesleğine sahip olan  insanlara önemli görevler düşmektedir. ancak  bizler bende dahil  olmak  üzere öğretilmiş çaresizlikler içinde davranmaktayız. belki bir gün bu  öğretilmiş çaresizlikten kurtulabiliriz.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2007, 05:44:39 »

Meteorolji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, MTA, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü ve çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler. ancak bu birimlerde kadro kısıtlılığını unutmamak gerekir ( açık kadrolara başvurmak için de ne gerekiyor herkes tarafından malum). ancak konu "coğrafyacılar" ifadesi kullanılarak açılmış. eğitim fakültesi mezunlarının öğretmenliğin dışında çalışmasını doğru bulmuyorum. konu bence fen edebiyat fakültesi coğrafya bölümü mezunlarını daha çok ilgilendiriyor.
(bu bir yorumdur)

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

özlem
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2007, 07:06:28 »

özellikle jeomorfologlara ayrılmış kadrolor varmış geçmişte ülkemizde ama bugün bu karolar ne durumda bilmiyorum.

MEHMET AKİF ERSOY SOSYAL BİLİMLER LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ BUCA /ZMİR
gamarcoba
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2007, 09:00:42 »

coğrafyacı her işi yapar...

Insanlar yasadikca ihtiyarladiklarini sanirlar, halbuki yasamadikca ihtiyarlarlar....
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2007, 09:35:45 »

Coğrafyacı;
iyi bir matematikçidir,
iyi bir edebiyatcıdır,
iyi bir fencidir, ya değilse tam bir coğrafyacı olamaz.Ayrıca iyi bir Bilgisayarcıdır da.(ben hariç bizim
gençliğimizde böyle bir makina yoktu)
cuma
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2007, 11:18:24 »

Coğrafyacı arkadaşlar öğretmenlik mesleğini okadar benimsemişizki başka bir alan düşünemiyoruz heralde.Eğer imkan olsa kaç kişi çalıştığı kurumu değiştirir bu önemli bir soru.
Bence sınavla bu iş imkanları coğrafyacılara açılmalı kendini yetiştirien veya çok gayretli olan (hakedenler) bu alanlara yerleşmeliler diye düşünüyorum.Teşekkürler.
egemen
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2007, 14:22:38 »

Arkadaşlar hepinizin söylediklerinde doğrular var. Sorunlar ortak. Bende başka bir konuya değinmek istiyorum. Üniversite de gördüğümüz hangi derslerin bilgilerini kullanıp ne gibi işlerde çalışabiliriz? Bunu sorgulamak lazım en başta, şu an hangi üniversitelerin coğrafya bölümlerinin dersleri güncel ihtiyaca cevap verebiliyor?
Fecaat hocamın şu sözlerine yürekten katılıyorum. "cografyacıların etkin bir şekilde çalışabilmeleri için öncelikle cografya bölümlerinde GIS (CBS) çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekmektedir".   Bu dersi hangi üniversiteler veriyor? merak ediyorum. Ya da başka bir deyişle bu dersi verebilecek kaç coğrafyacı akademisyen var.  Güncellenmeyen ders programlarıyla yılları geçen öğrenciler mezun olduklarında tabi ki ne iş olsa yaparım diyecektir.
Elgiz hocamın dediği gibi "sonuçları  degerlendırebilme yeteneklerını" kazanabilmek için çok iyi bir coğrafya programında eğitim almak gerekiyor diye düşünüyorum.
Özlem hocamın yazdığı "özellikle jeomorfologlara ayrılmış kadrolor varmış geçmişte ülkemizde ama bugün bu karolar ne durumda bilmiyorum" cümlesine, bu konu ile ilgili duyduklarımı yazmak isterim. Bu kadrolara alınan kişilerin bilgi eksikliğinden kaynaklanan becerisizlikleri nedeniyle bu kadrolar kaldırılmış. Çünkü her coğrafya bölümü mezununa "Jeomorfolog belgesi" verilen üniversiteler var (İstanbul üniversitesi gibi). İlgili dersleri görende görmeyen de jeomorfolog olursa sonuç budur. Teşekkürler.
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2007, 14:27:28 »

İstanbul üniversitesinde jeomorfolog belgesi almanın belli kriterleri var. herkese vermiyorlar 100 öğrenciyi aşkın bir sınıfta sadece 3 veya 4 kişiye bu belge verilmişti. Ve ben bunlardan biriydim. 5 sene okudum ingilizce hazırlık aldım derslerimin %50si ingilizce %90nı fiziki coğrafya idive 5 sene boyunca tatil yapmaksızın arazi çalışmalarına katıldım. hoş bu belge şimdi bir işime yarıyor mu? Hayır

egemen
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2007, 14:40:50 »

Özlem hocam söyledikleriniz doğrudur. Sizin döneminizde böyle bir uygulama olabilir. Ama daha öncesinde Erol beyin bölüm başkanlığı yaptığı dönemde herkese bu belge verilmişti. Ve de son yıllarda da bu belge bölümden mezun olan her isteyene veriliyor. Araştırabilirsiniz:))
refiş
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Kasım 2007, 23:03:09 »

benim bildiğim kadarıyla jeomorfolog belgesi,jeomorfolog olarak işe gireceği kurumdan talep edildiğine dair yazı getirdiğinde ,değerlendirmeye alındıktan sonra veriliyordu,yani her isteyene değil
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Kasım 2007, 09:28:52 »

özellikle planlama alan1nda istihdam olabilir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic