Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya Öğretmenlerinin Aynı Branştaki Meslektaşlarına Bakış Açısı  (Okunma Sayısı 12818 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
pelajik
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Kasım 2009, 22:02:47 »

Her sene farklı öğrencilerimden sürekli olarak duyduğum ve önemli bir sorun olduğunu düşündüğüm bu konu hakkında öğretmenlerden görüş almak istiyorum.

Konu, coğrafya öğretmenlerinin diğer coğrafya öğretmenlerine olan bakış açısı. aynı okuldaki iki aynı branş hocası ya da farklı iki okuldaki iki aynı branş hocası arasında da oluyor ama özellikle devlette ve dersanede çalışan öğretmenler arasında inceden inceye değil bariz bir sorun olduğunu düşünüyorum. ( buna herkes dahil değil elbet...)
Örneğin, daha bugün 4 ayrı öğrencimden şunları duydum:

-''hocam, bugün okuldaki coğrafya hocama bir soru sordum. git dersanedeki coğrafya hocana sor dedi.''

-''hocam gecen gün sizin anlattığınız konuyu anlatıyordu hoca,resmen yanlış olan bir şey söyledi. ben de uyardım, doğrusunu söyledim. nereden biliyorsun dedi. sizin anlattığınızı söyledim. hocamız da ''hocana benden selam söyle, olmaz öyle saçma şey'' dedi. ben de doğru olanın sizin söylediğiniz şey olduğunu anlattım ve hatta kitabı da gösterdim ve başka dersaneden öğrenciler de sizin dediğinizin doğru olduğunu söyledi o zaman da kızdı bize. konuyu kapattı.''

-hocam yazılımız var harita bilgisi konusundan çalışalım mı? ( tamam dedim, ne işlediniz derste?) hiçbir şey hocam. bir şey anlatmadı, dersanede hocalarınız anlatıyor nasıl olsa dedi.

-hocam, şu soruya bir bakar mısınız. (baktım, çözdüm, gerekçeleriyle anlattım) okuldaki hocama sordum. soru yanlış dedi. ama hiç de yanlış değilmiş. gayet netmiş cevap. zaten hep böyle yapıyor okul hocamız...

bu 4 ayrı öğrenci ayrı okulda. kiminki devlet kimininki özel okul.bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. bunu bir çok branştan hoca da yapıyor, sadece coğrafya değil elbet. ama  coğrafyanın bazı konularda yoruma açık olması nedeniyle bazen fikir ayrılığı yaşanabilir. ya da öğretmenin doğru bildiği şey yanlış olabilir. soruya baktığında o an soruyu çözememiş olabilir. hepsini saygıyla karşılıyorum ve normal buluyorum. hepimizin başına gelebilir. ama bu topu sürekli dersane öğretmenine atmaya çalışma durumu gerçekten saçma oluyor. zaten öğrenci de gülüp geçiyor. bunu yapan hocaya da hiç saygısı kalmıyor.

oysa öğrencim gelip ''hocam okuldaki hocam bu soruyu çözemedi, ya da yanlış anlatıyor, ya da hiç güzel anlatamıyor'' dediğinde hiçbir zaman öğrencinin tarafını tutmuyorum. Öğrenciye de hiçbir zaman git sorunu başka hocaya sor demiyorum ve öğrenciye verdiğim bilgiyi de kanıtlarıyla veriyorum.

sizlerin bu konuda neler düşündüğünüzü öğrenmek isiyorum, obejktif olarak.
Ganez
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2009, 22:08:54 »

insanlar birbirlerinin iyiliklerini istemiyor maalesef.

bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 22:20:59 »

Bence çok ayıp etmişler.Başkasını kötüleyerek insan bir yere varamaz.öğretmenler arasında böyle şeylerin yaşanması hiç de hoş değil.Açıkçası üzülüyorum...

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
Ganez
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2009, 22:23:39 »

Bence çok ayıp etmişler.Başkasını kötüleyerek insan bir yere varamaz.öğretmenler arasında böyle şeylerin yaşanması hiç de hoş değil.Açıkçası üzülüyorum...

açıkçası 5. sınıf öğrencisiyim ve staja gidiyorum öğretmenimizden böyle bir şey duydum...
üzülerek söylüyorum.

pelajik
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Kasım 2009, 22:31:28 »

yapılan davranış zaten yanlış. ayrıca asıl sorun şu ki, soruyu çözemeyen, yanlış çözen ya da hiç konu anlatmayan öğretmenlerin bunu yapması. hani hem suçlu hem güçlü denilen cinsten... Hadi biz kendimizi biliyoruz ve durumla karşılaşmaya çok alışkınız. öğrenci de bizi biliyor. ama öğrenci bu tarz konuşan okul hocasına karşı çok olumsuz bakıyor, güveni kalmıyor. ki pedogoji eğitimi alan bir öğretmen asla bu tarz davranış içinde olmaz, olmamalıdır. Biraz kendisine ve bilgisine güveni olmalıdır insanın. çok güveniyorsan, kanıtlarla ispatlarsın zaten bilgini her durumda.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2009, 22:33:25 »

Üniversitede en sevdiğimiz hocalarımızdan birinin baba nasihati kıvamındaki şu mesleki tavsiyesinin çınlaması hala kulağımdadır:  "Hepiniz öğretmen olacaksınız.Ne olursa olsun bir meslekdaşınızı öğrencinin önünde eleştirmeyin.Durum ne olursa olsun "siz yanlış anlamışsınızdır,öyle demek istememiştir, bakış açısı farklı olabilir" gibi sözler söyleyin.Unutmayın eleştirdiğiniz aslında sizin meslek onur ve haysiyetinizdir."
11. yılını çalışan bir öğretmen olarak hiç bir meslektaşımı öğrencimin önünde eleştirmedim.Aslında her öğretmen birbirinin dava arkadaşıdır.Temelde hepimiz memleket ve gelecek davasının neferleri değilmiyiz.Kendi kalemize gol atmaya gerek yok.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
pelajik
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Kasım 2009, 23:29:35 »

Bazen de öğrencilerin ,tabiri caizse,gazına geliyoruz gibi.Sonuçta coğrafya kişisel yorumlara dayalı bir ers değil.Birinin söylediği doğru diğeri yanlış gibi durumlar pek olmaz.sonuç kesinidir.Olay bazen kim daha iyi biliyora gidiyor.Hiç te gerek yok .Ben şahsen bu tür durumlar da ders hocnıza sorun deyip geçştiririm.Bu beni yetersiz yapmaz.

hocam durum gaza gelmek değildir, durum aynı şeylerin her sene tekrarlanmasından duyulan bıkkınlıktır. öğrenci zaten kime inanacağını biliyor. bir de ben şahsen ders hocanıza sorun deyip geçiştirmem. o da ders hocası ben de...neden ders hocanıza sorun diyeceğim? ama diğer öğretmenin lafıyla gaza gelip de çaba harcamam, yanlış şeyler söylediğini bildiğim halde öğretmene saldırmam. sadece kanıtlarıyla ispatlarım öğrenciye. o da anlar zaten doğru söyleyenin ben olduğumu. buradaki sorun durumun çözümünün ne olduğu değil, sorunun nedeni?neden böyle yapıldığı...
orhanözcan
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Kasım 2009, 23:48:39 »

Sayın Pelajik insanlara saygı pedogojiyle falan öğrenilmez.Bu ahlaki bir sorun.Kaldı ki tanımadığı insanlara karşı saygısızlık bence ciddi bir beyin sorunu.Öğrencilerin de bazen abartılı davrandıklarını unutmayalım.
Ben öğretmenleri görev yaptıkları kurumlara göre sınıflandırmam.Hepimiz meslektaşız.Saygılar.    
pelajik
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2009, 23:56:48 »

Sayın Pelajik insanlara saygı pedogojiyle falan öğrenilmez.Bu ahlaki bir sorun.Kaldı ki tanımadığı insanlara karşı saygısızlık bence ciddi bir beyin sorunu.Öğrencilerin de bazen abartılı davrandıklarını unutmayalım.
Ben öğretmenleri görev yaptıkları kurumlara göre sınıflandırmam.Hepimiz meslektaşız.Saygılar.    

maalesef o sınıflandırmayı yapanlar bizler değil, '' git dersanedeki hocana sor '' diyen meslektaşlarımızdır. sorun karşınıza ilk çıktığında öğrenciden de şüpheleniyorsunuz elbet ama bu her yıl bütün hocalara yapılıyorsa ve çok iyi, başarılı, uslu öğrenciler de bu tür şikayetlerle geliyorsa sorun öğrenci kaynaklı olmaktan çıkıyor tabiki. yorumunuz için teşekkürler.
bil_gin
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2009, 03:01:22 »

9 yıllık dershanecilik hayatımda malesef bahsedilen durumla defalarca karşılaştım...asla ama asla meslektaşlarımı yeren yada onların öğretmenlikleriyle ilgili en ufak bir şey söylemedim..ancak unutulmamalıdırki bazı öğrenciler sanırım içinde bulundukları psikolojiden ötürü dershane öğretmenini okuldaki öğretmenine okuldaki öğretmeninide dershane öğretmenine kötülüyor...bu yadsınamaz bir durumdur malesef..ancak meslektaşlarıma düşen görevv...öğrencinin sözüyle meslektaşı hakkında yorum yapmamasıdır...eğer gerekiyorsa işin aslını dershane öğretmenine bizzat sormasıdır..öğrenci kanalıyla laf taşıtmak öğretmenlere yakışmayan bir durumdur...unutulmamlıdırki hepimizin mesleki yeterlililik anlamında ufak tefek bilgi kusuru olabilir..ancak öğretmenlere yakışan her şartta meslektaşının yanında olmasıdır..
oguzhansaratli
VIP Üye

Performans: 54
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Kasım 2009, 10:05:52 »

Üniversitede en sevdiğimiz hocalarımızdan birinin baba nasihati kıvamındaki şu mesleki tavsiyesinin çınlaması hala kulağımdadır:  "Hepiniz öğretmen olacaksınız.Ne olursa olsun bir meslekdaşınızı öğrencinin önünde eleştirmeyin.Durum ne olursa olsun "siz yanlış anlamışsınızdır,öyle demek istememiştir, bakış açısı farklı olabilir" gibi sözler söyleyin.Unutmayın eleştirdiğiniz aslında sizin meslek onur ve haysiyetinizdir."
11. yılını çalışan bir öğretmen olarak hiç bir meslektaşımı öğrencimin önünde eleştirmedim.Aslında her öğretmen birbirinin dava arkadaşıdır.Temelde hepimiz memleket ve gelecek davasının neferleri değilmiyiz.Kendi kalemize gol atmaya gerek yok.
hocam konuyu gayet güzel özetlemiş. Ağzına sağlık...

Dur yolcu!Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #11 : 18 Kasım 2009, 11:33:18 »

Üniversitede en sevdiğimiz hocalarımızdan birinin baba nasihati kıvamındaki şu mesleki tavsiyesinin çınlaması hala kulağımdadır:  "Hepiniz öğretmen olacaksınız.Ne olursa olsun bir meslekdaşınızı öğrencinin önünde eleştirmeyin.Durum ne olursa olsun "siz yanlış anlamışsınızdır,öyle demek istememiştir, bakış açısı farklı olabilir" gibi sözler söyleyin.Unutmayın eleştirdiğiniz aslında sizin meslek onur ve haysiyetinizdir."
bu kadar basit işte
teşekkürler hocam

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
nupelda
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2009, 12:21:55 »

bütün branş arkadaşlarıma merhabalar,ben de 5 yıldır dersanede öğretmenlik yapıyorum.bu tür olaylarla çok karşılaştım ve ne yazık ki şaşırmıyorum.öğretmenlik etiğine uyan bir durum değil bence.eleştiriye açık olmak lazım ama eleştiriye uygun yapmak lazım.kanıtlarıyla akla uygun olmalı.meslektaşına çamur atarak değil....
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Kasım 2009, 13:37:32 »

Çok ilginç bir durum ben de yılların öğretmeniyim dersane öğretmenlerinin yanlışlarını düzeltiyorum ama o öğretmeni aşağılamadan.Tam tersi yani.
    Fakat şöyle durumlarla yeni geldiğim zaman karşılaşıyordum.éZorluk derecesi yüksek bazı soruları dersane öğretmenleri kasıtlı olarak okul öğretmenlerine yönlendiriyor ezmek için ve öğrencinin gözünde küçültmek için.Bundan dolayı okul öğretmenlerinin bir tepkisi olabilir.Doğru olduğunu iddia etmiyorum yanlış tabiki de fakat çok sıklıkla yaşadığımız şeyler.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
çiğdem
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Kasım 2009, 19:06:55 »

değerli pelajik,öyle bir anlatmışsınız ki,devlette çalışan öğretmenler hiç birşey bilmiyor ve anlatmıyor,durumu dershane öğretmenleri kurtarıyor.......sanki biraz yanlı yazılmış ve de abartılmış gibi geldi bana .
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic