Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: UZAKTAN EĞİTİM COĞRAFYA BÖLÜMÜ 5000 Kontenjan NASIL ?  (Okunma Sayısı 7666 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« : 01 Ağustos 2011, 07:55:59 »

Arkadaşlar İstanbul Üniversitesi'nin uzaktan eğitim yoluyla 5000 kişilik kontenjan vermesi ne kadar doğrudur? Uzaktan eğitim ile iyi bir coğrafyacı yetişir mi? Yetişmesi mümkün mü? Bu tür eğitim sistemi için genel olarak teknolojik alt yapı yeterince hazır mı? İstenilen verim elde edilebilir mi? Tartışabiliriz....
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2011, 15:22:50 »

hocam sadece coğrafyaya mı 5000 kontenjan verilmiş? akıl karı değil doğrusu...

DEÜ
Altun25
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2011, 15:43:14 »

İstanbul Üniversitesinde açık ve uzaktan eğitim fakültesi açıldı açık öğretime iki bölüm koydular felsefe ve coğrafya bunların kantenjanları 5125, barajı geçen herkes burayı tercih edebilecek ve bu bölümü bitiren öğrenciler öğretmenlik yapabilecekler. Yıllık ücreti ise 1000 tl civarındadır. Bu durum eğitim sistemimizin nasılda bir ticaret merkezi haline getirildiğini kanıtıdır.

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2011, 15:56:00 »

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ

COĞRAFYA (LİSANS) PROGRAMI

(AÇIK ÖĞRETİM)

PROGRAMIN AMACI:

Örgün eğitimden çeşitli nedenlerle yararlanamayan ve Coğrafya alanında lisans eğitimi almak isteyenlere, zamana bağımlı olmaksızın, Coğrafya bilgilerinin kazandırılması ve bu alanda diploma verilmesidir.

MEZUN OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR:

Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin müfredat programındaki bütün dersleri başarıyla tamamlamaları ve bitirme ödevini başarıyla vermeleri gerekmektedir.

MEZUNİYET ÜNVANI:

Programdan mezun olanlar “Coğrafya” mezunu olacaklardır.

MEZUN OLANLARIN İSTİHDAM DURUMU:

Mezunlarımız Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teşkilatı vb. gibi resmi kuruluşlar ile Turizm Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıklarda çalışabilmektedir. Mezunlarımız, ithalat, ihracat, bölge planlama, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kent Bilgi Sistemleri çalışmalarında ve belediyelerin şehir ve bölge planlama konularında, arazi kullanımı planlaması, faaliyetlerinde görev yapabilir. Bununla birlikte Coğrafya Bölümü mezunlarının bugüne kadar öncelikli iş imkânları öğretmenlik olmuştur. Son yıllarda özel okullar ve dershanelerdeki mezunların sayısı önemli artış göstermiştir. Fakat Bölümümüzde günümüzde kullanımı ve önemi hızla artan ve oldukça popüler bir konu olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve topluma hizmet eden uygulama alanlarına dönük dersler ve modellemeler konusunda dört yıla yayılmış bir eğitim verilmesi amaçlanmakta, böylece mezun olan öğrencilere çok geniş bir sahada çalışma imkânı sağlanmış olacaktır. Bu bakımdan; Bölge planlamacısı, CBS uzmanı, CBS veri tabanı yöneticisi, ÇED uzmanı, Çevre bilimci, Harita editörü, Hava fotoğrafı ve uydu görüntüsü yorumlayıcısı, Pazarlama analizcisi, Rekreasyon kaynakları planlamacısı, Sağlık koruma planlamacısı, Su kaynakları uzmanı, Şehir planlamacısı, Ulaşım planlamacısı, Toplum uzmanı gibi unvanlara sahip olacaklardır. Coğrafyada lisans derecesini alan mezunlar ilgili alanlardaki lisansüstü programlarına da başvurabilirler. Ayrıca örgün eğitimdeki mezunlarımızla aynı alanlarda istihdam edilebileceklerdir.

Coğrafya Dersi İçeriğine ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklaynız.

http://www.isuzem.net/cografya/

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2011, 13:15:28 »

vay be
 MEZUN OLANLARIN İSTİHDAM DURUMU:

(Mezunlarımız Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teşkilatı vb. gibi resmi kuruluşlar ile Turizm Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı gibi bakanlıklarda çalışabilmektedir)
 valla bu kurumlarda işe girebilene helal olsun. en son 40-50 yıl evvel aldılar. bak birde coğrafyayı nasıl övmüşler. CBS nin C sinden anlamıyorum. örgün eğitimi bitirmeme rağmen . uzaktan eğitimle nasıl olacak hayret.

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
mijovi
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2011, 16:52:51 »

melih bu yazdıklarının çoğunu biz coğrafyacılar yapabiliriz bulmasını bileceksin.bizim hocamız çoğunu yapmış ve hala yapıyor.
26emine03
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2011, 04:53:36 »

evet bir çok yerde iş sahibi olunabilir deniyor ama biz coğrafyacılar yerine imza yetkisi olan başka bölümlerden arkadaşlar alıyorlar yazdığınız kurumlara.CBS biliyorum fakat benim yerine haritacı alıyorlar, çevre mühendisi ya da şehir planlamacı alıyorlar.. onların imza yetkisi var çünkü...çok can sıkıcı bir durum.ne oluyor bundan sonra bizde öğretmen olmak için formasyon alıyoruz, kpss ye giriyoruz...
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2011, 09:04:55 »

mijovi sizin hocanın zamanında bu kurumlara girilebiliyordu. 1999 DMS yeni adıyla KPSS den bu kurumlara coğrafyacı alındığını gördün mü. sadece yanlış hatırlamıyorsam 2002 kpss yerleştirme klavuzunda  1 adet jeomorfolog kadrosunu coğrafya mezunlarına vermişlerdi onada şu şartı koşmuşlardı ist. ünv. coğrafya mezunu olmak. ama CBS yi kendi adıma söylüyorum. benim zamanımda yoktu ünv.de. inş. yeni arkadaşlar ders olarak görürür.

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic