Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Teftiş Geçiren Meslektaşlarımız  (Okunma Sayısı 13750 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 21 Şubat 2007, 20:21:03 »

Değerli meslektaşlarım aldığımız bazı duyumlar bakanlık müfettişlerinin teftişlerde biz coğrafya öğretmenlerinin her türlü çalışmasını en ince detayına kadar istedikleri ve bunları çok detaylı bir şekilde inceledikleri yönünde.
Teftiş geçiren meslektaşlarımız konuyla ilgili tecrübelerini paylaşırlarsa seviniriz.

kamil
Deneyimli Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2007, 20:48:37 »

Birinci dönemin sonunda bakanlık müfettişlerimiz okulumuza geldi coğrafya branşından da bir müfettiş vardı kendisi çok iyi bir insandı bizde herhangi bir problem çıkmadı, zümrelere, sunum dosyalarına, yazılı kağıtlarına, rehberlik ve eğitsel klüp dosyalarına ayrıntılı bakıyorlar. Verilen sözlü notlarının mutlaka öğrencilere duyurulmasını istiyorlar. görsel araç gereçlerle dersin işlenmesini çok beğeniyorlar. Yazılı kağıtlarından her sınav için birer top istiyorlar mutlaka ayrıntılı cevap anahtarı olsun. Dersin işlenişi sırasında öğrenci merkezli ders işlemeyi ihmal etmeyin . Kolaylıklar diliyorum.
Payiz
VIP Üye

Performans: 58
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2007, 21:10:04 »

Biz birinci dönemin başlarında  teftiş geçirdik. Herhangi bir sorun yaşamadık. Oldukça yapıcıydılar. Ancak not defterlerinde sözlü notlarını verilişine çok dikkat ediyorlardı. Hepsinin aynı tarihte verilişini istemiyorlar ara ara öğrenciyi ödüllendirmek amaçlı olarak ders içerisinde not vermemiz gerektiğini vurguladılar. Öğrenci merkezli ders işlenmesine dikkat ettiler bir de cevap nahtarlarının detaylı bir şekilde yazılması ve mutlaka sınavdan önce hazır bulunması gerekit konusu üzerinde çok durdular.Bunun dışında özellikle coğrafya branşına ait herhangi bir farklılık görmedim. Teftiş geçirecek arkadaşlara başarılar dilerim .
steram1
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2007, 21:52:08 »

arkadaşlar hangi illerde görev yapıyorsunuz
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2007, 23:02:54 »

Teftiş tarihim:16,11,2006 Müfettişlerin değerlendirme konuları birebir aşağıdaki gibidir
1.Alan,program ve içerik bilgisini eğitim öğretime yansıtması
2.Planlama ve hazırlık çalışmaları
3.Öğretme-öğrenme sürecinde ders içi etkinlikleri
4.Öğretme-öğrenme sürecinde öğrenci gelişimini izleme,ölçme ve değerlendirme çalışmalerı
5.Öğrenciyi tanıma(sınıfta adıyla hitap etme),iletişim kurma ve rehberlikte bulunması
6.Öğretme-öğrenme sürecinde ders dışı etkinlikleri
7.Okul aile ve toplum ilişkilerine katkısı
8.Teknolojik gelişmeleri izleme ve kullanma becerisi
9.Meslek gelişimi
10.Genel durum ve davranışı
Hocam öğretmende bu 10 kriteri ayrı ayrı 100'er puanla değerlendirip 10' a bölünüyor ve teftiş notun belirleniyor.Fakat bu değerlendirmelerin kişiye göre değiştiği bir standardının olmadığıda aşikar.Bana 88 vermiş.''iyi'' demek 90 ve üzeri ''çok iyi'' oluyor.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2007, 10:48:03 »

müfettişler buraya da gelmiş.okula her an gelebilirler.öğrenmek istediğim incelenen cevap kağıtlarının ne zamana ait olması gerektiğidir.Birinci dönem mi yoksa geçen senenin mi.belirtirseniz sevinirim

fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2007, 14:45:42 »

hocam bu yeni müferadatla ilgli olarak öğrenci ürün dosyasının her öğreniye hazırlatılması zorunlu mu

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
sedataga
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2007, 11:58:47 »

merhaba ; biz daha yeni teftiş olduk.22.02.2007
öncelikle çok yapıcılar.
evrak incelemesine çok önem vermiyorlar.
bilişim teknolojilerinin derslerimizde kullanılmasını ,bizde yok ama coğrafya sınıfı oluşturma için çalışma yapılmasını istiyorlar.öğrenci merkezli ders işleme ama anlatım yönteminin mutlaka olması gerektiğini söylüyor.benim dersim tbc konum meyvecilikti.performans değerlendirmesi yapılmıyor.ders planı , zümre ve yıllık plan inceleniyor.not defterine bakıyor.geçmiş yıllara ait ödev istiyor.
genel olarak aklıma bunlar geldi.ayrıca 9. sınıftaki konu yoğunluğunu kendisine ilettiğimizde talim terbitede değişiklik çalışmalarının devam ettiğini ve kitaplarında değişieceğini söyledi.
babaeski / kırklareli
izmirbuca
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2007, 12:29:43 »

Hemşin Lisesine 19-20 Şubat tarihlerinde bakanlık müfettişi geldi. arkadaşlar bakanlık müfettişleri öğretmenlere oldukça olumlu davranıyorlar. idarenin herhangi bir eksiği bulunmadıktan sonra teftiş sonucunda sorun çıkmıyor.
hiç kendinizi sıkıntılara sokmayın.
gelgn müfettiş sizin branşınızda değilse derse girmiyor. bizim okulda girmediler.
öncelikle not defterine bakıyorlar. karalanmış veya silik olmaması önemli.
sözlü notları her öğrenci için aynı ayda verilmesin.
bu seneye ait sınav kağıtlarına bakıyorlar.
günlük planları inceliyorlar.
yıllık planlar ve zümreler kontrol ediliyor.
rehberlik dosyarı ve kulüp dosyarına bakıyorlar.
giderkende küçük bir toplantı yapıp gidiyorlar.

Hemşin/RİZE

AVŞAR BEYİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
Fatma Saygın Anadolu Lisesi
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2007, 13:57:41 »

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,aydınlatıcı bilgilerdi,bize geldikten sonra bende izlenememe aktarırım inşallah

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2007, 14:08:46 »

Arkadaşlar teftişte istenen dökümanları bir araya getirerek bunları bir dosya halinde paylaşıma açabiliriz. Bu şekilde diğer meslektaşlarımıza da bu çalışmalar emsal oluşturur. Ayrıca bu dosyanın içine kendi görüş ve düşüncelerinizi de yazabilirsiniz.

fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2007, 14:49:46 »

sami hocama katılıyorum arkadaşlarımız istenen dökümanları liste halinde sunarsa çok iyi olur hem ayrıca izmir buca hocamızın dediği "sözlü notları her öğrenci için aynı ayda verilmesin"  ne anlama geliyor not defterindeki sıralam mı kastediliyor

Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2007, 14:56:31 »

mrb arkadaşlar, öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. ancak korkmadım desem yalan olur bu kadar sıkı denetim ilköğretimde vardı sanıyordum. demek ki bu kadar detaylı inceliyorlar haa planları....
ayrıca not defterini ve yazılı kağıtları bu kadar incelemeleri hayra alamet değil bunların yaptıkları.
neyse bende bari eksikleri tamamlayıp hazırlıklı olayım. hoşçakalın

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #13 : 23 Şubat 2007, 15:02:33 »

Tüm dökümanalrı bir paket şeklinde yayınlamayı düşünüyordum. tabi meslektaşalarımız yardımcı olurlarsa. Aslında gerekli destek sağlanırsa 1-2 günde tüm derslerin günlük ders planlarını da hazırlayanbilecek kapasitede olduğumuzu düşünüyorum. Sene başında ben ders planı, sunu ve sorun banlkası oluşturmak için böyle ir öneri sunmutum fakat talep olmayınca öylece kaldı.
Fuzuli hocam;
"sözlü notları her öğrenci için aynı ayda verilmesin" derken dönem içinde farklı zamanlarda öğrencileri derse motive etmek, ödüllendirmek için not defterinin kullanımı ifade ediliyor.

fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Şubat 2007, 17:36:37 »

teşekkürler sami hocam verdiğiniz bilgiler için Ancak günlük plan yapılması zorunlu mu bildiğim kadarıyla liselerde zorunlu değil

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic