Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ortak sınavlar hakkındaki düşünceleriniz  (Okunma Sayısı 6352 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« : 06 Ocak 2007, 12:43:17 »

Cografya dersin de yapılan sınavların hepsinin ortak sınav olmasının yararı varmıdır ve bunu ugulayan okullar varmı düşüncelerinizi bekliyorum.
Herkese iyi çalışmalar.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2007, 13:07:30 »

Merhaba, ben 9. sınıfları ortak sınav yapıyorum. Yani hepsi aynı anda aynı sorularla sınav oluyorlar fakat zaten bu sınıfların hepsine ben giriyorum. :-) Geçtiğimiz sene böyle yapmamıştık. Ama fırsatımız olsaydı birini ortak yapardık sanırım...
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2007, 13:23:39 »

bizim okulumuzda önümüzdeki hafta 9, 10 ve 11. sınıfları ortak sınav yapacağız.okulumuzda iki coğrafyacıyız ve aynı sorularla, aynı anda sınav olacaklar.geçen yıl da yapmıştım fakat o zaman okulda tek coğrafyacıydım.yararı var mı?aslında yararlı olduğunu düşünmüyorum çünkü bütün sınıflların seviyeleri aynı değil.ayrı yapıldığında sınıf düzeyine göre soru hazırlanabiliyor.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
vuslat
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2007, 13:27:45 »

Merhaba, İlçede bizim okul tek. Ben 9. sınıfları ortak sınav yapıyorum ve ilk yazılılarını koridordaki panoya asıyorum, bu iyi oluyor. Çünkü çalışmayan öğrenciler diğer sınava daha iyi çalışıyorlar.

Mesut  TOMBAK Beylikova ÇPL Beylikova/ESKİŞEHİR
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2007, 13:34:01 »

Ortak sınavların yapılması doğru bir yöntem. Fakat ne yazık ki  hiçbir zaman doğru yaıldığını ve sağlıklı uygulandığını uzun yıllardır görev yaptığım mesleğimde göremiyorum. Çünkü  ortak sınavda derste bulunupta sınavın sağlıklı yürütülmesinden sorumlu meslektaşlarımızın birçoğu titizce davranmıyorlar.Birbakıyorsunuz ki bir sınıftaki öğrenciler hemen hemen hepsi aynı cevabı yazmış veya aynı yüksek notu almış. Diğer sınıfta ise sınav kuralına uyulduğu içinfarklı cevaplar ve farklı sorular. Oysa ders olarak bazı öğencilerin seviyesinin ve ilgisizliğinin tüm derslerde çok düşük olduğunu biliyorsunuz oysa yazılıda 80 veya 90 alıyor.Almasına birşey dediğimiz yok ama alınteri döken diğer öğrencilerin daha düşükte kalması insan olarak beni yaralıyor. Kısacası tanıdığı veya ders verdiği öğrencinin değişik yollara başvurulmasına göz yumuluyor. Bu tip sorunları diğer öğrencilerden öğreniyoruz.(nede olsa çocuk).Şahsen kendim 3-4 sınıfı güvendiğim arkadaşlara yaptırıyorum.Geri kalan 2-3 sınıfı da bir veya iki ders sonra diğer arkadaşlara yaptırıyorum. pek fazla birşey farketmiyor.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2007, 13:36:19 »

mutlaka faydası vardır. ancak ben ortak sınava karşıyım. sebebi bu sınavın amacına ulaşmamasıdır. bir örnek vermek istiyorum. geçen yıllarda yaptığımız ortak sınavda dersim boş olduğu için sınıfları dolaşıyordum, açıklama yapmak için girdiğim bazı sınıflardaki öğretmenlerin gerekli titizliği göstermediğini gördüm. önceki sınavlardan düşük not alan bir çok öğrenci ortak sınavlarda yüksek notlar alabilmektedir.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2007, 13:55:35 »

Birde bütün sınıfların seviyesi aynı olmayınca hazırlanan ortak sorular bir sınıf için çok hafif,di ğer sınıf için çok zor oluyor. Bana göre en iyi çözüm (uyguluyorum da) mesela 6 sınıfımdan 3 nün seviyesiyüksek olunca üçüne ortak soru,diğer üçünede ayrı ortak soru hazırlıyorum.
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2007, 14:49:17 »

Ortak sınavlar yararlı olmasının yanında zararlı yönleri var. Biz beş altı yıldan bu yana okul içi ortak sınav yapıyoruz.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2007, 16:10:19 »

Önceleri benim çabalarımla yapıyorduk.(soruları hazırla,cevap anahtarını arkadaşlara ver,organizasyonla ilgilen vs. vs.)
Baktım olacak gibi değil,iki yıldır ben de ilgilenmiyorum.Kimse de gelip sormadı bu güne kadar sınav yapalım mı diye... Grin
Faydasına da inanmıyorum.Çünkü benim ders işleyiş ve soru tarzımla
diğerlerinin ki pek uyuşmuyor.

günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2007, 16:31:02 »

köygöçüren hocama katılıyorum soruların hazırlanması çoğaltılması gibi işler bir tek kişinin üzerine yıkılıca çok zor oluyor.önümüzdeki hafta ortak sınıva yapacağız geçen hafta sonu oturup 9. ve 10. sınıfların sorularını hazırladım.diğer arkadaşım TBEC sorularını ben hazırlarım dedi fakat pazartesi yapacağımız sınavın soruları hazırlanmayınca mecburen sınav tarihini ertelemek zorunda kaldık.insanların biraz duyarlı davranmaları gerekiyor.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2007, 19:07:01 »

Bizim okulumuz daki uygulamayı  anlatayım ozaman gercek ten  yararlı oldugunu ve zumre öğretmenleri arasın da birlik ve beraberliği geliştirdiğini daha iyi anlayacaksınız. Çalıştıgım okulda ki butun derslerin sınavları ortak yapılıor.  İdarenin oluşturdugu bir sınav programı Çerçevesin de  oluyor tabii ki bunlar. Öğrencilerin pazartesi, çarşamba ve cuma gunleri sınav gunleri. Sınavlar bugünun 5. saatinde yapılıyor. Aslında ders saatimiz kaybolmuyor onu da belirteyim sınavdan sonra biz normal ders programına devam ediyoruz. Öğrencilerin sınavlarda oturacakları yerlere kadar herşey idare tarafından belirlenmiş durumda ve aynı sınıf ta aynı anda 4 ayrı sınıftan öğrenci sınav oluyorlar. ( yani öğrencilerin kopya çekme gibi bir şansı da  ortadan kaldırılmış durum da ) Sınavların okunmasın da sorunlarla karsılasılabiliyor ama zumre öğretmenleri bu sorunu asacak önlemler alıyorlar.Örneğin birin ci sınav kagıtlarını (tüm Öğrencilerin) bir öğretmenin okuması ikin ci sınavı diğer zümre öğretmenin okuması gibi. Sorunlarla karsılasılsada öğrencilerin aynı anda sınav olması ve birbirilerin den ayrı sınıflarda sınava girmesi öğrencilerin derslerine daha sıkı çalışmasına sebep oluyor.Bildiğim kadarıylada Türkiye'de bu tür bir ugulama başka yerde yok. İdarenin planlama yapması açısından yardımı şart oluyor. Velhasıl iyi bir planlama ile çok da başarılı olauna biliniyor.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
türkü
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2007, 20:05:42 »

Saptamaların hepsine katılıyorum iyi uygulanması ile uygulanamaması arası bir sıkıntı bizimkisi keşke iceman hocam kadar şanslı olabilsek sonra öğretmen farkı ve uygulayışı hedef saptırabiliyor doğru ölçüm değil ama mini bir ölçme olurdu gerekli destek olsa diye düşünüyorum.
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #12 : 06 Ocak 2007, 20:31:35 »

arkadaşlar ben sağlıklı sonuçlar verdiğine inanmayanlardanım çünkü sınavın cidiyeti sınıflardaki öğretmene göre değişiyor.nedense benim yaptığım sınıflardaki başarı oranı hep düşük çıkıyor.sonra kendi dersimde 15 alan bir öğrenci nasıl oluyorda başkasının yaptığı bir sınavdan 95 alabiliyor anlamıyorum
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #13 : 06 Ocak 2007, 20:55:54 »

Salp hocam ,ben de coğrafyadan 15 alıp diğer zor olduğu söylenen derslerden 80-90 alan öğrencilere anlam veremiyorum.Biz bu işi beceremiyoruz galiba.
Bir arkadaşım, askeri liselerde sadece ölçme değerlendirme için bir birim olduğunu ve normal öğretmenlerin sınav işine hiç karışmadığını anlatmıştı.Ne dersiniz oldukça hoş bir uygulama olmaz mıydı?

erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 06 Ocak 2007, 23:00:52 »

köygöçüren hocama katılıyorum.coğrafyadan 15 puan kimyadan 95 puan bu nasıl olur!25. yılımı çalışıyorum.demek ki öğretmenlik değişmiş....
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic