Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Neden Fen Liselerinde Coğrafya Dersine gereken önem verilmiyor?  (Okunma Sayısı 4270 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ismail79
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kilis Fen Lisesi Coğrafya Öğretmeni

« : 16 Mart 2010, 19:38:28 »

Fen liseleri ders çizelgelerinde Coğrafya dersi yalnızca Lise 1 sınıflarında haftalık ders sayısı 2 ders saati.Lise 2,Lise 3 ve Lise 4. sınıflarda ne yazık ki Coğrafya dersi yok.Fen liseleri her yıl azami 4 sınıf(96 öğrenci)alabiliyor.Bu durumda benim maaş karşılığı dersleri doldurabilmem için Fen Lisesi dışında her yıl en az bir farklı okulda daha derslere girmem gerekiyor.Halbuki Sosyal Bilimler içinde yer alan Tarih dersi Lise 2.sınıflarda,İnkılap Tarihi dersi ise Lise 3.sınıflarda zorunlu dersler içerisinde yer alıyor.Sizce bu durum Coğrafyaya ve Coğrafyacılara üvey evlat muamelesi yapmak değil midir?Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
kmly
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Mart 2010, 19:47:35 »

Ben Malatya Fen Lisesinde çalışıyorum lise ikilerde 2'şer saat lise 4'lerde bir saat toplam 18 saat derse giriyorum ayrıca lise sonlardaki bazı sınıflarda fahri ders yapıyorum çünkü denemelerde en çok zorlandıkları ders coğrafya oluyor,sayısalı zaten yapıyorlar sözelde Türkçe ve Tarih her yıl okuyorlar dolayısıyla en çok zorlanacakları ders olarak Coğrafya kalıyor bence de lise sonlarda zorunlu olmalı en azından tekrar için haftada bir saat olabilir.
ismail79
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Mart 2010, 19:58:22 »

Beni en çok üzen konu derslerimin çoğu başka oklullarda olduğundan öğrencilerimle yeterince ilgilenemiyorum.Mesela 10 ve 11 sınıflarda coğrafya konuları hakkında öğrencilerime ders olmadığı için aralarda bazı anahatlarını anlatabiliyorum.Lise sonlarda ise bu yılki üniversite sınavı sebebiyle seçmeli coğrafya konuldu.Ama sadece Lise 1 ve Lise 4 le bu işler olmuyor.
kmly
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Mart 2010, 20:01:12 »

Bence Lİse 2'lerde 2 saat lise sonlarda birer saat her şeyi çözer haksızmıyım?
ismail79
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Mart 2010, 20:21:40 »

Bence en az Lise 2 veya Lise 3 lerde 2 saat zorunlu,son sınıflarda ise seçmeli olarak Coğrafya verilmesi gerekir ki bizde öğrenciye birşeyler verebilelim.
e.kosem
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Mart 2010, 21:14:45 »

Ben İnegöl Fen lisesindeyim. Lise 1. sınıflarda coğrafya dersi var. Gelecek sene 12. sınıflara 2 saat seçildi.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2010, 08:34:21 »

Fen liselerinde 9. sınıf dışında zorunlu olmadığı için seçmeli derslerin kabulü tamamen okula ve imknlarına bırakılmış. Durum böyle olunca da okul idaresiyle olan ilişkileriniz veya diğer branşların durumu seçmeli derslerin kabulünü etkiliyor.

GEldiğim günden bu yana öğrencilere ve velilere dediğim sözelderslerin ve özellikle de coğrafyanın önemi. Çünkü sayısal öğrencileri bir şekilde sayısal dersleri yapıyorlar. Bu öğrencileri biribirinden ayrıan kriter sözel derslerde yaptıkları. Gerek denme sınavlarında gerekse de üniversite sınavında sayısal netleri aynı olan öğrencilerin sıralamasını değiştiren derslerin sözel dersler olduğudur. Yani sözel derslere daha fazla öenm veren öğrenciler kendilerini eşdeğer sayısal yapan arkadaşlarının önünde bulancaklardır.

hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Mart 2010, 23:06:45 »

Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi'nde çalışıyorum.Lise öğreniminde sadece 2 saat coğrafya dersi görenler fen lisesi öğrencileri.Diğer okullardaki öğrenciler en az 4 saat görüyorlar.Biz de son sınıfta gerek okul yönetiminin kararıyla, gerekse son sınıf öğrencilerle konuşarak seçmeli ders olarak seçtiriyoruz.
     Belki diğer öğretmenler bilmez, ama fen lisesi öğrencilerinin en zayıf noktası coğrafya ve felsefedir.Çünkü zorunlu olarak sadece öğrenimleri boyunca 1 yıl bu dersleri görürler.Tarihten ise 3 yıl ders görmeleri zorunludur.
     Böyle bir durumda son sınıfta seçmeli olarak coğrafya dersi konulursa, bu ÖSS açısından bir telafi imkanı yaratabilir.Son sınıflarda zaman kaldıkça 9. sınıf konuları işlenerek bu eksiklikler tamamlanabilir.Nitekim kendi okulumda bu uygulama ile ÖSS'de gayet iyi bir başarı elde edebiliyoruz.Coğrafya alanında tüm liseler arasında her yıl ilk 15'e okulumuz girebilmektedir.O kadar anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi ve özel okullar arasında coğrafyadan ilk 15'e girmek iyi bir derece gibi görünüyor.2009'da da 10. sırada yer aldık.
     Tabi bu söylediklerim ÖSS başarısı.Yoksa coğrafya kültürü, coğrafya eğitimi ve hayata bakış açısından bahsetmiyorum.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
esadaş
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Mart 2010, 08:57:43 »

''COĞRAFYA ÜLKELERİN KADERİNİ BELİRLER'' malesef kader belirleyen bir bilim dalına verilen değer ortada sadece fen liseleri değil hocam.''coğrafya yeryüzü şekillerini anlatan bilim dalı'' kalıbından çıkamadık.zorunlu ortak ders olması gerekirken seçmeli ders olan bir branş.COĞRAFYA OLMADAN TARİH OLMAZ.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Mart 2010, 09:22:06 »

Bence problemin temelinde bu ülkede eğitimi şekillendiren talim terbiyenin bile coğrafya ya sosyal bilim gözüyle bakması var.Coğrafyayı lise 1. sınıftan sonra fiziki ve beşeri olarak ikiye ayırıp, fiziki coğrfayayı fen bölümlerine, beşeri coğrafyayı da TM ve sözel bölümlere okutmak bence en akıllıcası. Jeoloji müh., meteoroloji müh., botanik, biyoloji, fizik, vs.okuyacak bir öğrencinin fiziki coğrafya konularını(üstelik beşeri coğrafya konularıyla birlikte)sadece bir yıl görmesi akıl alır bir durum değil. Basıncı,sıcaklık farkını, yoğuşmayı, fiziksel ve kimyasal ayrışmayı, yer kabuğu hareketlerini ,iklim bitki ilişkisini ve daha bir sürü fen konusunu TM yada sözel öğrencilerinin okuması daha mantıklı bulunuyor nedense.Coğrafyanın bilim olarak da ders olarak da fen ve sosyal ağırlığının eşit olduğu bir alan olduğunu anlatamadığımız sürece ne adam yerine konur, ne de (hadi ekdersten vazgeçtik)maaş karşılığı ders saatimizi kendi okulumuzda tamamlayabiliriz.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 23 Mart 2010, 18:23:36 »

Endüstri meslek liselerinde 10.sınıfta cografya var.Fen liselerinde yok.Coğrafya bölümlerinde sözel öğrencilerinin ne kadar zorlandığını da yaşayanlardanız.Nüfus konusunun detayında bile logaritma olduğunu bakanlığa birilerinin anlatması gerekiyor.Eskiden tarihçiler dahi ücret almak için bu dersi isterlerdi, şimdi coğrafyacılar kaçıyor.Biyolojiden daha sayısal,sosyolojiden de daha eşit ağırlık.9.sınıf öğrencileri,hocam bu derse sözel demek yanlış değil mi? Diyorlar.
tor
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2012, 17:22:39 »

coğrafya okadar hafife alınıyo ki meslek liselerinde seçilemilmesi fen lisesinde seçilmemesinden belli ... halbuki fen lisesi öğrencisi coğrafya desini anlama kapasitesine çok daha fazla sahipken biz meslek lisesinde kapasitesi minimum öğrenciye coğrafya anlatmaya çalışıoruz çocuk aynen bana şunu dedi bi fizik bi de coğrafya dersinden korkuorum anlayın artık........
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic