Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ne Olacak Bu Genel Liseler?  (Okunma Sayısı 2844 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« : 23 Şubat 2009, 21:35:53 »

Bir çok lise anadolu lisesine dönüştürüldükten sonra her semtte bikaç genel lise kaldı.Herhangi bir lise ye sınavla giremeyen ve meslek lisesi okumayan bütün öğrencilerde genel liselere yığılmaya başladı.Bu yıl sadece 12 sınıf 9 kaydedildi okula(40 ar öğrenciden fazla)  kanal genel liseler binlerce öğrenci ile nasıl başa çıkacak bu genel liselerin durumu ne olacak arkadaşların fikirlerini bekliyorum.
Ö.KAYA Bornova
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2009, 21:52:13 »

valla ben de düz lisede çalışıyorum ve bu soruyu hergün soruyoruz hem kendimize hem birbirimize
ama ne olacağı konusunda en ufak da bi fikrim yok
bence olacağı şu sürünmeye devam edeceğiz şimdilik...
zere
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2009, 23:29:13 »

ya bütün liseleri anadolu lisesi yapsınlar yada yapmıyolarsa kalan 3-5 genel liseye ımkan versinler çünkü meslek lisesine mecbur degilki bütün ogrenciler gitmeye gitmek istemeyen tabii ki genel liseye gelecek. Gelecek se binlerce ogrenci nasıl sıgacak buı okullara acil çözüm bulunmalı
mehmet KAYA
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2009, 06:44:47 »

3-4 yıl içerisinde bütün genel liseler anadolu lisesine dönüştürülerek sınavla öğrenci alacaklar .başarılı olamayanöğrenciler meslek liselerine zorunlu olarak yönlendirilecek. böylece yılardır Avrupa ülkelerinde olduğu gibi orta öğretime devam eden öğrencilerin%70 i melek liselerine %30 liselere gitmiş olacaktır. Orta öğretim genel müdürlüğünün çalışması bu yöndedir.meslek liselerinden anadolu isminin kaldırılmasına bu yöndeki çalışmanın bir sonucudur.
zere
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2009, 23:42:23 »

peki ya cocuk anadolu lisesi kazanamamıssa ve meslek lisesi okumak istemiyorsa onu zorla meslek lisesine göndermek ne kadar adil bunuda düşünmemiz gerekmiyor mu.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2009, 11:08:27 »

Aslında bu durum Açık lise veya mesleki eğitim merkezlerine orta okuldan çok iyi bir yönlendirme ile aşılabilir.Zaten bu durumun bu hale gelmesi de eğitim merkezlerine yönlendirmenin sağlanacağı amacı ile oluşturulmuştur.
   Fakat sorun ortaöğretimdeki sıkıntıdan ve velilerin bilinçlenmemesinden kaynaklanmaktadır.Orta öğretimde yeterli yönlendirme olmaması ve şişirme not uygulaması ve bilinçlendirme olmaması sonucu bütün öğrenciler(Fen, Anadolu,Anadolu meslek vs liselerini kazanamayan)genel liselere yığılıyor.
   Halbu ki bu öğrencilerin çok azı lise öğrenimi alabilecek kapasitede.Çoğunun yönlendirme ile mesleki eğitim uygulamasına çıraklık eğitim merkezine devam etmesi lazım.
   Milli eğitim bakanlığının acilen orta öğretimde buna yönelik tedbirler alması,Orta öğretim eğitmen ve öğretmenlerinin de bu konuda kendine çeki düzen vermesi lazım.
   Ben de genel lisede çalışıyorum fakat 5.00 ortalama ile gelen öğrencilerin halini çok iyi görüyorum.Veli de haklı olarak öğrencisinin orta öğrenimde çok baiarılı olduğunu zannederek ısrarla telkin ve yönlendirmelerimize karşı duruyor. Ve çok az öğrenciyi mesleki eğitim okullarına gönderebiliyoruz.
   Sonuç mezun edebildiğimiz ki biz mezun ediyoruz(hepiniz de de durum aynıdır eminim)öğrenciler konu ile alakasız bilgisiz ve ilgisiz insan grubu.Boşuna para emek ve zaman kaybı.Hem bizim hem aile hemde öğrenci için.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
aborjin
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2009, 12:34:42 »

tüm genel liseler anadolu liselerine dönüşsün diyelim, ve hepsi sınavla öğrenci alsınlar.gene dökülenler kenarda kıyıda mevcut okullara doluşacaklar.ne değişecek sadece tabelalar!!
     belki mevcutlar 30 ile sınırlı kalır da fazlası meslek liselerine gitmek zorunda bırakılırsa bu defa da meslek liselerinde sınıf mevcutlarının kaç olacağını bir düşünün. kısa bir zamanda her il ve ilçeye onlarca meslek lisesi inşa edilemeyeceğine, edilse de yeterli öğretmen atanmayacağına göre işlik ve atölyeler laboratuvarlar ne olacak öğrenci kendi kendine mi meslek öğrenecek; kaldı ki bu okullarda meslek öğretmenlerinin yerine alakasız bölümlerden mezun işsiz arkadaşları ücretli öğretmen sıfatıyla da çalıştıramazsınız. yani kısaca "önce çatı sonra temel" olmuyor. birileri "-ben yaptım" deyince de "kral çıplak!" diyesimiz geliyor.
fıratsu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2009, 15:14:18 »

MEB ten bir kişide çıkıp bir açıklama yapmıyor,bütün genel liselerde çalışan öğretmenler akibetini hiç bilmiyor.Ne diyeyim bakan çelikle bu kadar olur.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic