Anket
Soru: MEB Coğrafya kitap yazım komisyonunda görevli yazarların bu sıfatı kullanarak özel ders vermelerini doğru buluyor musunuz?
Evet Doğru Buluyorum
Hayır Doğru Bulmuyorum

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEB Sıfatının Kullanımı  (Okunma Sayısı 12481 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 18 Şubat 2007, 00:12:57 »

MEB Coğrafya kitap yazım komisyonunda görevli yazarların bu sıfatı kullanarak özel ders vermelerini doğru buluyor musunuz?

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2007, 00:46:36 »

meb yazarı adı altında özel ders vermeyi etik bulmuyorum.
özel ders tanınmış, alanına hakim, kendini ispatlamış  bilgi ve becerisi yüksek kişilerden alınmalı diye düşünüyorum.(özel ders verecek kişi de meb yazarı olmayacak diye de bir kaide koymuyorum) iyi çalışmalar

gürsel
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2007, 09:53:08 »

Bencede etik değil.Zira bu sıfatı kullanarak öğrenci topluyorlarsa çok yanlış.Ama eğer mesleki yeterlilikleri doğrultusunda bu işleri yapıyorlar sa kitap yazım komisyonu sıfatını  kullanmıyorlarsa ona sözüm yok.

EĞİTİMDİR Kİ BİR ULUSU YA ÖZGÜR,BAĞIMSIZ ONURLU YÜKSEK BİR TOPLULUK BİÇİMİNDE YAŞATIR YA DA BİR ULUSU TUTSAKLIK VE YOKSULLUĞA GÖTÜRÜR.
ÇÜNKÜ ; "KAYNAŞMIŞ BİR MİLLETHALİNE GELMENİN ,ÇAĞDAŞLAŞMANIN,KALKINMANIN ,HÜR VE DEMOKRATİK BİR TOPLUM OLABİLMENİN EN ETKİLİ ARACI EĞİTİMDİR " 16 TEMMUZ 1921 ANKARA
M.KEMAL ATATÜRK

BURSA NİLÜFER ALİ KARASU ANADOLU LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
steram1
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2007, 19:31:21 »

ARKADAŞLAR KULLANILSA NE OLUR ?ETİK OLMAYAN TARAFI NEDİR Kİ. ÖZEL DESİN VE YA DERSANE MANTIĞININ NERESİ ETİK Kİ  ? DÜNYADA BÖYLE BİR ŞEY VAR MI ? YANİ ETİK OLMAYANLAR İÇİNDE HANGİSİ DAHA ETİK ONUMU TARTIŞACAĞIZ.SONRA EN BAŞARILININ KRİTERİ NEDİR ?
BAŞARILIDIR AMA YILLARCA TAŞRADA ÇALIŞMIŞTIR.BU NEDENLE TANINMAMIŞTIR ?OLAMAZMI.
BİLMEMNE DERSANESİNİN HOCASI VEYA MEŞHUR BİLMEMNE LİSESİNİN ÖĞRETMENİ YADA KİTAP YAZARI OLMAK ETİKETTE İÇİNDE TONLA YANLIŞ OLSADA MEB YAZARI OLMAK ETİKET DEĞİL Mİ
HAYAT İNSANI FARKLI BİÇİMLERDE FARKLI YERLERE GÖTÜREBİLİR. HAYAT KİMİNİ TAŞRAYA GÖTÜRMÜŞ BİR MESLEK LİSESİNE VERMİŞTİR
KİMİNİDE ANKARAYA BÜROKRASİNİN GÖBEĞİNE VE DEĞİŞEN MÜFREDETLARLA BERABER EĞİTİM YAYINCILIĞININ MERKEZİNE GÖTÜRÜVERMİŞTİR.
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2007, 19:38:35 »

Steram 1 yazdıklarını okuduktan sonra söylenecek bir şey kalmamış.Gerçekçi yaklaşımınıza ve olumlu görüşünüze katılmamak elde değil.Sağolasın
erdoğanbayar
Deneyimli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2007, 19:56:45 »

Steram1 esas doğruyu söylemişsin, gerçekci ifadelerinden dolayı teşekkür ediyorum.
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2007, 20:07:48 »

İnsanların kendilerini markalandırmalarını doğru bulmuyorum.Steream1 in dediği gibi aynı işi daha güzel yapabilecek mutlaka başkalarıda vardır.Ama çoğunlukla o insanlar ya görmezden gelinir.Yada etrafında onu tanıtacak insanlar yoktur.Eğer eğitim ilanlarla öğrenci aramaya dönüşmüşse halimiz ortadadır.

seyhoglu
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2007, 21:01:23 »

Bütün bunlar pazarlama teknikleridir,pazarlamada malın etiketi çok önemli olduğu için,etikette çok bilinen bir markanın ismi yazıyorsa kalitesi pek dikkate alınmaz,çünkü markaya düşkünlük fazlaca yaygındır bizim ülkemizde,oysaki önemli olan hiç şüphesizki kalitedir.Bu pazarlamada tamamiyle insanların bu psikolojisinden yararlanılacak şekilde organize edilmiş.Dersi veren öğretmenlerin öğretmenliğine laf etmiyorum,çünkü bilmiyorum,ama pazar işini etik bulmuyorum.Şunuda belirtmeden geçemiyeceğim bizler Milli eğitim talim terbiye kurulunda çalışan ,okutulacak ders kitap seçimini yapan ama o işin hiçte ehli olmayan ne öğretmenler gördük.........

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2007, 21:13:41 »

Arkadaşlar kullanılan sıfatın tartışılmasından önce özel ders etik midir?Bunu sorgulamamız gerek.Diyeceksiniz ki özel dersi herkes veriyor,doğrudur.Özel ders vererek maaşından fazla kazanan arkadaşlarım var.Allah aşkına dünyanın başka ülkesinde böyle dersane ve özel ders sektörü var mı?Var diyen,bilen varsa lütfen bizi bilgilendirsin.Dersaneci arkadaşlar da alınmasınlar ama öğrenciler öyle bir dersane çılgınlığı yaşıyorlar ki,bize gelip dersanede konuların okuldaki konulardan önde olduğunu bunu bizim ayarlamamızı bile istiyorlar.İstediğimiz kadar aslolan okuldur diyelim,öğrenci dersaneye ve dersane öğretmenine o kadar inanmış ki biz onun gözünde işe yaramazın biriyiz.Aileler dersanalare ödediklerinin yarısını okula verseler başarısız öğrenci kalmaz...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
geography
Genel Moderator

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2007, 22:11:35 »

'meb yazarı' adı altında tabiki bulunamaz. ama istiyen kişi özel ders verebilir bunda bir sorun yok bence.
zanndersem konu 'meb yazarı adı altında' konusu. işte orada sorun var cünkü  devletin özel ders kolu gibi... sacma sapan bir mantık olur.

aydınlı zg09 hocam elbette istemem ülkemizde dersanelerin olmasını çünkü dersane bizim eğitim sistemimizin ne hale düstüğünü gösteriyor. peki dershanelerin burada sucu günahı ne?
keske ülkemiz bütün eğitim öğretimini okullarda verebilen bir noktaya gelebilse.

''Aileler dersanalare ödediklerinin yarısını okula verseler başarısız öğrenci kalmaz...'' yazmıssınız hocam yarısını vermeden bu basarı sağlanamıyormu?

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2007, 22:20:50 »

Sayın hocam araç-gereç,döküman vb. eksikliklerin giderilmesi açısından öyle söyledim.Öğrenci dersaneye gittiğinde cicili bicili araç-gereçleri görünce etkileniyor.Biliyorsunuz okullarımız ödenek sıkıntısından temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor.Ben okulumda fizik labaratuarını kendi imkanlarımla teknoloji sınıfına dönüştürdüm.Okulumda harita sıkıntısı yaşıyorum.Bazı arkadaşlarımın coğrafya sınıfları var.Biz ise iki coğrafyacıyız okulda teknoloji laboratuarını dönüşümlü zorla kullanabiliyoruz.Bu sorunlar hallolmadan eğitimin kalitesini yükseltebilmek çok zor.Veli okula 20 lira aidat göndermiyor,dersaneye 2.000 lira veriyor benim rahatsız olduğum konu bu.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
steram1
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2007, 22:33:43 »

BU TARTIŞMAYI DERSANECİLER VE MİLLİ EĞİTİMCİLER SINIFLANDIRMASI  VE BULUNDUĞUMUZ MEVZİYİ SAVUNMAK YERİNE GERÇEK BİÇİMİYLE TARTIŞMALIYIZ.SEVGİLİ GEOGRAPY HOCAM.
AMA TÜRKİYEDE ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM ALANI OLMASINA RAĞMEN DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOKTUR DESANECİLİĞİN.VE MALESEF ÇEŞİTLİ NEDENLERLE OKULLARIN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR.BUNUN EN ÖNEMLİ NEDENİ İSE HALKIMIZIN PARA ERMEDEN ALDIKLARININ DEĞERİNİ BİLMEMESİDİR .YARISINI VERMEK TABİ SİZİN ANLADIĞINIZ GİBİ DEĞİL. ASLINDA ÖSS NİN KENDİSİ DOĞRU OLMADIĞI İÇİN ETİK OLMAYAN ŞEYLER ORTAYA ÇIKIYOR VE BÜYÜK RANTI PAYLAŞMADA KAVGALAR OLUYOR.

KAVGANIN GEREĞİ YOK DAHA ÖNCEDE YAZDIM ŞANS ÖNEMLİ BİZİM MEZUN OLDUĞUMUZDA ATAMA YAPILMIŞ VE ŞANSLI OLARAK ATANABİLMİŞİZ VE YA SİZ ATANAMAMIŞSINIZ.YA DA  İLKÖĞRETİME -MESLEK LİSESİNE ATANIP KÖRELEK ZORUNDA KALMIŞSINIZ. YA DA METROPOLE GİTMİŞSİNİZ.
AMA GERÇEK OLAN ŞUDUR DÜNYA DA ÖZEL DERS  VE KURS DİYE BİRŞEY YOKTUR VE HANGİ ETİKETLE OLURSA OLSUN ETİK DEĞİLDİR. ÖNCE BUNU KABUL ETMEK LAZIM
SONUÇTADA HEPİMİZ AYNI İŞİ YAPIYORUZ.VE NE YAZIKKİ  KAPİTALİZMİN BİZDEKİ GİBİEN VAHŞİ TÜRÜ(Kİ BU TÜR DE DÜNYADA BAŞKA YEDE KALMAMIŞTIR ABD DE BİLE) ETİK OLMAYAN HERŞEYİ MÜBAH YAPIYOR YAŞASIN KAZANÇ HANGİ DEĞERLER PAHASINA OLURSA OLSUN YAŞASIN PARA.GERÇEKTEN ÇOK ACI
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2007, 22:34:13 »

simdi aynı fikirdeyiz hocam
ben dershane öğretmeniyim biraz daha sorunları tartısırsak daha binbir türlü eksiklikleri hataları sayarız milli eğitimin.
sonra ailelerimiz eğitime ne kadar önem veriyor... vs.
işte daha bir cok neden sebep olmustur derhanelere...
 birde gazetede okumustum iki yıl önce avrupa ülkelerinde dershane anlayışı diye. bende avrupada yoktur diye tahmin ediyordum ama varmıs hocam tam olarak ülkeler aklıma gelmiyor

steram1
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2007, 22:44:37 »

TABİ  ORADA DERSANE OLARAK ADLANDIRILAN KURULUŞLARIN AMAÇ VE İŞLEYİŞİ NASIL OAN BAKMAK LAZIM .ÇÜNKÜ ONLARDA BİLDİĞİM KADARIYLA ÖSS YOK
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Şubat 2007, 22:52:55 »

ilk notunuzu yeni okudum aslında tartısma cok güzel ama bu konu baslığından iyice uzaklasıyoruz baska bir sayfa acıp bu konuyu oraya aktaralım.
ve steram1 hocam lütfen bagırarak konusmayalım
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic