Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ESKİ BİR TAPINAKTAN BİR YAZIT...Bakmanızı Şiddetle Öneriyorum...  (Okunma Sayısı 4944 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 07 Ocak 2013, 21:04:17 »

Değerli öğretmenim sayın Prof.Dr. Emrullah GÜNEY’in kişisel çabalarıyla kitap tanıtmasından etkilenerek yeniden kitap okumaya başladım. Ve ilk kitap olarak, yine Güney’in değerli önerisi olan “Son İmparatora öğütler-Bilim Toplumu-Ali Demirsoy” kitabını okumaya başladım. Ve bütün bildiklerim iskambilden bir apartman gibi devrildi, yıkıldı… Bahsettiğim kitaptan muhteşem bir bölümü sizlerle paylaşmak istedim. Lütfen okuyunuz. Bunu bilmem kaç kez okuyunca çok iyi bir şeyler olmaz. “Sırat”ı koşarak geçmezsiniz. Ama lütfen okuyun. Okumasını istediklerim;
1; Öğrencilerim: Sizi çok seviyorum. Siz olmasanız hiçbir şeyin bir anlamı olmazdı. Okuduğunuzda hayatınızda değiştirmeniz, gereken bazı şeyler olduğunu daha net göreceksiniz.
2;Öğretmen arkadaşlarım: İşime ve çabama anlam kattınız. Sizlerle mutluluğun ne olduğunu öğrendim. Siz değerli arkadaşların da günümüzden 3000 yıl önce birilerinin nasıl idealist ve duygusal olabildiğini göreceksiniz. Öğretmen olabiliriz. Ama bizim de eksikliklerimiz var (gerçi bize gelene kadar toplumsal anlamda ekonomik ve politik yüzlerce çarpıklık var. Ama yine de insan idealist olup, başkasının çocuğu demeden bu toprağın çocukları-benim çocuklarım diyebiliriz).
3;Beni tanıyan, tanımayan herkes: Yazıyı okuduğunuzda kendi yaşamınızda değişmesi gereken çok şey bulacaksınız. Ya da en azından bu tip şeylere inanan hayatında bu gibi (doğru-yanlış) meselelere düzelteceğiz diyerek bakan birileri var. Bu bile bir keyif. 

-ESKİ BİR TAPINAKTAN BİR YAZIT
Gürültü-patırtının ortasında sükûnetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe, herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma. İçten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.
Yalnız planlarının değil başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki tek dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlamış olsun.
Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunluktaki bir kumsalda tek bir kum zerreciğinden daha fazla değildir.
Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma. Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki; o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür. Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerin yönünü ona göre ayarla. Çünkü dünya; karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki; evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendinle barış içinde ol.
Hatırlar mısın doğduğun zamanları? Sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçti ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Önünde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki; bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır…
XSENTİUS M.Ö.9.YÜZYIL-
Demirsoy, A. “Son İmparatora Öğütler-Bilim Toplumu” Sf;75 Meteksan, Ankara, 2008

nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2013, 21:51:15 »

Emrullah GÜNEY hocanın öğrencisiyim. Ve okuduğum 4 yıl boyunca dolu dolu derslerine girdim.  Bölgeler ve Ülkeler Coğrafyası dersimize geliyordu. Çok saygı duyduğum meslek aşkıyla yanıp tutuşan bilgi deryası bir öğretmenimizdi. Derslerinden 5 yada 6 kez 100 almışlığım vardır.
İnanmazsınız belki ama bu akşam ana haber bültenlerini izlerken kendisini hatırladım. Haberde Sinop'ta emekli birinin birkaç yıl önce 4 tavşanla başladığı besleme olayında şu an 450 tavşan sayısına ulaştığı haberi vardı. Bunun Emrullah Bey ile ne ilgisi vardır diyenlere bir anı. Avustralya kıtasını anlatırken derste Avustralya'ya İngilizlerin mahkumlarını zamanında buraya getirdiklerini ve burada tarım ile uğraşmaya başladıkları bilgisini verdikten sonra gelen kişilerin yanlarında tavşan getirdiklerini ve fazla çoğalmalarından dolayı tarım topraklarına zarar verdiklerini belirtti. Kendisini o kadar derse vermiştiki olayı gözümüzde canlandırmak için tavşan bir kerede ne kadar yavrular diye sorunca bizde ilkokul öğrencileri gibi atmaya başladık 4/5/6/8 tarzında kendisi ise birden hiç unutmayacağım sözü söylemez mi "Burda bu kadar doğuruyorsa Avustralya'da 35/40 tane doğuruyordur" Hani biz şimdi derste anlatırken ekstansif tarım intansif tarım karşılaştırmasından hareketle bire şu kadar ürün alınır yada gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen GSMH şu kadardır diyoruzda hiç gelişmiş ülkelerde biyolojik anlamda bir hayvan daha fazla doğum yapar demiyoruz sanırım.

Ama bu Emrullah Bey'in en güzel taraflarındandır. Derse motivasyonu sağlardı. Heleki İnkaların, Mayaların, Azteklerin katledilişlerini öyle bir anlatırdıki...Ve daha niceleri...
Heleki asistan olmak için gelenlerle olan muhabbetlerini duyunca kendisindeki bilim aşkını net anlamak mümkündür.
4 yıl boyunca faydalandığım hocama buradan teşekkür ederim.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
cooper
VIP Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

BARIIIŞŞŞŞ!

« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2013, 21:22:39 »

Ellerinize,yüreğinize sağlık güzel insanlar.Bu meslekte sizin gibi insanların varlığını bilmek ve hissetmek,her zaman güç kaynağı olmuştur bana.Saygılarımla...

''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir..."
Nietzsche
@geography@
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2013, 19:44:28 »

Dokuz Eylül ÜniversitesiNDE  ilk senemde Kartoğrafya dersinde hocamızın bize yaptırdığı  ilk şey şablonlarla bu yazıyı yazdırmaktı.
umutmilas
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2013, 06:34:58 »

hocam güzel bir paylaşım olmus, emeğnizie sağlık...
enestasoglu
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Karabük Üiversitesi Coğrafya Bölümü

« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2014, 22:30:39 »

Hocam muhteşem bi paylaşım gerçekten. Bu arada lisede dersanedeki coğrafya hocam sayesinde ateş yayınları lys ve ygs kitaplarını çözmüştüm ciddi anlamda değerli bir insansınız şuan karabük üniversitesi coğrafya bölümü okumaktayım en büyük idolümsünüz Smiley
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2014, 19:52:56 »

Benim için  hazırlanan sayfayı ziyaret etmenizi öneriyor, beğenilerinizi bekliyorum...

https://www.facebook.com/yazardoguates

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic