Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Düz liseler Anadolu lisesi oluyor, Türkçe-matematik bölümü kaldırılıyor  (Okunma Sayısı 7214 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« : 20 Ağustos 2008, 08:07:44 »

İki gün süren 'Ortaöğretimde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya geçilmesi çalıştayı'nda genel liselerin tamamının Anadolu lisesi yapılması kararlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de olumlu baktığı kararın uygulanması halinde 2009 yılından itibaren düz liselere öğrenci alınmayacak. İsmi Anadolu lisesi olarak değiştirilecek liselere merkezî sınav sistemiyle (Seviye Belirleme Sınavları) kayıt yapılacak. Merkezî sınavlara girmeyen veya başarısız olan öğrenciler meslek liselerine yönlendirilecek.

Çalıştay kararlarında tüm meslek liselerinin 'meslek lisesi' ve 'teknik lise' çatısı altında birleştirilmesi öngörülüyor. Bunların yabancı dil programı uygulayan birimlerine 'Anadolu' türünün de ilave edilmesi kararlaştırılırken, ticaret, otelcilik, kimya, motor, tapu kadastro gibi meslek liselerinin adı kaldırılacak. Bu bölümler 'meslek lisesi' adı altında bir program olarak bu liselerde uygulanacak. Böylece bir meslek lisesinin önündeki birkaç satırı bulan ve 'tabela kirliliğine' neden olan isim karmaşası ortadan kaldırılacak.

Güzel sanatlar ile spor lisesi birleşiyor

Liselerdeki Türkçe matematik, sosyal, fen ve Yabancı dil alanları, sosyal, fen ve yabancı dil olarak uygulanacak. Alan değişikliğinin bakan onayıyla bu öğretim yılından itibaren uygulanabileceği belirtiliyor. Çalıştayda güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin birleştirilmesi kararı da çıkarken, fen, sosyal bilimler, imam hatip ve öğretmen liselerinin mevcut durumlarının devam etmesine karar verildi.

İbrahim Asalıoğlu (Zaman Gzt)

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2008, 08:20:47 »

Bu durum ne zamandan beri gündemdeydi.

Anladığım kadarıyla TM sınıflarının sadece adı değiştiriliyor.

Ayrıca oldukça karışık bir sistem vardı.Şimdi bu karışıklığın bir nebze olsun onü alınır diye düşünüyorum.

Bu arada bilgilendirme için teşekkürler...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2008, 08:47:13 »

Şimdiki duruma göre bana daha olumlu bir değişiklik gibi geldi. İnşallah hayırlı sonuçları olur.
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2008, 09:32:35 »

şu anki genel liseler için, sınavla öğrenci alınacağı sonucunu doğurması nedeniyle, olumlu bir karar.
artık öğrencilerin daha iyi düşünmesi gerekir.
ancak ilköğretimlerdeki rehberlik hizmetlerinin iyileştirilmesi gerekir.
hayırlısı...
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2008, 09:57:09 »

Her şey güzel hoşta bu okullarda(Düz liseler) çalışan öğretmenlerin durumu ne olacak? Bu durumda Anadolu'da çalışmayı düşünen arkadaşlar için sınav kaçınılmaz olacak.
 Yinede bu tür bir çalışmayı olumlu bulduğumu belirtmek isterim.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2008, 10:03:52 »

Türkiyede herkesin bildiği gibi iyi ve kötü yapılan uygulamalar var. Bu uygulamanın olumlu yanlarının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü özellikle son yıllarda sanki düz liseye gelen öğrenciler amaçsız öğrenciler gibi görünmeye başladı ve düz liselerdeki öğrenci mevcutlarında da ciddi düşüğşler yaşanıyor. Bir şekilde bunun önüne geçilmesi gerekiyor.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2008, 10:51:37 »

Bazı ilçe liselerinde 8-10 öğrenci var buralardamı Anadolu Lisesi olacak.Anlaşılan buralara belirlenen kontenjanlara bağlı olarak devlet mesleki eğitime yönlendirme yapacak.Bu yönü olumlu.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2008, 17:00:10 »

Bazı ilçe liselerinde 8-10 öğrenci var buralardamı Anadolu Lisesi olacak.Anlaşılan buralara belirlenen kontenjanlara bağlı olarak devlet mesleki eğitime yönlendirme yapacak.Bu yönü olumlu.
Bakan;"Öğrencisi az olan okullar kapatılacak" dedi.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic