Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafyanın sonumu geldi  (Okunma Sayısı 5127 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« : 05 Şubat 2010, 22:58:30 »

Dün akşam Ana Britanica yı okudum.Coğrafyayı anlatmış.İlk insandan bu yana coğrafyanın önemini ve coğrafyacıların önemini anlatmış.Coğrafyanın ve coğrafyacıların altın çağlarını anlatmış.Ancak günümüz coğrafya sı bölümünde anlatılanlar gercekten insanın içini acıtıyor.Ben sayfalarca yazıdan cıkardıgım konuları maddeler olarak sizlere yazmak istedim yorum sizlerin:
1)Coğrafyanın temel konusu bir çok başka biliminde temel konusu olmustur
2)Diğer bilimlerle olan örtüşme coğrafyayı farklı alanlara bölünmeye zorlamıstır
3)Günümüzde iletişimin gelişmesi insanların coğrafi bilgilere ulaşmasını kolaylaştırmıs ve coğrafyacılara ihtiyaç kalmamııstır.Konu artık coğrafyacıların tekelinden çıkmıstır.
4)Coğrafyanın bir çok konuyu kapsaması ve diğer bilimlerle örtüşmesi sonucunda coğrafya önde giden değil yardımcı diğerlerini izleyen bir bilim olarak görülmeye başlamıştır.
5)Coğrafyanın siyasi,beşeri,ekonomik,biyocoğrafya gibi alanlara bölünmeside bu izleyen bilim özelliği sorununu çözememiştir.
6)Sosyal ve doğa bilimlerin anası olan coğrafya nın temelini oluşturan haritacılık ve jeodezi gibi alanlar bugun farklı bilimler olarak ortaya çıkmıstır.

sonuç olarak yeni coğrafyada teknik yada yöntem olarak değişiklikler yapmamız gerekiyor.Benim düşüncem burada coğrafyayı artık tanımlayıcı tanıtan bir bilim olmaktan cıkararak uygulama alanlarına yöneltmek gerekmektedir.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010, 00:15:00 »

Günümüz şartlarında Coğrafyanın bir bilim dalı olduğunu söylemek hem Coğrafyaya hem de diğer bilim dallarına haksızlık olur.Coğrafi bilimler diyebileceğimiz coğrafyanın tüm alt dallarından oluşan ve başlı başına bilim olarak kabul edilen tüm dallarla, aslında köken itibariyle coğrafi olan ama günümüzde kendini çok farklı alanlada konumlandıran diğer bilimlerin içinde yer aldığı bir şemsiyedir bence coğrafya.Bu konuya daha önce de değinildi.Coğrafyacıyım diyen kişi aslında sadece coğrafyacı değil.Ya jeomorfolog, hidrografyacı, klimatolog, fitocoğrafyacı yada nüfusçu, yerleşmeci, bölgeselci...Yani aslında coğrafyacılık diye bir meslek yok. Ne iş yapıyorsun? diye sorulduğunda "coğrafyacıyım" cevabı karşınızdakine ne anlam ifade ediyor ki? Keşke dünya bu kadar büyük olmasaydı.Bari uğraşmamız gereken bu kadar çok bilim olmazdı(!)

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
zere
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2010, 20:26:07 »

sonuçta sayın hocam yine yazdıgım maddelerden birine geliyoruz(2.Diğer bilimlerle olan örtüşme coğrafyayı farklı alanlara bölünmeye zorlamıstır)
patagonya
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2010, 21:23:35 »

öncelikle ansiklopedi okuyan birini görmek çok hoşuma gitti bu zamanda:)
yazdıklarınızı okuyunca coğrafyanın interdisipliner özelliği aklıma geldi.bu zaten çok tartışmalı biir konu ama olaya sadece lise coğrafya öğretmenliği açısından bakarsak coğrafyanın sonunun geldiğini düşünmüyorum ben.belki ileride lisans eğitiminde sadece cgrfya yerine fitocgrafya vb diye ayrılabilir ama eskilerde milli coğrafya adıyla bilinen coğrafyanın milli boyutu dolayısıyla bile yok olmayacağını düşünmekteyim.yoksa müdüründen,rehberlikçisine önüne gelen herkes bi lafla cografyacı oluyor o ayrı...

İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmak.
                                                 Victor HUGO
zere
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2010, 22:40:14 »

Pek okuduğum söylenemez sayın hocam.Coğrafya ile kısımlarına bakıyorum.Eski ansiklopedilerden eski coğrafi bilgileri okumak eski gezginleri okumak gerçekten gzl oluyor bazen.Coğrafyanın sonunun geldiğini bende düşünmüyorum ancak konu bazında amaç bazında çalışma bazında bazı değişimler olacak galiba ve bizde buna uymak zorundayız gibime geliyor.Mesela artık nerede hangi ağaç yetişiyor yerine karbon döngüsünü anlatmak yada nerede kömür çıkarılıyor yerine termik santralleri anlatmak gibi(diğerlerini zaten bu iletişim çagında herkes bulabiliyor birinin anlatmasına gerek yok.)
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2010, 22:53:21 »

Aslında bütün bu çeşitlilik coğrafyanın kaybı değil,zenginliğidir..
jaller
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2010, 19:37:46 »

Hocam, ne iş yapıyorsun sorusuna ben her zaman öğretmenim cevabını veririm.Coğrafyacıyım demem.Hiç bir zamanda demedim. Ayrıntı isteyen olursa da coğrafya öğretmeniyim.derim. Coğrafyacı bence bir meslek değildir.Meslek olan öğretmenliktir.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2010, 01:18:25 »

bitirmeyin bizi beyler. biz coğrafyacıyız ve işimiz: insan doğa ilişkisini incelemek, öğretmen olarak ta öğretmek. o kadar.....

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2010, 12:38:56 »

bitirmeyin bizi beyler. biz coğrafyacıyız ve işimiz: insan doğa ilişkisini incelemek, öğretmen olarak ta öğretmek. o kadar.....

aynen öyle..

neredeyse tüm dünya kabul etmiş coğrafyacılığın bir meslek olduğunu.
Ayrıca coğrafyanın sonu gelecek olsa şu an dünya da coğrafi bilimler fakültesi adı altında fakülteler ve bölümler olmazdı yenileri de kurulmazdı.Anlayalım kendi değerimizi artık
ismail79
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kilis Fen Lisesi Coğrafya Öğretmeni

« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2010, 13:23:52 »

Günümüzde artık her konuda bilgisi olan ,çok yönlü insanlar daha değerli.Yani coğrafya anlatırken matematik,fizik ,kimya,tarih,iklim bilgisi,biyoloji vb.herşeyden haberdar olmak zorundayız.Coğrafya bu anlamda gerçek bir genel kültür dersidir.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2010, 15:25:40 »

Dün akşam Ana Britanica yı okudum.Coğrafyayı anlatmış.İlk insandan bu yana coğrafyanın önemini ve coğrafyacıların önemini anlatmış.Coğrafyanın ve coğrafyacıların altın çağlarını anlatmış.Ancak günümüz coğrafya sı bölümünde anlatılanlar gercekten insanın içini acıtıyor.Ben sayfalarca yazıdan cıkardıgım konuları maddeler olarak sizlere yazmak istedim yorum sizlerin:
1)Coğrafyanın temel konusu bir çok başka biliminde temel konusu olmustur
2)Diğer bilimlerle olan örtüşme coğrafyayı farklı alanlara bölünmeye zorlamıstır
3)Günümüzde iletişimin gelişmesi insanların coğrafi bilgilere ulaşmasını kolaylaştırmıs ve coğrafyacılara ihtiyaç kalmamııstır.Konu artık coğrafyacıların tekelinden çıkmıstır.
4)Coğrafyanın bir çok konuyu kapsaması ve diğer bilimlerle örtüşmesi sonucunda coğrafya önde giden değil yardımcı diğerlerini izleyen bir bilim olarak görülmeye başlamıştır.
5)Coğrafyanın siyasi,beşeri,ekonomik,biyocoğrafya gibi alanlara bölünmeside bu izleyen bilim özelliği sorununu çözememiştir.
6)Sosyal ve doğa bilimlerin anası olan coğrafya nın temelini oluşturan haritacılık ve jeodezi gibi alanlar bugun farklı bilimler olarak ortaya çıkmıstır.

sonuç olarak yeni coğrafyada teknik yada yöntem olarak değişiklikler yapmamız gerekiyor.Benim düşüncem burada coğrafyayı artık tanımlayıcı tanıtan bir bilim olmaktan cıkararak uygulama alanlarına yöneltmek gerekmektedir.

Hocam bence coğrafi bilginin devamı olarak farklı bilimlerin ortaya çıkması, coğrafyanın bir başarısıdır.
Bahsedilen kaynaktaki ifadeler biraz talihsizlik olmuş.
Şu haliyle coğrafya interdisipliner bir bilim halini almıştır. Yani yine kendinin kolları olan bilimler arasında bağ kurma görevini üstlenmiştir.
Gerçekten de; bir jeomorfolog, meteorolog, demograf, jeolog, klimatolog hep o yöreye sadece bir pencereden bakmış olacaktır. Bunları bir araya toplayıp sentezleme görevini ise coğrafya, yani coğrafyacı gerçekleştirmektedir. Bu yönüyle belki de; diğer başka hiçbir bilime benzememektedir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic