Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya dersine nasıl çalışılır  (Okunma Sayısı 9322 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eda_55
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Nisan 2009, 17:24:00 »

coğrafyaya  nasıl çalışacağımı bilmiyorum  Undecidedçok çalışıyorum ama çalışmamın karşılığını alamıyorum  Angry bu yüzdende çalışma hevesim hiç kalmıyo bana bu kanuda yardımcı olursanız sevinirm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim :Smiley

ALLAH'I HERYERDEN BAŞKA YERDE ARAMA...
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2009, 18:02:34 »

aslında tam bir yöntem yok ama,öncelikle istekli olmak gerekir..harita kesinlikle olmalı çalışırken ama en önemlisi not için değilde öğrenmek için çalışırsan daha iyi öğreneceğine emin olabilirisin ayrıca,ezberden uzak öğrenceğin şeyi anlayarak öğrenmek...benim düşüncem Smiley)))
macellan
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2009, 18:57:07 »

Sevgili eda55 öncelikle iremkız'ın dediklerine katılıyorum yani harirasız bu iş olmaz.Ama öyle haritayı yada kitabı önüne alarak ezberlemeye çalışıyorsan tüm gün çalışsan bile öğrendiklerin kalıcı olmaz ve unutma kalıcı olmayan bilgilerin sana bir yararı olmayacaktır.
Coğrafya'ya çalışırken merkeze kendini koy yani var olan herşeyi kendi yaşantında görmeye çalış.

E.DEMİRKOL-MUCUR İMAM HATİP LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2009, 19:03:48 »

eda_55, herkesin farklı çalışma ve başarılı olma özelliktleri var. 1. Önce istekli ol. 2.Dersi daha iyi anlayacağın zamanı ve ortamı belirle. bazı öğrenciler gecenin sessizliğinde bazıları sabah erken kalkıp çalışmayı tercih eder. Ortam sessiz olursa derse konsantre olmak kolaylaşır. Bazı öğrenciler müzik eşliğinde çalışmayı tercih ediyor bence bu tür çalışmada müziğin sözleri ve nağmeleri dikkati başka  yere çekebilir. 3. Çalışırken yanında kağıt-kalem bulunsun. Önemli kavramları not et, şekilleri çiz, maddeli olan konuları şema haline getir.4. Haritasız  coğrafya olmaz mutlaka harita elinin altında olsun, konuda varsa adı geçen yer hemen haritadan bul. 5. Kavramları öğrenmeden soru çözmek mümkün değil bu nedenle temel kavramlar konusunda bilgi eksiğini tamamla. 6. Hesaplama gerektiren problemleri tekrar tekrar çözerek veya takıldığın yerlerde arkadaşlarından ve öğretmenlerinden yardım alarak götür. Takıldığın ve çözemediğin bir problem önüne çıkan küçük bir engeldir bunu alacağın destekle aşmaya çalış. 7.Kendine güven ama bunu yapabilmek için de bilgi eksiğin olmamalı. 8.Düzenli ve sürekli çalışmayla ortaya çıkan birikim başarmanın tadına varmanı sağlayacaktır.
  Sana kolay gelsin ve başarılar dilerim.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
beko_rock
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2009, 00:14:30 »

bunun kesin bir yöntemi yok tabiki ama günlük yaşama uyarlayabilme ve biraz da coğrafi yorumunun iyi olması gerekir. bunun dışında görsel materyal çok önemli haritalar ve fotoğraflar tabiki. bunlar çok daha akılda kalıcı olabiliyor ve son olarak tekrarrr..
eda_55
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2009, 08:22:53 »

çok teşekkür ederim inşallah bu anlama sorunum gider

iremkız
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Nisan 2009, 15:44:24 »

dersi seversen ve amacın olursa başarırsın emin oll kendine güven en önemlisi yapamıyorum deme:)))
suruçlu esra
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2009, 07:14:04 »

demek ki yeterince çalışamıyorsun Allah çalışanın hakkını verir

gülki hayatta sana gülsün üzülme seni üzenler üzülsün kaybettiklerini düşünme seni kaybedenler düşünsün mutluluğl hakkeden gözlerin hep gülsün
naturall
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2009, 08:02:55 »

Ben de aynı dertten muzdaribim:(SadSad ah şu coğrafya olmasaydı...
iremkız
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Nisan 2009, 08:18:03 »

dersi  sevmediğinizden kaynaklanıyor yoksa hocalarınızı mı sevmiyorsunuz?Huh?...
eda_55
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Nisan 2009, 11:35:51 »

ya aslında benim sorunum çalışırken burası önemlidir diyemiyorum bide hocayıda pek sevmiiyorum yani coğrafya çalışmamak için kendime bi sürrü sebeb buluyorum ahhh coğrafya ahh,ama inşallah artık not için değilde kendim için çalışacağım sizinde dedeğiniz gibi...

consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Nisan 2009, 14:58:20 »

eda_55 sana kesinlikle katılıyorum öğretmenden öğretmene dersi sevme oranı değişir. Bu senin derse bakış açını da değiştirir ve sadece not için çalışman gerektiğini hissdersin. Ama coğrafyada sadece not için çalışırsan bir nebze başarılı olursun. Ama tam anlamıyla ve sürekli başarı istiyorsan coğrafyayı hayatın her anında hissetmelisin ve bu zihniyetle çalışmalısın. Bu düşünceyi sana ya öğretmenin öğretir ya da kendin anlarsın. Ama öğretmenine karşı soğuk olduğun için bunu kendin anlamalısın. Belki alanın sayısal olabilir; "Bana çok lazım değil!" diyebilirsin ama coğrafya hayatın her alanında var bütün yaşamın boyunca da seni ilgilendiren bir konu olacak diye düşünüyorum. Coğrafyaya bu gözle bakarsan inan ki başarılı olursun ve öğretmen problemin de bu bakış açısıyla zaten ortadan kalkar.

Başarılar... Unutma ki "Coğrafyayı anlamak, hayatı anlamaktır!..".

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
eda_55
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2009, 16:05:02 »

gerçekten haklısınız.coğrafya bana lazım bunu da biliyorum bide bütün bunların üstüne sözelciyim(yani bana çok gerekli)ama hala anlamıyorum ona rağmen niye yapmamk istemiyorum bide öss ye giricem off off... ama bişeyde var doğru iş öğrencide başlar öğrencide biter ama öğretmende biraz öğrenciyi heveslendirme si gerekmezmi kendi adıma konuşıyım daha doğrusu o hocayı görünce 40 dakka nasıl geçecek diyorum artık bi tek benim sorunum olsa tamam eyvallah diyicemde  bütün okul aynı derten yakınıyo...  aslında her sınavı kazanan öğretmen olmamalı önce yapa bilirmi yeteneği varmı bi öğrenciye bişey verebilirmi diyede bakmalılarr...

THE_TURK
Uzman Üye

Performans: 75
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 31 Temmuz 2009, 12:14:53 »

yatarak çalışılabilir Smiley bunun yanında yazarak da çalışmak güzeL yöntemdir..

jelberaa
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 31 Temmuz 2009, 13:32:48 »

edacım çok saçama bi soru sormuşsun kusura bakma diğer derslere nasıl çalışıyosan bu dersede öyle çalış özel bi formülü yok yani:D
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic