Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya Bölümü Hakkında  (Okunma Sayısı 37528 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
qwa
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Nisan 2011, 19:04:07 »

Öncelikle merhaba. Ben sözel mezun öğrencisiyim. Malumunuz sözelde bölüm olarak pek fazla seçeneğimiz yok. Ya öğretmenlik ya bölümler(Tarih,coğrafya vb.) ya da gazetecilik-reklamcılık gibi alanlar var. Ben de coğrafya bölümünü okumayı düşünüyorum; fakat öğretmenlik düşünmüyorum. Yani coğrafya öğretmeni olma gibi bir niyetim yok. Coğrafya bölümüyle ilgili internette araştırma yaptım. CBS sistemi eğitimi alanların iş olanaklarının daha fazla olduğu söyleniyor, hatta eski coğrafya hocam bu bölümü bana tavsiye etmişti ve "geleceğin mesleği" demişti. Geçenlerde coğrafya bölümü mezunu olan hocama coğrafya bölümü okumak istediğimi; fakat coğrafya öğretmeni olma gibi bir niyetimin olmadığını söyledim. O da bana: "Öğretmenlik istemiyorsan coğrafya bölümünü okuma." dedi. Öğretmenlik dışında ataması olmuyormuş sanırım. İyice kafam karıştı.

Aslında coğrafyayı da seviyorum. Mecbur kaldığım için istemiyorum bu bölümü. Ama bu bölüme yıllarımı verip de işsiz kalmak istemiyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.
ae_hmt
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2011, 19:34:08 »

ben coğrafya bölümü okuyorum arkadaşım bildiklerim kadarıyla anlatayım sana.. birinci sınıf okuyorum şimdi öğretmenlik düşünmüyorum senin gibi.. öğretmenlik dışında kontenjanı az da olsa devletin bazı kurumlarına atama şansın oluyor bu bir.. örneğin dsi mta çevre ve orman bak. bayındırlık iskan harita müdürlüğü afet işleri vs.. yani coğrafyayla ilgili bütün kurumlar.. ikinci seçenek olarak üniversitede kalarak yüksek lisans vs yaparak akademisyen olabilirsin.. üçüncü seçenek ise en güzeli olan coğrafi bilgi sistemleri.. sende araştırmışsın bilirsin az çok geleceği gerçekten parlak görünüyor ben bu sene kursunu alacam cbsnin sertifika sahibi olacam inşallah.. şu an bile bu cbsyi bildiği için bazı yerlerde  çalışan arkadaşlarım var ben coğrafya bölümünü bitirip bu alana yönelmeyi düşünüyorum şimdiden başladım aslında.. yalnız herşeyden önce öğretmenlik okumayacaksın eğitim fakültesi gibi kolay değildir fen edebiyatta bölüm okumak ona göre iyi düşün.. öğretmen olmak üzere değil coğrafya alanında bilim adamı olmak üzere eğitim göreceksin zor bi iş.. coğrafyayı sevmeden de olmaz sevmiyosan hiç bulaşma derim Smiley

Afyon Kocatepe Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
qwa
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2011, 19:42:46 »

ben coğrafya bölümü okuyorum arkadaşım bildiklerim kadarıyla anlatayım sana.. birinci sınıf okuyorum şimdi öğretmenlik düşünmüyorum senin gibi.. öğretmenlik dışında kontenjanı az da olsa devletin bazı kurumlarına atama şansın oluyor bu bir.. örneğin dsi mta çevre ve orman bak. bayındırlık iskan harita müdürlüğü afet işleri vs.. yani coğrafyayla ilgili bütün kurumlar.. ikinci seçenek olarak üniversitede kalarak yüksek lisans vs yaparak akademisyen olabilirsin.. üçüncü seçenek ise en güzeli olan coğrafi bilgi sistemleri.. sende araştırmışsın bilirsin az çok geleceği gerçekten parlak görünüyor ben bu sene kursunu alacam cbsnin sertifika sahibi olacam inşallah.. şu an bile bu cbsyi bildiği için bazı yerlerde  çalışan arkadaşlarım var ben coğrafya bölümünü bitirip bu alana yönelmeyi düşünüyorum şimdiden başladım aslında.. yalnız herşeyden önce öğretmenlik okumayacaksın eğitim fakültesi gibi kolay değildir fen edebiyatta bölüm okumak ona göre iyi düşün.. öğretmen olmak üzere değil coğrafya alanında bilim adamı olmak üzere eğitim göreceksin zor bi iş.. coğrafyayı sevmeden de olmaz sevmiyosan hiç bulaşma derim Smiley

Teşekkür ederim. Coğrafyayı seviyorum tabikide. Bir sorum olacak özel sektörde de iş imkanları var mı ?
ae_hmt
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2011, 19:54:04 »

bildiğim kadarıyla özel mühendislik büroları haritacılar tapu kadastro işleriyle ilgilenen firmalar özel inşaat firmalarının birtakım işleri cbs ile de yapılabiliyor iş imkanı var yani bende araştırıyorum uzun zamandır kendim için öğrenci iken cbs kursu alıp özel sektörde çalışmanın yollarını arıyorum..

Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2011, 22:18:46 »

Hayal aleminde gezmeyin gerçekçi olun biraz. Türkiye 'de coğrafya bölümünü okuyan bir kişi iki iş yapabilir. 1. Öğretmenlik 2. Akedemisyenlik.

Fen edebiyatı tercih edenlerin çoğu ilk yıllarda ben öğretmen olmak istemiyorum der ama sınıf ilerledikçe bakar ki öğretmenlikten başka yapabileceği bir iş yok bu sefer öğretmen olmaya can atar. Öğretmen olmak istemiyosanız ne eğitim fakültesi okuyun ne de fen edebiyat fakültesi. Bu iki fakültenin çıktığı kapı da aynıdır. Sadece isimleri farklıdır. Verilen eğitimin de hiç bir farkı yoktur. Fen edebiyat okuyan öğrenciler hep fen edebiyatların eğitim fakültelerinden daha zor olduğunu söyler ama bunu genelde eğitim fakültelerinde nasıl eğitim verildiğini bilmeden söylerler. Bu zorluk farklılığı fen edebiyat ile eğitim fakültesi farklılığından kaynaklanmaz. Bu farklılık üniversite ya da daha özelde bir derse gelen hoca farklılığından kaynaklanır.
ae_hmt
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2011, 08:01:31 »

Hayal aleminde gezmeyin gerçekçi olun biraz. Türkiye 'de coğrafya bölümünü okuyan bir kişi iki iş yapabilir. 1. Öğretmenlik 2. Akedemisyenlik.

Fen edebiyatı tercih edenlerin çoğu ilk yıllarda ben öğretmen olmak istemiyorum der ama sınıf ilerledikçe bakar ki öğretmenlikten başka yapabileceği bir iş yok bu sefer öğretmen olmaya can atar. Öğretmen olmak istemiyosanız ne eğitim fakültesi okuyun ne de fen edebiyat fakültesi. Bu iki fakültenin çıktığı kapı da aynıdır. Sadece isimleri farklıdır. Verilen eğitimin de hiç bir farkı yoktur. Fen edebiyat okuyan öğrenciler hep fen edebiyatların eğitim fakültelerinden daha zor olduğunu söyler ama bunu genelde eğitim fakültelerinde nasıl eğitim verildiğini bilmeden söylerler. Bu zorluk farklılığı fen edebiyat ile eğitim fakültesi farklılığından kaynaklanmaz. Bu farklılık üniversite ya da daha özelde bir derse gelen hoca farklılığından kaynaklanır.
bu zorluk farkını sadece ben değil tanıdığım bütün hocalar dile getiriyor fen edebiyatla eğitim fakültesinin verdiği eğitim farklıdır çünkü arkadaşım.. ondan sonra sınıf ilerledikçe hedef düşürüp öğretmenlik isteyenler olabilir saygı duyarım ama ben onlardan değilim.. üçüncüsü ise bahsettiğim diğer iş olanakları özellikle de cbs hiçte küçümsenecek alanlar değil.. yeter ki üzerine git girişimci ol biraz da hayal kur problem değil başarı önce hayal edilir sonra gerçekleştirilir unutma.. türkiye şartlarını da düşüneceksek istediğin üniversitede istediğin fakültede istediğin bölümü oku işsiz kalma potansiyeline sahipsin zaten boşver..

Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2011, 16:22:05 »

ben coğrafya bölümü okuyorum arkadaşım bildiklerim kadarıyla anlatayım sana.. birinci sınıf okuyorum şimdi öğretmenlik düşünmüyorum senin gibi.. öğretmenlik dışında kontenjanı az da olsa devletin bazı kurumlarına atama şansın oluyor bu bir.. örneğin dsi mta çevre ve orman bak. bayındırlık iskan harita müdürlüğü afet işleri vs.. yani coğrafyayla ilgili bütün kurumlar.. ikinci seçenek olarak üniversitede kalarak yüksek lisans vs yaparak akademisyen olabilirsin.. üçüncü seçenek ise en güzeli olan coğrafi bilgi sistemleri.. sende araştırmışsın bilirsin az çok geleceği gerçekten parlak görünüyor ben bu sene kursunu alacam cbsnin sertifika sahibi olacam inşallah.. şu an bile bu cbsyi bildiği için bazı yerlerde  çalışan arkadaşlarım var ben coğrafya bölümünü bitirip bu alana yönelmeyi düşünüyorum şimdiden başladım aslında.. yalnız herşeyden önce öğretmenlik okumayacaksın eğitim fakültesi gibi kolay değildir fen edebiyatta bölüm okumak ona göre iyi düşün.. öğretmen olmak üzere değil coğrafya alanında bilim adamı olmak üzere eğitim göreceksin zor bi iş.. coğrafyayı sevmeden de olmaz sevmiyosan hiç bulaşma derim Smiley

bu zorluk farkını sadece ben değil tanıdığım bütün hocalar dile getiriyor fen edebiyatla eğitim fakültesinin verdiği eğitim farklıdır çünkü arkadaşım.. ondan sonra sınıf ilerledikçe hedef düşürüp öğretmenlik isteyenler olabilir saygı duyarım ama ben onlardan değilim.. üçüncüsü ise bahsettiğim diğer iş olanakları özellikle de cbs hiçte küçümsenecek alanlar değil.. yeter ki üzerine git girişimci ol biraz da hayal kur problem değil başarı önce hayal edilir sonra gerçekleştirilir unutma.. türkiye şartlarını da düşüneceksek istediğin üniversitede istediğin fakültede istediğin bölümü oku işsiz kalma potansiyeline sahipsin zaten boşver..

Fen edebiyat fakültesi coğrafya bölümünde verilen eğitim  ile eğitim fakültesi coğrafya bölümünde  verilen eğitim arasında ne gibi farklar var hocam açıklarmısınız.  Bir de hedef düşürüp öğretmenliği tercih etmek nasıl bir ifadedir? Sizce öğretmenlik fen edebiyatlıların çaresiz kaldıkları taktirde tercih ettikleri bir meslek midir?
Bir başka ben cbs alanında mevcut çalışmaları küçümsemedim bu kanıya nerden ulaştınız anlamadım. Sadece dediğim şu: Coğrafyayla ilgili bir alanı bitirdiğinizde yapabileceğiniz iki iş var öğretmenlik ya da akademisyenlik. Cbs alanında çalıştırılmak üzere bir coğrafyacınının arandığını ben bu güne kadar hiç bir kurumda duymadım.
ae_hmt
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2011, 16:37:35 »

bir defa herşeyden önce isimleri farklı sayın hocam biri coğrafya bölümü diğeri coğrafya öğretmenliği.. amaçları farklı biri öğretmen yetiştiriyor diğeri ''coğrafyacı''... dolayısıyla verdikleri eğitim farklı neden fen edebiyatta okuyan bizlere bölüm okuyosanız formasyon peşinde koşmayın emeğinize yazık diyolar öğretmen olmak istiyosanız eğitim fakültesine gidin diyolar.. o ifademden dolayı da öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında yanlış anlaşılmak istemem küçümsediğimi falan düşünmeyin zira çok üzülürüm öyle anladıysanız da özür dilerim.. cbs konusuna gelince cbs için coğ. bölümü okumanıza bile gerek yok kursunu cbs programını yapan yazılım şirketi veriyor bu kurs ücret karşılığı herkese açık herkes öğrenebilir ve kullanabilir.. çalışma alanlarını biliyorsunuz çok geniş bir iş alanı var bahsettiğim kursu veren yazılım şirketini bilirsiniz onun sitesinden eğitimi de çalışma alanlarını da kullanım alanlarını da görebilirsiniz.. dolayısıyla cbs için coğrafyacı arandığını duymamanız normal çünkü herkes yapabilir bizim avantajımız bunu coğrafyacı olarak yapmak sadece.. saygılar..

Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
ae_hmt
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2011, 16:52:11 »

bu arada konuya yazdığım daha önce ki mesajlarda arkadaşım gibi yanlış hitaplarda bulunmuşum yanlış bir üslup takınmışım şimdi farkettim özür dilerim yusuf hocam malumunuz forumda gündem yoğun affola..

Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2011, 22:49:33 »

bu arada konuya yazdığım daha önce ki mesajlarda arkadaşım gibi yanlış hitaplarda bulunmuşum yanlış bir üslup takınmışım şimdi farkettim özür dilerim yusuf hocam malumunuz forumda gündem yoğun affola..

Estağfirullah hocam benim de bir kusurum olduysa tarafınızdan affola
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic