Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu gidişe dur diyelim.  (Okunma Sayısı 1988 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 12 Aralık 2009, 22:56:53 »

Değerli meslektaşlarım Egitek tarafından yapılmaya çalışılan iyi niyetli çalışmanın sorunlu yönlerini aşağıdaki linkte yer alan makalemde dikkatlerinize sunuyorum. Üyelik gerektirmez.

bu yazıyı yazdığım gün sitem göçtü. o nedenle ulaşamadınız. hepinizden özür diliyorum. yazıyı aynen aşağıya yazıyorum.

Egitek’e Çağrı

Eğitim öğretimde destekleyici materyallerin kullanımı öğrencinin anlama seviyesini arttırır. Bu gerçekten yola çıkarak Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (Egitek) iyi niyetli bir çalışma yapıyor. Her branştan branş öğretmeni ile bilgisayar öğretmenlerini bir araya getirerek hizmetiçi eğitimler düzenliyor. Bu eğitimlerin genel adı "Web Tabanlı İçerik Geliştirme Kursu." Bu kursların temel amacı eğitimi destekleyici görsel, işitsel malzemeler üretmektir. Bu kapsamda ben de birincisi Erzurum'da ikincisi Mersin'de düzenlenen kurslara katıldım. Birinci kademede power point sunuları hazırlandı. Bir sorun yaşanmadı çünkü 4 coğrafyacı 12 bilgisayar öğretmeni vardı. Bilgisayar öğretmeni arkadaşlara yeterince rehberlik yapabildik. Takdir edilmesi gerekirki bilgisayar öğretmeni coğrafya dersinin ayrıntılı bilgisine sahip değildir. Ancak şu an Mersin'de düzenlenen kursa 2 coğrafya öğretmeni ve 12 bilgisayar öğretmeni gelmiş durumda. Arkadaşlara yeterince destek olamıyoruz herbirine yetişemiyoruz. Üstelik animasyon yapmak için sadece flash bilmek yeterli iken adobenin tüm programları ucundan kenarından öğretilmeye çalışılıyor. Neticede hiçbiri ayrıntılı olarak öğretilemiyor. Ardından bilgisayar öğretmeni arkadaşlara coğrafya kazanımları dağıtılıyor ve bu kazanımla ilgili öğrenme nesnesi yap deniyor. Öğretmenim kazanımın ne anlatmak istediğini bilmediğinden bocalıyor. Gelip bize soruyor doğal olarak biz de sayımız az olduğu için yeterince yardımcı olamıyoruz. İşin daha vahim olan tarafı bu öğrenme nesnelerinin yapımı bizden de (coğrafya öğretmeni) isteniyor. Yani biz 5 günde flash gördük diye bizim dört dörtlük flash bildiğimiz varsayılıyor. İyi niyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz onore olduk ama vallahi bir animasyon yapacak kadar flsah programı öğrenemedik. Bu kursun sonunda olacak olanı size söyleyeyim. Bilgisayar öğretmeni yeterince coğrafya bilmediğinden ve yeterince destek alamadığından iyi bir ürün veremeyecek, coğrafya öğretmeni flash bilmediğinden ve dikkatini hep diğer arkadaşlara verdiğinden faydalı bir ürün üretemeyecek. Basit bir hesapla sadece bu kurs için 20 kişinin görevlendirildiğini herbiri için 700 tl harcandığını düşünecek olursak devletin bu iş için harcadığı daha doğrusu heba ettiği para 14000 tl olacaktır. 14000 tlnin neticesinde az önce de belirttiğim gibi 12 adet animasyon üretilmiş olacak bunlardan 5-6 tanesi ya yaınlanacak ya yayınlanmayacak. Bu paraya yazık değil mi? Bu para özel bir şirkete verilse 9. sınıf coğrafyanın tüm kaznımları ile ilgili öğrenme nesnesi ürettirmek mümkün olurdu. Yok illa ben bu işi kendi personelime yaptırmak ve personelimi yetiştirmek istiyorum deniliyorsa buna bir çözüm getirmek gerekiyor. Bunun için de önerim şudur. Her bilgisayarcıya bir branş öğretmeni düşmeli. Birinci haftaki kursa sadece bilgisayar öğretmenleri katılmalı ikinci hafta branş öğretmenleri dahil olmalı. Birinci hafta programlar öğretilmeli ikinci hafta kazanımlar hakkında öğrenme nesnesi üretilmeli.

İkinci önerim şudur. Egitek internet sayfasından öğrenme nesneleri ile ilgili kriterler yayınlasın. Tüm okullara yazı yazsın. "Bize animasyon, power point sunusu gönderin inceleyelim uygun görürsek www.egitim.gov.tr de yayınlayalım size de ücret ödeyelim." desin size garanti veriyorum egiteke materyal yağar. Beş kuruş da masraf edilmez. Sadece yayınlanmaya layık görülen ürünlere ücret ödenir ve çok ucuza mal edilir. Kazanan devletimiz olur. Buradan Egitek yöneticilerin açık çağrı yapıyorum. Lütfen devletin, milletin parasını heba etmeyin.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2009, 21:03:10 »

Sayfa bulunamıyor diyor hacam. Ulaşan var mı ?

Dünyayı güzellik kurtaracak...
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2009, 21:09:07 »

Evet sayfaya ulaşılamıyor. Hocam linki kontrol eder misniz?

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic