Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Coğrafya Laboratuvarı nasıl olmalıdır?  (Okunma Sayısı 3827 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Kasım 2007, 16:41:14 »

Sitenin Değerli öğretmenleri,
Bir coğrafya laboratuvarı nasıl olmalıdır? Biz üniversitedeyken CBS çalışmaları yaptığımız bir lab. var idi ancak liselerde de olabilir mi? Ben hep biyoloji, kimya... lab. gıpta ile baktım ve Coğrafya' nın her daim sadece sosyal bilgilere giren bir ders olarak yorumlanmasından usandım. Biz sadece sosyal bilimlerle ya da haritalarla ilgilenen bireyler değiliz. Coğrafya aynı zamanda bir "fen " bilimidir de. Coğrafya Öğretmenliği ya da Coğrafya böl. gidecek öğrenciler matematik , fen bilimleri konusunda da yetkin olmalıdır.
Bazı özel kolejlerde lise bölümünde coğrafya lab. açıldığını biliyorum ancak henüz görme şansım olmadı. Bulunduğu okulda coğrafya lab. kuran var mı? nasıl bişeydir? Neleri barındırmalıdır? nasıl kurulmalıdır? Nasıl kullanılmalıdır?

Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2007, 18:39:39 »

Evet henüz kimseden bir ses gelmedi, o halde ben şimdilik bir coğrafya lab. için amerikalıların listeye koydukları materyalleri içeren bir sitenin linkini ekleyim. Ama lütfen resimleri büyültüp materyalleri inceleyiniz.
http://www.amep.com/cat_science.asp?cid=9
Ayrıca coğrafya eğitiminin dışarda nasıl veridiğine örnek teşkil etmesi açısından başka bir site daha: lütfen chapter ları inceleyiniz.
http://wps.prenhall.com/esm_mcknight_physgeo_8/0,9340,1444536-content,00.html

zaloglu
Sürekli Üye

Performans: 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2007, 18:51:00 »

gecen sene okul müdürüm bana yeni binamıza geçince sınıf verip kendime ait bir laboratuar oluşturabileceğimi söylemişti...yeni binamıza taşındık ama müdür yan çizdi....demek istediğim...okullarda coğrafya dersinin ne denli önemli olduğunu idarecilere hala kavratamadık galiba...onlar için varsa yoksa sayısal dersler...nede olsa sayısal derslerden okula rant geliyor....hafta sonu kursları...etüddler...felannnn

Metin KALPAK Zile Fen Lisesi-Coğrafya Öğretmeni
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2007, 19:12:11 »

Ben de  bir coğrafya sınıfı istedim.Bir tek siz misiniz dediler.Projeksiyon bir tane ya...Projeksiyon cihazının lambası bitti lambasını  güç bela  değişebildik.Bu kez de lamba yine biter diye onu da vermediler.Kaç yıllık öğretmensiniz diye sordular 15 yıllık diyince -şimdiye kadar dersinizi nasıl yapıyordunuz- öyle devam edin dediler.Velhasıl kendi çabalarımızla çocukları monitöre yaklaştırarak dersi materyallerimizle yapmaya çalışıyoruz.(tabi mevcudu az olan sınıflar için)
 Sayın Pinus hocamın verdiği linkte güzel materyaller var.

Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2007, 15:23:52 »

okulda bilgisayar lab. atıl durumdaydı. Ben bilgisayar odasını coğrafya labaratuvarına dönüştürdüm.İnternet bağlantısı var. projeksiyon makinası cd'ler vs. Gayet rahat ve verimli ders işliyorum artık.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2007, 15:33:42 »

Bizim okulumuz  son bir iki ay içinde önemli bir atılım gerçekleştirdi. Kütüphanemizden tutun da tüm labaratuvarlarda projeksiyon aleti ve internet mevcut. Öğretmen arkadaşlarla kordine bir şekilde derslerimizi yapıyoruz. Özellikle bizim dersimizde  projeksiyon aleti olmazsa olmazlardan. Özellikle de 9.sınıflarda konuları  kavratmak açısından çok verimli oluyor.
metin olgun
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2007, 16:16:04 »

Benim çalıştığım müdür ve diğer idareciler gibi arkadaşların tüm okullarda olmasnı temenni ederim. Bir dediğimiz iki edilmiyor(Biz de okulun imkanları  çerçevesinde istiyoruz.). Tarih ve Coğrafya sınıfları var, her iki sınıfta prejoksiyon,tv,dvd,tepegöz var. Haritalarımız yeterli.
Ben  bu konuda siz değerli meslektaşlarımdan sınıfımda neler eksik ve nasıl temin edebileceğim noktasında yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
kmrngns
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Türk'çe düşün...

« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2007, 17:37:37 »

Geçen sene okul ideresine coğrafya sınıfı açtırdık ama idare dahil herkesin gözüne battı. Dönem arasında okulda sınıf ihtiyacı doğunca atıl yerleri değerlendirmek yerine coğrafya sınıfı kapatıldı. Müdür değişince sene başında yeniden sınıfımızı açtık.Gurubumuz sayesinde her türlü imkan ve materyalimiz var. okulumuz genel lise.seviye belli. 9. sınıf öğrencileride hala ezbere dayalı eğitimden mezun oldukları ve diğer derslerde de ezber yapıldığı için projeksiyona alışık değil. Notlar da düşük çıkınca idarenin günah keçisi projeksiyonla ders işleme yöntemi oluyor.(projeksiyonla ders işleme , yazdır! gibi tavsiyeler alıyoruz) Eğitim sistemi değişti ama iptidai zihniyetler değişmedi. Öncelikle idarecilerimizin yeni sistemle ilgili seminerlere ihtiyaçları var.

Öz yurdunda garipsin, Öz vatanında parya..
aynr
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Mart 2008, 22:50:41 »

Evet henüz kimseden bir ses gelmedi, o halde ben şimdilik bir coğrafya lab. için amerikalıların listeye koydukları materyalleri içeren bir sitenin linkini ekleyim. Ama lütfen resimleri büyültüp materyalleri inceleyiniz.
http://www.amep.com/cat_science.asp?cid=9
Ayrıca coğrafya eğitiminin dışarda nasıl veridiğine örnek teşkil etmesi açısından başka bir site daha: lütfen chapter ları inceleyiniz.
http://wps.prenhall.com/esm_mcknight_physgeo_8/0,9340,1444536-content,00.html

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic