Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALT SINIF KAZANIMLARINI VERMEDEN BİR ÜST SINIFIN KAZANIMLARINI VERMEK  (Okunma Sayısı 2618 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
rasih1969
Deneyimli Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Eylül 2013, 19:01:16 »

Merhaba Arkadaşlar.Bu gün okul müdürümle uzunca bir süre tartıştığım bir konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.Ders programımı aldığım zaman 12 sayısal ağırlıklı sınıfın 2 saat seçmeli coğrafya dersini seçtiklerini gördüm.Ben kendi bilgilerime göre 11.sınıfta coğrafya dersini almamış olan bu sınıfa 11.sınıf 2 saatlik seçmeli coğrafya programının verilmesi gerektiğini,alınmamış bir önceki sınıfın kazanımlarını vermeden bir üst sınıfın kazanımlarının verilemeyeceğini söyledim(Yani 12.sınıf müfredatının değil,11.sınıf müfredatının okutulması gerektiğini).Fakat okul müdürümüz öğrencilerin 12.sınıf olduklarını bu nedenle 12.sınıf 2 saatlik kazanımları içeren dersi almaları gerektiğini ısrarla vurguladı.Eğer bu konudaki uygulamayla ilgili herhangi bir açıklama içeren yönetmelik,genelge vb.varsa bana yardımcı olabilirmisiniz?

Köyceğiz Anadolu Öğretmen Lisesi Coğrafya Öğretmeni
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2013, 19:46:38 »

Hocam 11. sınıfta coğrafya görüp görmemeleri çok önemli değil e okul onu kabul ediyor...

Size  şöyle diyeyim 11. sınıfın 1. döneminde sayısal ağılıklı dersler gören bir öğrenci 2. dönem nakil ile okulda sayısal ağırlıklı derslerin görülmediği yani sayısal bölümün olmadığı bir okula nakille geliyor ve öğrenci eşit ağırlıklı derslerin görüldüğü sınıfa kayıt oluyor 1. dönem notlarıyla 2. dönem notları tam uyumlu olmadığı halde öğrenci sınıfı rahatça geçiyor...

İşin içinde seçmeli ders mantığı olduğu için kazanım mazanım hikaye yani...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
SEDAT06
Sürekli Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2013, 20:43:02 »

"Öğrenciler bir alt sınıfta okudukları seçmeli dersi ve/veya saatini bir üst sınıfta değiştirebilirler. Birbirinin devamı olan derslerin seçiminde, öğrencinin öğrenimini gördüğü öğretim programının bir üstü olan programın uygulanması esastır"

28.03.2013 tarih ve 18 znolu Talim Terbiye Kurulu kararı (Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarının
10, 11 ve 12. Sınıflarına Ait Haftalık Ders Çizelgeleri) AÇIKLAMALAR bölümü

dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2013, 21:20:27 »

Merhaba Arkadaşlar.Bu gün okul müdürümle uzunca bir süre tartıştığım bir konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.Ders programımı aldığım zaman 12 sayısal ağırlıklı sınıfın 2 saat seçmeli coğrafya dersini seçtiklerini gördüm.Ben kendi bilgilerime göre 11.sınıfta coğrafya dersini almamış olan bu sınıfa 11.sınıf 2 saatlik seçmeli coğrafya programının verilmesi gerektiğini,alınmamış bir önceki sınıfın kazanımlarını vermeden bir üst sınıfın kazanımlarının verilemeyeceğini söyledim(Yani 12.sınıf müfredatının değil,11.sınıf müfredatının okutulması gerektiğini).Fakat okul müdürümüz öğrencilerin 12.sınıf olduklarını bu nedenle 12.sınıf 2 saatlik kazanımları içeren dersi almaları gerektiğini ısrarla vurguladı.Eğer bu konudaki uygulamayla ilgili herhangi bir açıklama içeren yönetmelik,genelge vb.varsa bana yardımcı olabilirmisiniz?

hocam müdürünüz doğru söylemiş. daha önce ne gördükleri önemli değil. hangi sınıf düzeyindeyseler o sınıfın dersini işlemeniz gerekir yasal olarak. bunun nedeni alan olayının kalkmasıdır. bir örnekle açıklayayım: 11. sınıfta sayısal ağırlıklı ders seçen 2 öğrenci 12. sınıta tm ağırlıklı dersleri seçerek sınıf değiştirebilmektedir. bu öğrenciler 11 de coğrafya görmediler ama sınıfın geri kalanı gördü. böyle bir durumda sizin belirttiğiniz şekilde olursa işin içinden çıkılamaz. Ayrıca kazanımlar birbirinin devamı ya da tamamlayıcısı niteliğinde sayılmaz. esenlikle...

DEÜ
rasih1969
Deneyimli Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2013, 22:37:10 »

Sayın öğretmenlerim değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Zaten ben  bu sınıfta 11 ya da 12.sınıf müfredatını değil YGS ye yönelik çalışma yapacaktım.Sadece bu durumun yasal bir dayanağı olup olmadığını merak etmiştim.Ayrıca son dönemde eğitim -öğretimde yaşanan kaos ve bilinmezleri nasıl çözebiliriz bağlamında görüşlerinizi merak ettim.Artık 22 yıllık bir öğretmen olarak saçma sapan ,her yıl bir genelgeyle (ya da ders çizelgeleri tablosunun altındaki açıklamalar bölümündeki bir kaç satır yazıyla değiştirilen) uygulamalarla dersimizi işleyemez duruma geldik.Artık ben öğrencilerime coğrafya dersi vermek istiyorum.Ama olmuyor.Ayrıntılarla uğraşarak ve bir kısır döngü içerisinde sadece kendi kendimize tartışıp,bir sonuca varamıyoruz.Bazen kendi kendime soruyorum acaba eğitimde yaşanan bu tablo ve karmaşa bilinçli olarak mı yaratılıyor?

Köyceğiz Anadolu Öğretmen Lisesi Coğrafya Öğretmeni
zebercet
Deneyimli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2013, 12:31:59 »

Zümre ile bu işi istediğiniz şekilde halledebilirsiniz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic