Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12. sınıf programı hakkında  (Okunma Sayısı 6129 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Haziran 2008, 20:23:47 »

arkadaşlar 12. sınıf programı 2008-2009 eğitim yılında malum ilk defa uygulanacak. bu yüzden sıkıntılar olacaktır.
bu sıkıntıların en az seviyede olması için tatilde fırsatı olan arkadaşlarla işbirliği içinde olup hazırlık yapsak nasıl olur?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2008, 20:25:46 »

Baksu hocam bir yayınevi bana 12. sınıf kitabı gönderecekti onu bekliyorum..

Kitap gelince plan sunu ders notu gibi çalışmalar hazırlayabiliriz..

Hatta ben kitap örneğini çoğaltıp gönderebilirim burdan yada pdf olarak paylaşabilirim..
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2008, 20:26:50 »

Benim öyle bir sorunum yok! Belki de 12. sınıflara girmek hiçbir zaman nasip olmayacak. Cheesy Cheesy Cheesy Grin Grin Grin

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
baksu
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2008, 20:28:10 »

Hatta ben kitap örneğini çoğaltıp gönderebilirim burdan yada pdf olarak paylaşabilirim..

çok iyi olur tugay hocam.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2008, 20:28:44 »

Programı inceleyip yazdan  kışa hazırlık yapmak lazım. ben buralarda olacağım  bir şey isterseniz. her an ulaşabilirsiniz.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2008, 20:29:39 »

Bekliyoruz Tugay hocam,minnettar oluruz.

Benim öyle bir sorunum yok! Belki de 12. sınıflara girmek hiçbir zaman nasip olmayacak. Cheesy Cheesy Cheesy Grin Grin Grin

Hocam neden 12 sınıflara girmek nasip olmayacak ?

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Haziran 2008, 20:35:21 »

Kim bilir belki de Güngör hocamın dediği gibi 12. sınıflara girmek nasip olmaz. Sene başında bir genelgeyle liseleri 3 yıla tekrar indirebilirler   Cheesy Cheesy
baksu
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2008, 20:43:10 »

Kazanımlar

A.12.1. Doğa süreçlerinin ekstrem durumlarına ait örneklerden yararlanarak bunların oluşumlarını ve doğa süreçlerine olan etkilerini değerlendirir.
A.12.2. Arazi çalışması yoluyla doğal ve beşerî süreçler arasındaki etkileşimi kanıtlamaya yönelik bütünsel bir bakış açısı geliştirir.
A.12.3. Verilerden yararlanarak doğal sistemlerdeki olası değişimlerle ilgili çıkarımlarda bulunur.
B.12.1. Haritalar ve görsel materyaller kullanarak ilk kültür merkezlerinin ortaya çıkışını ve yayılışını belirleyen faktörleri zaman, süreklilik ve değişim açısından değerlendirir.
B.12.2. Örnek incelemeler yoluyla bir bölgedeki baskın ekonomik faaliyet türünün sosyal ve kültürel yaşama olan etkilerini tartışır.
B.12.3. Şehirleşme, göç ve sanayileşme olgularını birbirleriyle olan ilişkileri açısından yorumlar.
B.12.4. Çeşitli verilerden yararlanarak nüfus, yerleşme ve ekonomik faaliyetlerde gelecekte olabilecek değişimlerle ilgili çıkarımlarda bulunur.
C.12.1. Bölge sınıflandırma ilkelerinden yola çıkarak Türkiye’nin coğrafî bölgelerinin oluşturulma gerekçelerini sorgular.
C.12.2. Ulaşımda etkili olan unsurlardan yola çıkarak ülkemizdeki ulaşım sistemlerinin gelişimiyle ilgili çıkarımlarda bulunur.
C.12.3. Ulaşım ağları ile yerleşme ve ekonomik faaliyetleri ilişkilendirir.   
C.12.4. Ülkemizin ticaret merkezlerini, ticarete konu olan mallarını ve akış yönlerini değişim ve süreklilik açısından analiz eder.
C.12.5. Ülkemizin dış ticaretini ve dünya pazarlarındaki yerini ticarete konu olan ürünler açısından analiz eder.
C.12.6. Ülkemizi sembolize eden mekânlara ait değerlerin mekân algısına etkisini yorumlar.
C.12.7. Turizm faaliyetlerinin çevresel, kültürel ve ekonomik etkilerinden yola çıkarak Türkiye’nin turizm politikalarını analiz eder.
C.12.8. Türkiye’nin nüfus politikalarını ve gerekçelerini değerlendirir.
C.12.9. Türkiye’nin nüfus projeksiyonlarına dayalı senaryolar oluşturur.
C.12.10. Ülkemizin bölgesel kalkınma projelerini gerekçeleri ve etkileri açısından analiz eder.
C.12.11. Jeopolitikte etkili olan faktörlerden yola çıkarak tarihsel süreçte Türkiye’nin jeopolitik konumunu değişim ve süreklilik açısından değerlendirir.
C.12.12. Ülkemizin konum özelliklerinden yola çıkarak içinde yer aldığı jeopolitik bölgelerle olan ilişkisini analiz eder.
D.12.1. Örnek ülke analizleri yoluyla gelişmişlik seviyelerini belirleyen faktörler hakkında çıkarımlarda bulunur.
D.12.2. Gelişmiş bir ülkenin coğrafî özelliklerini araştırır.
D.12.3. Geri kalmış bir ülkenin coğrafî özelliklerini araştırarak ülkelerin farklı gelişmişliğinin nedenlerini yorumlar.
D.12.4. Doğal kaynak potansiyeli açısından farklı özelliklere sahip ülkeleri karşılaştırarak doğal kaynakların bölgesel ve küresel ilişkilerdeki etkisini sorgular.
D.12.5. Dünyanın önemli enerji nakil hatlarını bölge ve ülkelere etkileri açısından analiz eder.   
D.12.6. Coğrafî analiz yoluyla bir ülkenin konumunun bölgesel ve küresel etkilerini değerlendirir.
D.12.7. Bölgesel ve küresel ölçekteki siyasî ve ekonomik örgütlerin oluşum gerekçelerinden yola çıkarak bu örgütlerin işlevlerini, etki alanlarını değişim ve süreklilik açısından değerlendirir.
D.12.8. Dünyadaki bölgesel birliklerin oluşum ve gelişimini değişim ve süreklilik açısından değerlendirir.
D.12.9. Ülkeler arasında sorun oluşturabilecek mekânsal unsurları, günümüz çatışma alanlarıyla ilişkilendirir.
E.12.1. Doğal çevrenin sınırlılığını “beslenme halkaları” ve “taşıma kapasitesi” kavramlarına dayalı olarak açıklar.
E.12.2.  Tarihsel süreçte doğayla uyumlu gelişim açısından çevre sorunlarının önlenmesine yönelik uygulamaları değerlendirir.
E.12.3. Doğal afetlere ilişkin farklı uygulamaların yeterliliğini değerlendirir.
E.12.4. Doğal çevreyi korumaya yönelik alınan önlemlerin ve projelerin mekâna etkilerini değerlendirir.
E.12.5. Sınırlı kaynakların etkili kullanımı konusunda projeler geliştirir.
E.12.6. Verilerden yararlanarak doğa kaynaklı riskler hakkında çıkarımlarda bulunur.
E.12.7. Doğal kaynakların yönetimine ait ilkeler belirler.
E.12.8. Günümüz çevre sorunlarına ait senaryoları olası etkileri açısından değerlendirir.
E.12.9. Çevre yönetimi ve koruma açısından ülkeleri karşılaştırarak uluslararası uygulamaları ve çevresel örgütlerin etkinliklerini değerlendirir.
E.12.10. Ortak doğal mirasın ekosistemdeki öneminden yola çıkarak doğal miraslara yönelik tehditleri sorgular.
E.12.11. Doğal mirasın korunmasında kişisel sorumluluğun gerekliliğine inanır.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2008, 20:45:58 »

Cahit Öğretmenim; bizde seçmeli. 11.sınıflar  Bile seçilmemiş. Ben zaten hiç seçtirmem. 2 yıl sonra ise, bu eğitim sistemi böyle giderse vınn ben de giderim. Angry Angry Angry Huh? Huh?

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Haziran 2008, 21:25:41 »

Cahit Öğretmenim; bizde seçmeli. 11. Bile seçilmemiş. Ben zaten hiç seçtirmem. 2 yıl sonra ise, bu eğitim sistemi böyle giderse vınn ben de giderim. Angry Angry Angry Huh? Huh?

Sayın Hocam nereye böyle. Emeklide olsanız bu sitede genç meslektaşlarımın  ve bizlerin sizlere ihtiyacımız var.
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2008, 21:30:47 »

arkadaşlar 12. sınıf programı 2008-2009 eğitim yılında malum ilk defa uygulanacak. bu yüzden sıkıntılar olacaktır.
bu sıkıntıların en az seviyede olması için tatilde fırsatı olan arkadaşlarla işbirliği içinde olup hazırlık yapsak nasıl olur?

size katılıyorum hocam

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2008, 21:31:27 »

Cahit Öğretmenim; bizde seçmeli. 11. Bile seçilmemiş. Ben zaten hiç seçtirmem. 2 yıl sonra ise, bu eğitim sistemi böyle giderse vınn ben de giderim. Angry Angry Angry Huh? Huh?

Hocam bizdede seçmeli fakat tüm sınıflar tam kadro seçiyorlar coğrafyayı,ben şu anda tüm lise sınıflarının coğrafya derslerine giriyorum ,seneye 12 .sınıf garanti :Smiley
Ayrıca öyle emekli olmaktanda bahsetmeyin,bir eğitimcinin en iyi yapacağı iş yine eğitimdir,bırakıp gitmek yok hocam.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 13 Haziran 2008, 18:20:35 »

Yazar konuları kazanımlara göre belirlemedi herhalde,Bakanlık konu başlıklarını neden vermez acaba.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2008, 19:24:35 »

Doğu hocam,zafer yayınlarının kitabı bende de var.12.sınıf müfredatıyla hiç alakası yok kitabın...
asoyatlar
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2008, 11:30:15 »

Müfredatta verilen kazanımları sağlayacak bilgileri içeren konuların akademik yayınlarda mutlaka yer alması gerekir. Aksi taktirde akademisyenlerin dahi bilmediği öğretmenlerin hiç görmediği bilgi olup olmadığı tartışmalı bir çok uydurma kitapta yer alır.
  Örneğin 11. sınıf kitabında güncel haftalık veya aylık dergilerde yer alan makale tarzı yazılar kitaplarda konu başlğığı altında yer alır.
 BU MÜFREDATI HAZIRLAYAN ARKADAŞLARI YENİ BİR COĞRAFYA BİLİMİ YARATTIKLARI İÇİN CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDERİM.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic