Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10.sınıflarda seçmeli coğrafya'yı seçebiliyor muyuz?  (Okunma Sayısı 10744 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Ağustos 2010, 22:18:23 »

Arkadaşlar, Coğrafya şu an 10. sınıflard hem zorunlu hem seçmeli var. 2saatlik zorunlu coğrafyanın yanında sseçmeli seçen var mı? Varsa planlar nasıl yapılacak? Çünkü 2010 daki programa göre sadece 2saatlik coğrafya planı var.
cografyacı023
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2010, 08:17:37 »

planlarda 4 saatlik coğrafya planındaki gibi olacak
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2010, 12:50:50 »

Sözel sınıflarında ve tm sınıflarında seçemezsiniz diye biliyorum.Çünkü o sınıflarda coğrafya 4 saat zaten.Ançak fen sınıflarında seçer ve 4 saatlik gibi ya da iki ayrı plan da yapabilirsiniz.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 26 Ağustos 2010, 13:12:47 »

Sözel sınıflarında ve tm sınıflarında seçemezsiniz diye biliyorum.Çünkü o sınıflarda coğrafya 4 saat zaten.Ançak fen sınıflarında seçer ve 4 saatlik gibi ya da iki ayrı plan da yapabilirsiniz.
Artık alanlar olmadığı için 4 saatlik coğrafya dersi de yok.10. sınıflarda coğrafya dersi ortak ders olarak 2 saat okutulacak.Ancak artı olarak 2 saat seçmeli de seçilebiliyor.Örneğin biz seçtik...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Ağustos 2010, 15:42:47 »

Ben de bunu düşünüyordum.Bazı okullarda 2+2 saat coğrafya seçilmeye başladığını duydum.Ancak yeni yönetmelikteki aşağıdaki madde kafamı karıştırdı. Yorumlar mısınız arkadaşlar.Geçen yıl başında oluşan kaos yine olmasın...

"1. grup seçmeli derslere genel liseler, Anadolu liseleri, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liselerinin haftalık ders çizelgelerinde de yer verilmiştir. Bu nedenle söz konusu liselerin öğrencileri 1. gruptan ayrıca ders seçemeyeceklerdir. "
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 26 Ağustos 2010, 18:15:32 »

Ben de bunu düşünüyordum.Bazı okullarda 2+2 saat coğrafya seçilmeye başladığını duydum.Ancak yeni yönetmelikteki aşağıdaki madde kafamı karıştırdı. Yorumlar mısınız arkadaşlar.Geçen yıl başında oluşan kaos yine olmasın...

"1. grup seçmeli derslere genel liseler, Anadolu liseleri, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liselerinin haftalık ders çizelgelerinde de yer verilmiştir. Bu nedenle söz konusu liselerin öğrencileri 1. gruptan ayrıca ders seçemeyeceklerdir. "

Hocam bence bu ifadenin anlamı, zaten 1. grup seçmeli derslere çizelgede yer verdik, o dersler arasında seçilecek demek.
bence eski tm ve sözel grubu seçecek öğrencilere 2+ 2 seçilebilir.. eski fen grubu dersleri seçeceklere ise seçmeye gerek olmayabilir..
planlar konusunda benim düşüncem şu:
2 saatlik derslerde sorun yok, eski fen planlaması yapılacak.
2+2 lerde ise 4 saatlik plan alınır. ilk iki saatlik kazanıma asıl yazılır, 2. iki saatlik kazanıma seçmeli yazılır, 3. iki saatlik kazanıma asıl yazılır, 4. iki saatlik kaznıma seçmeli yazılır. böylece asıl kazanımlarla asıl ders için, seçmeli kazanımlarla seçmeli ders için yıllık plan oluşturulur. böylelikle 4 saatlik kazanımların hepsi verilir.. sınavlar için de 2 bir dönemde 2 tane asıl ders için 2 tane de seçmeli ders için toplam 4 yazılı sınav yapılır diye düşünüyorum.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
guledarbo
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Ağustos 2010, 20:50:08 »

Sayın öğretmenim,
     Size aynen katılıyorum. Gayri ihtiyari belirlenecek TM sınıflarda (alan seçşmi olmadığıiçin) 2+2 saat seçilebilir. 4 saat olarak plan uygulanabilir.Ama  bunun uygulaması konusunda beni kafanda iki soru işareti var.
  1-10 02 2010 tarihli coğrafya öğretim  programında 4 saatlik 10. sınıf dersi yok.
  2- Yine aynı tarihli öğretim programında belirtildiği gibi 10. sınıflarda zorunlu ve seçmeli derslerin kazanımları aynı
      Oyüzden dolayı da ilk 2 saat asıl kazanım sonraki 2 saat seçmeli şeklindeki sıralama aynı kazanımların tekrarı olacak gibi gözüküyor.
   10, 11 ve 12. sınıflardaki 2 saatlik zorunlu ve seçmeli coğrafya dersleri aşağıda belirtilen
öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşmaktadır.
10 SINIF COĞRAFYA DERSİ (2 SAAT)
A. DOĞAL SİSTEMLER öğrenme alanından;
A.10.1, A.10.2, A.10.4, A.10.6 kazanımları.
B. BEŞERİ SİSTEMLER öğrenme alanından;
B.10.1, B.10.3, B.10.4, B.10.6, B.10.8, B.10.9 kazanımları.
C. MEKÂNSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE öğrenme alanından
C.10.1, C.10.2, C.10.3, C.10.4, C.10.5, C.10.6, C.10.7, C.10.8, C.10.9, C.10.10, C.10.11,
C.10.12, C.10.13, ; C.10.14, C.10.15, C.10.17 kazanımları.
Ç. KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER öğrenme alanından;
Ç.10.2, Ç.10.3 kazanımları.
D. ÇEVRE VE TOPLUM öğrenme alanından;
D.10.1, D.10.3 kazanımları.
11. SINIF COĞRAFYA DERSİ (2 SAAT

albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 26 Ağustos 2010, 21:03:17 »

sayın hocam oradaki zorunlu ifadesi genel lise, a.l vs okulların fen sınıflarının zorunlu coğrafya dersi için, seçmeli ifadesi defen liselerinde seçilmesi durumunda okutulacak kazanımları ifade ediyor sanırım..aynı programın plan örneğine bakarsanız 4 saatlik kazanımların olduğunu görebiliriz..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
guledarbo
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 26 Ağustos 2010, 21:24:05 »

Kazanım sayılarındaki farklılıkları ben de gördüm hocam. Mesala 2saatlik derslerde30 saatlik, 4 saatliklerde 38 saatlik kazanım belirlenmiş.Zaten benim kafamı o da karıştırıyor. 2+2 =4 saatlik mi,yoksa zorunlu 4 saatlik mi ?
       Şimdi eğer zorunlu sadece fen liseleri dışındakileri kapsıyor`, seçmeli de fen liselerini kapsıyorsa bizde          ( anadolu lisesi)  2+2 olarak düşündüğümüz seçmeli dersler ozaman nereden seçilecek. 2005 programına dönersek evet 4 saat için ayrı 2 saat için ayrıydı.2saat olan da seçmeliydi. Ama bence 10 02 2010 tarihli program onu hükümsüz kıldı.Çünkü hiç bir okul bazında (fen, anadolu ,genel lis.) 4 saatlik zorunlu coğrafya kalmadı.
guledarbo
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 26 Ağustos 2010, 21:34:02 »

Eminim ilerleyen zamanlarda bu ve benzeri konularda daha çok konuşacğız. Ama keşke MEB yayınladığı programları herkesin anlayacağı bir dille açık , net ve soru işaretlerine maruz kalmayacak şekilde yayınlasa da biz de bu karmaşalardan kurtulsak.

queen
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 27 Ağustos 2010, 08:15:39 »

•   ''Ortak dersler arasında yer alan dil ve anlatım, Türk edebiyatı, yabancı dil, tarih ve coğrafya derslerinin seçmeli olarak da alınması ve her iki dersin ders saatleri toplamı öğretim programında belirtilen ders saatinden farklı olması hâlinde ilgili derslere ait öğretim programlarının amaç ve açıklamaları dikkate alınarak mevcut programlara göre belirtilen ders saati kadar zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak programlar uygulanır.''
Benim bu açıklamadan anladığım sadece 2 saatlik programları uygulayabileceğimiz.Acaba yanlış mı anlıyorum?
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Ağustos 2010, 12:36:25 »

Yoksa yeni müfredat yayınlandıda haberimiz mi olmadı? Zorunluya ayrı, seçmeliye ayrı kitaplar hazırlanacak mı? Yoksa 4 saatlik daha önce uyguladıklarımızı tekrar mı 2+2 şeklinde farklı yıllık planlar yapacağız, umarım yetkililer aydınlatır. Görünen o ki herkesin kafası karışık.
islahiye
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Ağustos 2010, 13:31:29 »

sayın hocalarım herkese selamlar  10.sınıflardaki bu değişiklik meslek liseleri 10.sınıflar için de geçerli mi?
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Ağustos 2010, 15:13:15 »

evet geçerli meslek liseleride 2 zorunlu 2 seçmeli
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #14 : 27 Ağustos 2010, 16:01:38 »

Hocam bence bu ifadenin anlamı, zaten 1. grup seçmeli derslere çizelgede yer verdik, o dersler arasında seçilecek demek.
bence eski tm ve sözel grubu seçecek öğrencilere 2+ 2 seçilebilir.. eski fen grubu dersleri seçeceklere ise seçmeye gerek olmayabilir..
planlar konusunda benim düşüncem şu:
2 saatlik derslerde sorun yok, eski fen planlaması yapılacak.
2+2 lerde ise 4 saatlik plan alınır. ilk iki saatlik kazanıma asıl yazılır, 2. iki saatlik kazanıma seçmeli yazılır, 3. iki saatlik kazanıma asıl yazılır, 4. iki saatlik kaznıma seçmeli yazılır. böylece asıl kazanımlarla asıl ders için, seçmeli kazanımlarla seçmeli ders için yıllık plan oluşturulur. böylelikle 4 saatlik kazanımların hepsi verilir.. sınavlar için de 2 bir dönemde 2 tane asıl ders için 2 tane de seçmeli ders için toplam 4 yazılı sınav yapılır diye düşünüyorum.
Plan hakkındaki görüşümü değiştiriyorum:) biraz garip olacak ama, bana göre şöyle olmalı..
asıl ders için sayın hocamın gösterdiği gibi :
10, 11 ve 12. sınıflardaki 2 saatlik zorunlu ve seçmeli coğrafya dersleri aşağıda belirtilen
öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşmaktadır.
10 SINIF COĞRAFYA DERSİ (2 SAAT)
A. DOĞAL SİSTEMLER öğrenme alanından;
A.10.1, A.10.2, A.10.4, A.10.6 kazanımları.
B. BEŞERİ SİSTEMLER öğrenme alanından;
B.10.1, B.10.3, B.10.4, B.10.6, B.10.8, B.10.9 kazanımları.
C. MEKÂNSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE öğrenme alanından
C.10.1, C.10.2, C.10.3, C.10.4, C.10.5, C.10.6, C.10.7, C.10.8, C.10.9, C.10.10, C.10.11,
C.10.12, C.10.13, ; C.10.14, C.10.15, C.10.17 kazanımları.
Ç. KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER öğrenme alanından;
Ç.10.2, Ç.10.3 kazanımları.
D. ÇEVRE VE TOPLUM öğrenme alanından;
D.10.1, D.10.3 kazanımları.
alınması gerekiyor. seçmeli ders için ise 4 saatlik planda yer alan ve bu kazanımların dışında kalan kazımlar olması gerekiyor. biraz dengesiz olacak gibi ama başka yol yok gibi duruyor..

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic