Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10. sınıflardaki zorunlu ve seçmeli coğrafya  (Okunma Sayısı 20486 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fahrettin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Eylül 2013, 15:24:15 »

Merhaba arkadaşlar. Biliyorsunuz 10. sınıflarda zorunlu ve seçmeli coğrafya dersini bir bütün olarak düşünüp üç yazılı yaparak aynı notu e-okulda hem zorunlu hem de seçmeli coğrafya kısmına giriyorduk. Şimdiki yeni haftalık ders çizelgesinde ''Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir.'' diye yazıyor. Şimdi yıllık planları nasıl yapacağız. 4 saat gibi düşünüp tek bir plan mı yoksa 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli olarak mı yapacağız.
fahrettin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2013, 15:28:44 »

Farklı öğretmenler tarafından okutulursa konu bütünlüğü nasıl sağlanacak.
genue
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2013, 16:57:54 »

bir ileri iki geri işlenir konular Smiley)
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2013, 13:20:37 »

bir gariplik var; sanki sadece değerlendirmeleri ayırmış gibi.yani plan, işleniş bitişik olabilir, sadece değerlendirmeleri ayırırsak yeterliymiş gibi yorumladım.

andaci
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2013, 21:21:30 »

Saçma sapan işler! Her şeyden önce Seçmeli coğrafyaya yeni müfredat hazırlamaları gerekirdi. Konular arka arkaya bir bütünlük oluşturuyor. Hangi konuları hangi derse bölecekler?

Pozitif bilimlere önem vermeyen toplumlar,geri kalmaya mahkumdur.
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Eylül 2013, 18:52:11 »

Aynı hafta,mesela pazartesi günü 2 saatlik zorunlu coğrafyaya gireceksin kayaçları anlatacaksın sonra da mesela çarşamba günü de seçmeli coğrafyaya girip levha hareketlerini anlatacaksın.

2 yazılı zorunlu coğrafya için,2 yazılı da seçmeli coğrafya için yapacaksın.

Ve zorunlu coğrafyada kayaçları, seçmeli coğrafyada da levha hareketlerini soracaksın.Ben bu şekilde anladım

Ama bence bunların hepsi SAÇMALIK

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
sbs0119
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Eylül 2013, 19:38:13 »

amaç eğitimin dışına çıkmak bence. öğretmenin kafasını nasıl bulandırırsak öğretmeni meşgul ederiz ya da faydasız hale getiririz diye düşünüyor  devlet baba.
strabon20
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Eylül 2013, 19:43:58 »

aynı saçmalık 2010 yılında da yaşanmış ve 14 Aralık 2010 tarihli genelge ile (Tereddüt Edilen Hususlar) düzeltilmişti. düzeltmenin tekrar yapılacağını umuyorum.
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Eylül 2013, 19:45:35 »

peki 10.sınıf zorunlu coğrafyaya ayrı öğretmen seçmeli coğrafyaya ayrı öğretmen girecek bunların yazılıları ve verilen notları nasıl olacak geçen yıl tek bir dersmiş gibi işleyerek yazılı notlarının aynısınıda seçmeli için girdik ama bu sene zorunluya farklı seçmeliye farklı biri giriyor bu nasıl olacak?
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Eylül 2013, 19:57:33 »

''Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir.''
  Ben buradaki yazıda coğrafya ile ilgili bir bölüm göremedim. Bu yüzden de bence coğrafya için şu an çıkarımlarda bulunmak yanlış olur kanaatindeyim.
   Ama eğer bizi de aynı şekilde değerlendirirlerse bu kesinlikle yanlış bir uygulama olur. Ben şu an aksi söylenene kadar eski şekilde devam etmeyi düşünüyorum.
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 16 Eylül 2013, 21:08:55 »

"gibi" ifadesi coğrafyayı da içine alır hocam; illaki orada coğrafya yazacak diye bir şey yok örneklerde verilen derslere benzer tüm dersleri kapsayacak bir ifade kullanılmış...

Büyük çoğunluğumuz eskisi gibi devam etmeyi düşünüyoruz ama sınavlarda öyle devam edemeyeceğimiz bir düzeltme gelmezse aşikar...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2013, 17:07:30 »

arkadaşlar 2 saat zorunlu olan coğ dersi ile iki saat seçmeli olan coğrafya dersleri için 2 saatlik yıllık plan uygulanır dersler ayrıldı bu sene çünkü biz iki farklı coğrafyacı birimiz seçmeli birimiz zorunluya giriyoruz aynı sınıfa 2 saatliğin programı uygulanacak ama aynı konuları anlatacağız veya birimiz anlatıp birimiz etkinlik yaptırıcak siz nasıl yapmayı planlıyorsunuz

mavi kelebek
Sürekli Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Tarih bir milletin hafızası,COĞRAFYA ise kaderidir

« Yanıtla #12 : 17 Eylül 2013, 17:19:50 »

''Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir.''
  Ben buradaki yazıda coğrafya ile ilgili bir bölüm göremedim. Bu yüzden de bence coğrafya için şu an çıkarımlarda bulunmak yanlış olur kanaatindeyim.
   Ama eğer bizi de aynı şekilde değerlendirirlerse bu kesinlikle yanlış bir uygulama olur. Ben şu an aksi söylenene kadar eski şekilde devam etmeyi düşünüyorum.

Hocamın görüşlerine katılıyorum. Aynı uygulamayı yapmayı düşünüyorum
cakir
Uzman Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 17 Eylül 2013, 19:35:07 »

O zaman 4 saatlik coğrafya 10 yok oldu . 2 saatlik coğrafya 10  ve aynı sınıfta diğer bir ders gibi 2 saat seçmeli coğrafya olarak okutulacak .not girişleri de ayrı olacak şeklindemi anlamalıyız ? Zorunlu Coğrafyadan2 yazılı performans vs. birinden --Seçmeli Coğrafyadanda aynı şekilde 2 yazılı ve performans vs gibi.Bu konuyu tam bilen arkadaş bize net olarak açıklarsa iyi olur  anlaşılan bir çok arkadaşında  ihtiyacı var .Konuya hakim arkadaşlardan destek bekliyoruz.
pinussilvestris
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 17 Eylül 2013, 21:19:33 »

son uygulama ne oldu arkadaşlar.planları2+2 (3Yazılı) şeklindemi yoksa 2saat coğ.(2Yazılı)  ayrı bir ders gibi ayrıca 2saat seçmeli coğ.(2Yazılı) şeklindemi hazırlayacağız.
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic