Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ülkemizde basılan coğrafya kitapları  (Okunma Sayısı 5500 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Haziran 2011, 17:17:24 »

bir süredir yabancı dilde basılan coğrafya kitaplarını inceliyorum.haliyle az sayıda eser incelemekle ne kadar sağlıklı bir karşılaştırma yapılır takdirinize bırakıyorum.aynı zamanda farklı akademisyenlerimizce yayınlanan çok sayıda yerli eseri de inceledim.sonuç olarak şu kanılara vardım:
1-yabancı eserler içerik olarak çok dolu ve bir uzmanlık sonucu ele alındıklarını ilk bakışta fark ettiriyorlar
2-yabancı eserlerin baskı kaliteleri, mizanpajları, kullandıkları şema -tablo-grafik vs ile görsellik açısından son derece özenli ve kaliteliler
3-yerli eserlerde dikkat çeken ilk özellik baskı kalitesi, seçilen görsellerin basitliği ve nerdeyse kanıksanmış bir özensizlik olarak göze çarpmakta
4-içerik olarak ise hiç bir orjinalitesi olmayan yıllardan beri yayınlanagelen eski hocaların eserlerinin çok kötü kopya ve özetleri seviyesinde
5-buradan anlaşılıyor ki coğrafya bölümlerimiz iyi akademisyen yetiştiremiyor ve hatta bu alanda eskiye göre bir geriye gidişten bile bahsedebiliriz-acı ama maalesef-
6-bazı hocalar 'coğrafyaya giriş', 'genel coğr.'' vs alanlarında kısa aralıklarla yayın yapar görünüyorlarsa da yayınlanan kitaplar öncekinin bir kaç küçük eklemeler yapılmış halinden başka bir şey değil.
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2011, 17:22:31 »

7-son olarak okullarda veya çeşitli eğitim kurumlarında(dersane kurs vs) bu işin eğitimini üstlenen kişiler olarak yerli kitaplardaki bu kalite düşüklüğünü sık sık gündeme taşımak gerektiğini düşünüyorum.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2011, 20:47:30 »

hocam Türkiye'nin sızlayan yarasından önemli tespitler yaparak bahsetmişsiniz. Bu sorunsalın üzerinde yoğunlaşmak; oldukça önemli. Neticede 21. yüzyılın gereklerine uygun çalışmalar beklemek hepimizin hakkı. Bu beklentilerimizi servis etmemiz çok önemli.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
mkaplan
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2011, 21:07:40 »

arkadaşlar, aynı sorundan bende şikayetçiyim.ama taşın altına elimizi sokmak gerektiğini düşünenlerdenim.birlkte harika başvuru kaynakları yaratabiliriz diye düşünüyorum.maalesef gerek kullanılan veriler gerek resim baskı kaliteleri inaılmaz düşük. aslolan ücretsiz kitap değil öğrencinin elinden bırakamıyacağı kitaptır.
sozi2000
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2011, 09:24:06 »

Arkadaşlar merhaba,
Ben bu başlığın altına üye olan meslektaşlarımdan ellerinde mevcut olan coğrafya ile ilgili ne gibi kitaplar var, yazarı kim, baskı yılı ne gibi bilgileri eklemelerini istiyorum. Özellikle benim gibi üniversiteden yıllar önce mezun olanlar yeni kitapları takip edemiyor. Acaba hangi üniversitede kim ne yazmış öğrenmekte fayda var . Katkı koyacak tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.
 Bu arada ben en son Prof Dr İbrahim Atalay'ın Prof Dr Kenan Mortan ile birlikte yazdığı Türkiye Bölgesel Coğrafyası kitabını aldım. Kitabın 4.baskısı idi ve 2007'de yazıldı. Baskı kalitesi, resim kalitesi, şekil ve grafikler süperdi. Müthiş bir kitap.632 sayfalık kitapta özellikle İbrahim Atalay hocamızın birçok kendi araştırması da mevcut.Tüm meslektaşlarıma tavsiye ederim.

sınırlı
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2011, 10:14:28 »

sozi2000 hacam bu kitabı nerede nasıl temin edebiliriz cevap verirseniz sevinirim.ben bir çok kitapçıya baktım böyle bir kitaba rastlamadım.
yalçın06
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2011, 10:42:23 »

arkadaşlar aslında ülkemizde kitap oluşturma konusunda çok deneyimli ve yetenekli hocalarımız var.ancak kitapların hitap ettiği çevre genellikleüniversite veya üniversite hazırlık öğrencileri maliyetlere çok önem veriyorlar.ayrıca kitapların fotokopisi ve korsanlarıda oldukça yaygın sonuçta ekonomik nedenlerden dolayı yayın evleri maliyetleri çok fazla olan kitapları tercih etmiyorlar. ancak hocalarımızdan bazıları hobi amaçlı yada akademik kariyer için bir kitap yazarsa(yurtdışında devlet destekli yayınlar kullanılıyor)
neden güzel olmasın.ancak onu piyasaya sürecek yayın evi bulmak zor olur bence.
sozi2000
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2011, 11:45:06 »

Sn Sınırlı Hocam,
Ben kitabı bir web sitesinden sipariş vererek aldım ( 2 yıl önce ) . Kitap İnkılap Yayınevi tarafından basıldı.Baskı kalitesi süper, kapak çok iyi.( o günkü fiyatı 60 tl idi) www.inkilap.com sitesine bir bak istersen.
efraim
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Kasım 2011, 23:52:53 »

Valla yabancı kaynakları araştıran biri olarak kısıtlı İngilizcemle birşeyler çıkarıyorum.Ama görünen o ki bizde bu yayınları yapabilecek akademik kadro genel itibariyle yok.Sanırım uzun bir süre de olmayacak(5000 kişilik açık öğretim Coğrafya, kalitesiz coğrafya eğitim ve eğitmenleri gibi sebeplerden dolayı).Kendimi imrenmekten alamıyorum. Saygılarımla...

Tekirdağ Belediyesi Ana.Öğretmen Lisesi
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2011, 04:32:52 »

Artık Türkiye Bölgesel Coğrafyası mı?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic