Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şehrim! Adını Kim Koydu?  (Okunma Sayısı 4998 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 22 Şubat 2007, 08:39:52 »

HİKAYELERİ İLE ŞEHİRLERİMİZİN İSİMLERİ

Bütün illerimiz ve 600 kadar ilçenin isim hikâyeleri bu kitapta derlendi.
Yaşadığınız ya da ismini çok sık duyduğunuz şehirlerin isimleri ne anlama geliyor? Kim, ne zaman koymuş?
Öğrencilerinize de hediye edebilirsiniz.
www.ideefixe.com/kitap/ adresinde kitabın tanıtımı yapılmaktadır.
Kitabı almak isteyen arkadaşlarıma maliyetine gönderiyorum. Posta masrafı dahil Türkiye’nin her yerine 3.5 (ÜÇBUÇUK) lira. 6 taneden fazla siparişiniz için 3 lira.
Almak isterseniz;
1-   Herhangi bir postaneye 1 lira karşılığında Ahmet kenarlı’nın  5248338  no’lu Posta Çeki hesabına ücreti yatırıyorsunuz.
2-   akenarli@hotmail.com  adresime adresinizi bildiriyorsunuz.
3-   Kitap en kısa sürede eline ulaşacaktır.
4-   Hes. No: Garanti Bankası Konya Mevlana Şubesi.Hesap no; 101/6674534

ÖNSÖZ

Orta Asya’dan gelerek Anadolu’yu yurt edinen Türkler, bu toprakları üstün millî hasletleriyle ilmik ilmik dokudular. Binlerce yıllık kültürlerini buraya işlediler. Camiler, hanlar, hamamlar, kervansaraylar ve daha nice eserlerle kendi mühürlerini vurdular; ancak Anadolu tarih öncesi çağlardan bu yana nice milletlere yurt olmuş, onlar da bu topraklarda çeşitli eserler meydana getirmişlerdi. Elverişli konumu, yaşamaya uygun iklimi ve su kaynaklarıyla birçok uygarlığın beşiği olan Anadolu, dünyanın ilk yerleşme alanları içinde yer alır. Mağaralar, mezarlar, höyükler,  ören yerleri vb. bu durumun sessiz tanıklarıdır. Binlerce yıldan beri bu topraklarda yaşamış olan insanların yaşadıkları çevreye bazı adlar vermiş olması çok doğaldır. Bu isimler, zaman içinde başka insanlarında bu topraklara gelmiş olmasına rağmen yaşamaya devam etmiştir. Bazı adlar ise zamanla  kaybolup gitmiştir.
Yurdumuzun bugünkü şehir yapısı, yer şekilleri ve iklimin yanı sıra, yüzyıllar boyunca gelişen çeşitli sosyal ve ekonomik olayların ortaklaşa bir ürünüdür. Türkler, Anadolu’da kendi uygarlıklarını kurarken daha önceki uygarlıkların izlerini silmeyi düşünmedikleri   gibi, bu izleri kalıcı hale getirdiler. Bu derin hoşgörülerinin somut örneğine Anadolu’daki yer isimlerinde rastlanır. Türkler, var olan adı Türkçeleştirerek kullanmaya devam etmişlerdir.
……………………..
İnsanlar, yaşadıkları ya da bağlı bulundukları şehirlerin adlarını yakın akrabalarının isimleri kadar sık duymaktadırlar. Şehirlerimizin isminin nasıl oluştuğu, ne anlama geldiği gibi konularda okuyucuların merakını giderebilmek bu çalışmanın amacı olmuştur. Anadolu’nun neresine gidilirse gidilsin, varılan yerlerin bir çoğunun isimleri üzerine hikâyeler, efsaneler anlatılır. Bazı şehirler hakkında anlatılan efsaneler birbirinin aynısı olabildiği gibi, aynı şehir hakkında birbirinden çok farklı ifadelere de rastlanılmaktadır. Bu kitapta bütün farklı rivayetler bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Bu konuda uydurulmuş, inanılması pek mümkün olmayan bazı bilgileri de derlemenin içine aldım. Amacım şehrin ismi hakkında anlatılan birbirinden çok farklı iddiaları olduğu gibi okuyuculara ulaştırabilmektir. 
Öğretmenliğe başladığım ilk yıllarda (1987)dersimi öğrencilerime sevdirebilmek için şehirlerimizin adlarının kaynağını derlemeye başladım (o zamanlar internet yoktu). Önceleri bir coşku, bir heyecan!… Sonra da vazgeçilmez bir tutku oldu. Bütün gayretlerime rağmen bazı şehirlerimizin isimlerinin kaynağını bulmak mümkün olmadı. Bazı şehirlerimiz hakkında da yeterli bilgiye ulaşamadığım için kitaba almadım. Değerli okuyucuların  bu konuda bana yardımcı olacaklarını ve hatalarımı hoşgörü ile karşılayacaklarını ümit ediyorum.
Bu kitapla geçmişe bir ışık tutmaya çalıştık. Birbirinden güzel, tarih dolu, sevgi dolu şehir isimlerinin öykülerine bir yolculuk yapalım istedik. Bu derleme, evlerimizin kütüphanelerinde mütevazı bir yer edinebilirse; işte o zaman şehirlerimizin tanıtımına küçük bir katkıda bulunabilmenin huzuru içinde olurum.

Ahmet KENARLI
Kitap İsteme:
0332.356 02 63
0505.488 70 70

Ahmet KENARLI'a sitemiz üzerinden ulaşmak için tıklayınız

ideefixe.com sitesinden kitaba ulaşmak için tıklayınız

ergu67
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2007, 18:33:58 »

emek verilerek hazırlanmış güzel bir çalışma olmuş. şehirlerimizin adlarının nereden geldiği hem bilimsel hemde hikayeleri ile birlikte anlatılmış. derslerde öğrencilerin dikkatini toplamak için de kullanılabilir. ilgi duydugum bir alandı gerçekten doyurucu cevaplar buldum.

tebrikler ahmet kenarlı. daha nice başarılı çalışmalar imza atmanı temenni ediyorum.

bir de ülke adlarını nereden geldiklerini merak ediyorum. sayın ahmet kenarlı hocam acaba bu konuda da çalışmanız varmı?
akenarli
Üye
**

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

Zengin Türkiye'nin fakir çocuklarıyız.

« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2007, 14:33:28 »

Düşünceleriniz için teşekkür ederim.Bahsettiğiniz konu ile ilgiliherhangi bir çalışmam yok.
  İyi çalışmalar..

Zengin Türkiye'nin fakir çocuklarıyız.
ergu67
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2007, 16:44:10 »

Düşünceleriniz için teşekkür ederim.Bahsettiğiniz konu ile ilgiliherhangi bir çalışmam yok.
  İyi çalışmalar..
ben teşekkür ederim. saygılar.
777777
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2007, 14:58:08 »

Ahmet Hocam,''Şehrim! Adını Kim Koydu'' adlı kitabınız gerçekten özgün bir çalışma olmuş.Her coğrafya öğretmeninin kütüphanesinde olması gerekir.Üstelik posta ücreti dahil 3,5 YTL'ye gönderiyorsunuz.Bu da bir kazanç elde etmek için hazırlanmadığı gösteriyor.Teşekkürler...
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #5 : 02 Mart 2007, 18:44:48 »

bilgiler için tesekkürler Wink basarılar . . .
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Mart 2007, 22:19:40 »

Teşekkürler hocam.
memzin
Uzman Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Mart 2007, 22:33:28 »

Ahmet Hocam bir banka hesabı versenizde eft yapsak daha iyi olmaz mı
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #8 : 06 Mart 2007, 19:00:54 »

Değerli meslektaşlarım.
Diğer meslektaşlarımında ifade ettikleri gibi her coğrafyacının kitaplığında bulunması gereken bir eser. Büyük ir emek verilmiş hazırlanırken.
Kitap fiyat ve gönderim açısındanda büyük kolaylıklar sağlıyor.
Zaman zaman derste öğrencilerimle paylaşıyorum.
yukarıda saydığım sebeplerden meslektaşlarıma tavsiye ederim.

kadirguzel
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 07 Mayıs 2007, 18:45:08 »

Ahmet Hocam, kitabın mükemmel olmuş. Zahmet edip bana da gönderdiğin için teşekkür eder, çalışmalarıyın devamını dilerim.
Kadir Güzel
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic