Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kitapların Sesi: Nuh Tufanı... Doğu ATEŞ  (Okunma Sayısı 3509 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 14 Ekim 2007, 22:35:05 »

Değerli meslektaşlar
www.cografya.biz sitesi sizlerinde gördüğü üzere kabul edilsin edilmesin Türkiye'nin en büyük coğrafya platformu halini almıştır. Bu büyük platformda entellektüel tartışma düzeyi giderek yükselmekte, paylaşımlar kes yapıştırdan özgün çalışmalara doğru bir yönelme ortaya çıkmıştır. Bu mutluluk verici çok güzel bir durumdur. Özellike taşrada çalışan meslektaşlarımızdan ciddi mesajlar geldi. Özellikle bulundukları yerlerde coğrafya ile ilgili kitaplardan haberdar olamadıklarını ve bunları edinemediklerini belirttiler. Kitapları bulma noktasında yardımcı olamayacağımı biliyorum. Ama en azından benim okuduğumun sadece bana faydası var. Kimsenin haberi olmadığında yazılanın da okunanın da bir faydası olmadığı kanaatindeyim. Bu nedenle bu bölümü aktif hale getirmeye karar verdim. Bundan sonra yeni kitapları, okuyabildiğim eserleri burada tanıtacak sizlere duyuracak ve sizlerinde eleştirilerini bekleyeceğim.

İlk kitabımız Nuh Tufanı...

Kitap Adı: Nuh TufanıNoah's Flood/The New Scientific Discoveries
Yazarlar: Walter C. Pitmann-William Ryan
Çeviren:Dursun Bayrak
Yayınevi: Arkadaş yayınevi
Tel: 434 46 24
ISBN: 975-509-347-8
Ankara 2003

Nuh Tufanı kitabına girmeden evvel yazarlar hakkında bilgi vermekte fayda var. Her iki yazar günümüz Jeoloji dünyasının en büyük ve en tanınmış iki ismidir. Kendi gemileri ile dünya denizlerinde ve kıtalarında önemli araştırmalar yapan bu iki bilim adamı son Marmara Depreminden sonra Türkiye kıyılarında ve özellikle Marmara-Karadeniz havzasında önemli araştırmalar yapmıştır.

Nuh Tufanı bilindiği üzere Gılgameş destanından bu yana insanlığın gündeminde olan ve bütün dini metinlerde adı geçen bir olaydır. Bu destanda konu Dünyanın tümüyle sular altında kalması noktasına odaklanmıştır. Gerçekten de yıllar boyunca büyük tufanın izleri Mezopotamya havzasında aranmışsa da dişe dokunur bir sonuç alınamamıştır. Buradan yola çıkan araştırmacılar Karadeniz ile Marmara'nın günümüzden 7500-8000 yıl önce son buzul çağının bitmesiyle birlikte birleştiğini bu sırada Karadeniz çevresinde büyük bir seviye yükselmesi (tufan) yaşandığını bilimsel verilere dayanarak açıklamaktadırlar.

Romansı şeklinde yazılan kitapta başlangıçta Karadeniz-Marmara birleşmesinin büyüklüğü örneğin "Niagara şelalesinin yüz katı büyüklüğündeki boğaz çağlayanı" gibi ifadelerle veriliyor. İnsanlık ve dinler tarihinden örneklerden tutun da halk şarkılarındaki sözlere kadar bütün ipuçlarını tezlerini kanıtlamak için kullanan araştırmacılar her anlamda insanı ikna ediyorlar. Ve bu büyük sel felaketine kendimizi kaptırmamızı sağlıyorlar. Türkiyeli büyük bilim adamlarından başta benim de hocam olan Prof Oğuz EROL ve değerli jeolog Prof Celal Şengör'de sık sık anılıyor.

Ancak metnin bir yerinden sonra deliller o kadar artıyor ki insan bu kadar kesin bir olaya bile inanmak istemez bir hale geliyor. Her ne kadar   ellerindeki teknolojik donanım ve bilimsel yetkinlik yüksekse de bazı noktalarda soru işaretleri de kalmıyor değil.

Oldukça güzel bir metin olan romanda en önemli sıkıntı çevirinin istenen düzeyde olmaması. Gerçi jeoloji mühendisleri odası lokalinin müdavimlerinden olan değerli jeolog Dursun Bayrak'a bu durumun nedenini sorduğumda yayınevinin ana çeviriyi değiştirirek özTürkçe (?) olarak değiştirdiğini söyledi(Huh?).   

Büyük bir heyecanla başladığım bu coğrafya romanını siz değerli meslektaşlarıma şiddetle tavsiye ederim. Şu günlerde üçüncü baskısı yapılmış olan bu eseri okumak bizlere pek çok şey katacağı gibi batılıların bilimde bizlerden ne denli ileride olduklarını göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Saygılarımla
Doğu ATEŞ

talveg
Deneyimli Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2007, 16:31:07 »

Tanıtımını yaptığımız kitapların fiyatlarını da belirtsek daha iyi olmaz mı?
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2007, 17:21:20 »

Olur da hocam haklısınız
Ben daha önceki baskısını almıştım bu nedenle fiyatını (güncel fiyatını) bilmiyorum. Bu konuda kesinlikle haklısınız...

halomorfik
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2007, 18:20:24 »

kitap çok güzel birşeye benziyor.hemen aramaya başlıyorum.teşekkürler

1 gün gelecek 1 gün kalacak
cografya4242@hotmail.com
mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2007, 20:15:19 »

Doğu hocam kitap tavsiyesi için çok teşekkürler. Siz bahsettikten sonra arkadaş yayınevinin sitesine girdim kitabın fiyatı KDV dahil 12 YTL olarak belirtilmiş.

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2007, 20:57:50 »

Teşekkürler hocam...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic