Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kitapların Sesi: Mekan ve İnsan.... Doğu ATEŞ  (Okunma Sayısı 2639 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 11 Ocak 2008, 22:43:32 »

Değerli Arkadaşlar...
Geçenlerde bir kitabın tanıtımı yapmıştık. Adı iklimin Efendileri. Mahmut Türüdü hocamız için kitabı almak istedim. Ve başıma çok hoş bir olay geldi. Ankara'daki kitapçıların hiç birinde kitap kalmamış. Şimdi bilgisayar olduğu için stoklarına baktırdım, Mahmut'a mutlaka bu kitabı bulmalıydım. İlginç olan tüm kitapların (aslında sayı olarak tabi ki çok az ama bence çok önemli) son iki hafta içinde satılmış olmasıydı. Demekki buradaki tanıtımlarımız sonuç veriyor şimdilik sınırlı da olsa meslektaşlarımızın kitaplara dönük ilgisi artıyor. Ne mutlu payımız varsa. Belki satış adetleri çok az olabilir ama dünyada da doğa bilimlerine olan ilginin çok düşük olduğu düşünülürse bu bile çok çok önemli bence...

Bu güne kadar tanıttıklarımız roman türü bilimsel inceleme kitaplarıydı. Bu sefer bir efsaneye itafen hazırlanmış seçkiden bahsedeceğim(Kapak ve diğer bilgileri portalda ve kitap tanıtımı bölümünde görülmektedir.). Eser "İnsan ve Mekan" Erol Tümertekin'in 80. Yılına Armağan adını taşıyor. Editörleri yine iki önemli isim Dr. Nazmiye Özgüç, Dr. Ayşe Nur Timor....

Ülkemizde coğrafya bölümünden mezun olup Erol TÜMERTEKİN ismini duymayan yoktur sanırım. Hocamızın bende gıyabi bir öğrencisiyim. Kitaplarını makalelerini heyecanla okudum hala da başucu kitaplarımın arasında hep Erol TÜMERTEKİN vardır. Onun başarı ve meziyetlerini anlatabilecek kapasitem olduğunu düşünmüyorum. Zaten öğrencileri kitabın giriş kısmında hocamızın hayatını oldukça güzel bir biçimde anlatmışlar. Hocamızın ellerinden öpüyor bir ömür daha bizlere yol göstermesini diliyorum.

Eser adı İnsan ve Mekan ancak kitap 16 seçkin makaleden oluşuyor. Açıkçası makele seçkilerini tümüyle okumayı sevmem. Zaten asıl alanımda fiziki coğrafya... Ancak bu eseri elime aldığımda hiç böyle bir sonuç alacağımı düşünmemiştim. Hepsi birbirinden değerli bu makalelerin tamamına yakınını bir nefeste okudum. Ve gerçekten de aslında bildiğimizi düşündüğümüz ama pek de hakim olmadığımız bu coğrafya okyanusunun ne kadar engin olduğunu bir kez daha anladım.

Kitap Fransız düşünür, anarşist ve coğrafyacı Elisee RECLUS un hayatı ve eserlerini oluşturduğu tarihsel süreci ele alan bizlere bu önemli şahsiyeti tanıtan uzun bir makale ile başlıyor. Öğrencilik dönemlerimde Prens Kropotkin bir kaç kitabını okumuştum. Ancak Nazmiye hocam bana Reclusu tanıtınca ne kadar önemli bir treni kaçırdığımı bir kez daha gösterdi.

Yine Tümertekin hocamızın öğrencilerinden Berrin EKEN'in Demiryollarımızı anlatan makalesi bir alan makalesi olmasına rağmen beni sıkıca sardı. Bitirmeden uyuyamadım. Ayşe Nur hocamın çok farklı bir konuyu ele aldığı "Çocukların Coğrafyası" makalesi gerçekten beni çok etkiledi. Bizim için sınırların ne kadar önemsiz, coğrafyanın ne denli engin olduğunu bir kez daha gördüm. İç Anadolu'daki köyler ile Von Thünen'in izole devlet teorisi arasındaki ilişkiyi anlatan Mitchell ait makale ilgimi çeken bir diğer konu oldu. Bunun dışında Ülkemizde ziraat alanlarında kadın işgücünün dağılışı (Özgüç), Ülkemizde teksitlin dünya ile karşılaştırılası (H.Doldur), Bizans Sarnıcından Rekreasyon alanına makaleleri önemle üzerinde durduğum keyif aldığım metinler oldu. Tabi adını anmadığım diğer makalelerde de çok önemli bilgiler içeriyor. Ama en başta bunları okuduğumu belirtmeliyim.

Kitap özünde akademik bir yayındır. BU gerçeği vurgulamak isterim. Ancak bazı akademik metinler biz öğretmenlerce mutlaka takip edilmeli bilinmeli okunmalıdır. İŞte bu seçkide nitelik olarak bu noktaya uyuyor. Coğrafya ile ilgilenen özellikle de Beşeri Coğrafya alanında kendini geliştirmek isteyen, farklı konularda da neler yapılabileceğini görmek isteyen tüm meslektaşlarıma öneririm.

Kitabı hazırlayan ve bana da ulaştıran değerli hocalarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Kitabın elime ulaşmasını sağlayan çok değerli Kardeşim Cihan Bayrakdar'a ayrıca saygılarımı sunarım.   

baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2008, 04:58:26 »

doğu hocam,  bilgilendirmenize ve ilginize çok teşekkürler.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2008, 07:49:35 »

Doğu hocam bu eserleri bizlere tanıttığınız için teşekkürler.Bizler Ankara'da olmadığımız için bu yayınlara ulaşma imkanımız olmuyor.Bu kitapla birlikte Servet Karabağ hocamın coğrafya Eğitimi kitabını da almak istiyorum ama bir yol bulamadım.Bu konuda sizin bilginiz varsa ve bir yol gösterirseniz sevinirim.

elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2008, 17:35:23 »

merhaba arkadaşlar bildiğim kadarıyla kıtap satış da değil.2006 yılında basılan bir kıtap.
ancak kitaba ulaşmak isterseniz.
yayın evinin adresi:
cantay kitapevi
büyük reşitpaşa cad. No:44/C 34470 laleli
tel. 0212 513 79 68  fax: 0212 528 58 51
www.cantay.com.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic