Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Boylam - Dava Sobel - William J. H. Andrewes  (Okunma Sayısı 3820 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Nisan 2010, 16:49:03 »

güzel bir kitap...

Boylam
The Illustrated Longitude - 1995

Dava Sobel - William J. H. Andrewes

Çeviri: Miyase Göktepeli

Sayfa Sayısı: 231
Boyutları: 20 x 21,5 cm
ISBN 975-403-317-X
ISBN 975-403-318-8 (Ciltli)
3. Basım - 2500 Adet
2. Basım - 2500 Adet (Ciltli)

Boylam on yedinci ve on sekizinci yüzyılın en zorlu bilimsel problemini çözme yolundaki çabaları anlatıyor.
Büyük keşif çağı boyunca denizciler okyanuslarda bulundukları boylamı hesaplayabilecekleri herhangi bir araç olmadan dolaştılar. Pek çok bilim adamı boylam sorununun gökyüzündeki yıldızların düzenli olarak gözlenmesiyle çözüleceğini düşünür ve bu yolda araştırmalar yaparken, John Harrison adında bir adam inanılmazı yaptı:
Bugün kronometre dediğimiz, denizde zamanı kesin olarak bilmeye yarayan bir saat. İşte bu kitabın konusu Harrison’ın bu yoldaki kırk yıl süren çabası.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
MİMARSİNAN
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 18:14:10 »

Teşekkürler öğretmenim. Yeni okudum. Bazı öğrencilerime de aldırdım. Çok sevdiler.
               Coğrafi bilgilerin gerekliliğini ve bu yolda yapılan zorlu çalışmaları anlamalarında çok etkili oldu.
                                                                                                                            Sevgiler...
                                                                                                                     Hülya Öğretmen
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2010, 20:14:10 »

Hocam hatırlattığınız için teşekkürler.. Okumuştum, Hülya öğretmenimin dediği gibi yapılan zorlu çalışmaları çok güzel anlatan bir kitap..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2010, 20:30:57 »

Daha önce okumadım ama ilk fırsatta kitabı bulup okuyacagım.Öneriniz için tşkler sayın hocam
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic