Anket
Soru: Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere güveniyor musunuz?
Kesinlikle Güveniyorum
Emin Değilim
Kesinlikle Güvenmiyorum
Hiçbir Fikrim Yok

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye İstatistik Kurumu Hakkında Anket  (Okunma Sayısı 4591 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2008, 22:31:03 »

Sevgili öğretmen arkadaşlar ve değerli öğrenciler;

Eski adı Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), yeni adı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon, ihracat, ithalat, nüfus sayımları ve sonuçları, çeşitli ekonomik veriler başta olmak üzere aylık, yıllık çalışmalar yaparak elde ettiği verileri kamuoyuna duyuruyor. Kurumun açıkladığı veriler sizce güvenilir mi? Bu konuda hazırlamış olduğum anketi cevaplayarak lütfen görüşlerinizi ve yorumlarınızı belirtiniz.

Ankete katılımınız ve değerli görüşlerinizi paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2008, 23:10:22 »

Anketi göremedim. Ama görsem de bunun TUİK üzerinde ne gibi bir yaptırımı olacağını anlamadım. Çünkü enflasyon örneğinden gidersek hükümet kafasına göre bir rakam açıkladığında TUİk ne gibi bir güvenirlik katsayısına sahip olur veya bunu bizim tartışmamızın ne anlamı olur anlamadım. Zaten kimse güvenmiyor ki? Güvenen sadece gelip geçici siyasi iktidarlardır.

Ama hocamızın ne demek istediğini ben şöyle yorumluyorum. Türkiye'de verilen istatistikler ne derece doğrudur. Bu sorunun cevabı hepsi yanlıştır olmalı. Burada bizlere görev düşüyor. Doğruda ısrarcı olursak sanırım yanlışlar da düzelme eğilimine girmek zorunda kalır....

breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 23:12:07 »

Zekeriya hocam, Ankara'da yaşadığım yıllarda çok kez yolum düşmüştü DİE ne. Bir çok ödevimizi DİE aldığımız verilerle yaptık. Bence şuan rakamlarına en çok güveneceğim kurumdur. Yine de güvenmediğim verileri de var. Mesela, enflasyon konusunda ve bazı ekonomik göstergeler konusunda verilen rakamlara pek güvenmiyorum.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2008, 23:19:11 »

Ben kafamı kaşımayı tercih ettim maalesef. Bir ülkenin en önemli kurumlarından birini bu duruma düşürmek...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2008, 23:21:29 »

Sevgili DoguateS öğretmenim, sizin anketi görememenizin sebebi oy kullanmamış olmanızdır.

TÜİK, resmi bir kurum olarak çeşitli sosyal ve ekonomik konularda yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaşan bir kuruluştur. Türkiye'nin geleceğine yön verecek çeşitli politikaların hazırlanıp kabul edilmesinde bu kurumun verileri büyük önem taşımaktadır. Böylesi önemli bir kurumun güvenilirliği konusunda bir çok insanın kafasında soru işaretlerinin olduğu bir gerçektir. Bu durumu ortaya çıkarmak, TÜİK'in biz eğitim camiası gözünde güvenilirlik derecesini görmek ve göstermek açısından bu anketi düzenlemeyi uygun buldum. Yaptırımımız olur ya da olmaz. Bu anketin amacı sadece durum tespitini ortaya çıkarmaktır. Kurumu ve verilerini değiştirme lüksümüz olmadığı hepimizin malumu...

aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2008, 09:48:17 »

Değerli zozcan öğretmenim "emin değilim" maddesini "tam olarak güvenmiyorum" anlamında oyladım.
TÜİK'in verilerini sadece enflasyon,istihdam,milli gelir veya nüfus hesaplamalarına indirgemek yanlış olur,ayrıca pek çok istatistik de kişilerin beyanı ile anket usulü ile yapılmaktadır.Bu konuda tamamen olmasa da en çok güvenebileceğimiz kurum TÜİK'tir.
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Mart 2008, 11:37:48 »

Dün tam da bu konuda bir anket açmışken, bugün gazetelerde okuduğum bir haber bu anketin üzerine denk geldi ve beni şaşırttı. İşte hemen hemen bütün gazetelerde çıkan bugünkü haber aynen şöyle;
------------------------------------------------
Meğer zenginmişiz de haberimiz yokmuş

Türkiye’nin milli geliri, yeni bir hesaplama yöntemi kullanılarak güncellenince bir gecede kişi başı 2200 dolar zenginleştik. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamaya dahil edilen verileri genişleterek yaptığı revizyon sonucunda, daha önce 576.3 milyar YTL olan 2006 yılı gayri safi yurt içi hasıla (GSYH), yüzde 31,6 artışla 758 milyar YTL’ye ulaştı. Daha önceki hesaplamada 5 bin 480 dolar olan kişi başına düşen milli gelir de yaklaşık 7 bin 500 dolara çıktı.

MİLLİ GELİRE AB AYARI YAPILDI

TÜİK Başkanı Ömer Demir, dün düzenlediği basın toplantısıyla, yeni milli gelir hesaplama yöntemi konusunda bilgi verdi. Buna göre, Türkiye’de ilk milli gelir tahmini 1929 yılında yapılırken, 1993 yılından itibaren de 1987 bazlı dönemlik seriye geçildi. Bu seri, Birleşmiş Milletler Ulusal Hesaplama Sistemi’ne (SNA 68) göre hesaplanıyordu. Şimdi ise 1998 bazlı dönemlik seriye ve AB Ulusal Hesap Sistemi’ne ( ESA-95) geçildi. TÜİK Başkanı Demir, milli gelir hesabında değişiklik yapılmasının nedenlerini şöyle açıkladı: “Türkiye’nin AB sürecine girmesi, yenilik ihtiyacını ortaya çıkardı. Uluslararası karşılaştırmaları yapabilmek için uyum sağlamamız gerekiyordu. Bu revizyon bir mecburiyetten kaynaklanıyor. Bir de elimizdeki bilgi seti eskiden eksikti, sonradan yeni bilgilere ulaştık. Demir, milli gelirde 2007 yılı güncellenmiş verilerinin, 31 Mart Pazartesi günü açıklanacağını kaydetti.
-------------------------------------------------------------------

Hepimize hayırlı uğurlu olsun! Wink

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #7 : 09 Mart 2008, 21:36:14 »

TÜİK = Türkiye istismar Kurumu. dur.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #8 : 09 Mart 2008, 22:00:29 »

TÜİK in güvenilir bir kuruluş olduğunu düşünüyorum. Verilerin farklı değerlendirilmesi için bu kuruma ne tür emirler verildiğini bilmiyoruz. Yada şöyle söylemek lazım, TÜİK siyasi yapıdan bağımsız olarak çeşitli değerlendirmeleri yapabiliyor mu?

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #9 : 09 Mart 2008, 22:08:41 »

Sanırım yanlış biliyorsunuz Güngör hocam TÜİK'in tam açılımı şöyledir;

Türkiye  Üfürükten  İstatistikler  Kurumu     Wink

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #10 : 09 Mart 2008, 22:27:25 »

Öğretmenim o zaman şöyle diyebilirmiyiz.? ''üfürükten teyyare, selam söyle o yare.'' Wink Cheesy Grin Angry Huh?

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Mart 2008, 05:18:14 »

Öğretmenim o zaman şöyle diyebilirmiyiz.? ''üfürükten teyyare, selam söyle o yare.'' Wink Cheesy Grin Angry Huh?

O yar kendine İstanbul'u mesken tuttuğundan beri işler darmadağın oldu...Peki biz kime inanacağız ?

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 10 Mart 2008, 10:00:50 »

Arkadaşlar ben genelde güvenilir bir kuruluş olduğunu düşünüyorum.Yalnızca enflasyon,işsizlik gibi siyasi temelli istatistiklerde biraz sorun olabilir.Ama onun haricinde doğru istatistikler verdiğni düşünmekteyim.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #13 : 10 Mart 2008, 13:30:09 »

Enflasyon rakamları inandırıcı olmayınca diğer rakamlarada insan  güvenemiyor

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic