Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Su Yargılanacak - 5. Dünya Su Forumu  (Okunma Sayısı 2140 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Mart 2009, 20:58:36 »

Bilinçsiz ve adaletsiz kullanıldığı için gün geçtikçe ticarîleşen, uluslararası çatışmalara neden olan su için İstanbul’da vicdan mahkemeleri kuruluyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), suyu ticarîleştirdiğini öne sürdüğü ve bu ay İstanbul’da düzenlenecek olan 5. Dünya Su Forumu öncesinde, yine İstanbul’da “su mahkemeleri”ni kurarak dünya üzerindeki su kargaşasına çözüm getirmeye çalışacak.
5. Dünya Su Forumu 16-22 martta İstanbul’da toplanacak. Forumda suyun ticarîleşmesinin önünün açılacağını öne süren birçok STK da alternatif bir çalıştay düzenlemeye karar verdi. STK’lar buna göre, 10-11-14 mart tarihlerinde, yine İstanbul’da  “Latin Amerika Su Mankemesi” adlı örgüt ve Heinrich Böll Stiftung Derneği ile ortaklaşa “Su Mahkemesi” düzenleyecek ve bugüne kadar çözüm getirilemeyen su sorununa ve dolayısıyla ortaya çıkan su çatışmalarına öneriler getirecek.   
Tütün Deposu’nda toplanacak olan mahkeme, Türkiye’den Munzur, Ilısu, Yusufeli olmak üzere üç, Güney Amerika’dan ise Brezilya ve Meksika olmak üzere beş davayı ele alacak. Üçü yerli yedi kişilik uluslararası jürice değerlendirilecek davaların kararları, mahkemenin son günü olan 14 martta kamuoyuna açıklanacak.

Bolivyalı ayaklanmıştı
İstanbul’da yargılanacak konulardan biri de Bolivya’da 1998’de yaşanan su gerginliği. Dünya Bankası, su hizmetlerinin finansmanı için taahhüt ettiği 25 milyon dolar krediyi “Su hizmetleri özelleştirilmezse vermem” deyince, Bolivya hükümeti, Cochacamba’daki su işletmesini, tek teklif veren Bechtel (ABD)-Montesido (İtalya)-Abengoa (İspanya) konsorsiyumuna devretmişti. İşletme kısa sürede yüzde 43’lük fiyat artışı yapıp, yeni çıkan bir yasayla da halkın kendi suyunu çıkartma girişimini engelleyince, 2000 yılının nisan ayında tarım sendikası olan Coordinatora’nın öncülüğünde halk ayaklanmış, firma, işletmeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Halk şimdi işletmenin yönetim kurulundaki yedi üyenin üçünü kendi seçiyor.

Su savaşları kapıda
Su, bugüne kadar başta Güney Amerika ülkeleri olmak üzere, ulusal ve uluslararası birçok çatışmaya neden oldu. Büyük baraj yapımları, suların kirlenmesi, kuraklık, su sıkıntısı, temiz su kaynaklarına erişimdeki güçlükler, bölgesel ve ülkelerarası eşitsizlikler, çatışmaların nedenleri arasında yer aldı.
BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin haziran 2008’de yayımladığı “İklim Değişikliği ve Su” başlıklı rapora göre, dünyada 2050’de 2 milyar, 2080’de de 3 milyar insan sudan mahrum kalacak.

Hukuk kuralları geçerli
Merkezi Kosta Rika’da bulunan ve amacı, Güney Amerika’daki su çatışmalarına etik değerleri temel alarak çözümler üretmek olan Latin Amerika Su Mahkemesi, özerk, bağımsız ve uluslararası bir kuruluş. Mahkeme, projelerde hak ihlali olup olmadığını ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına ya da sözleşmelere göre değerlendirerek karar veriyor.

Tasarruf için uzun saça veda
Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Mehmet Arslantürk İlköğretim Okulu’ndan yaklaşık 60 kız öğrenci, küresel ısınmaya ve su tasarrufuna dikkati çekmek için bellerine kadar uzanan saçlarına veda etti.

Taraf / İBRAHİM GÜNEL-AA - Istanbul - 02.03.2009

Dünyayı güzellik kurtaracak...
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2009, 20:15:33 »

Hocam bilgilendirme için teşekkürler.. Denildiği gibi Dünya suyu İstanbul'da konuşacak...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
filiz7
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Mart 2009, 19:22:50 »

"İstanbul’da yapılaN “Dünya Su Forumu”, sularımızın özelleştirilmesini, ticarileştirilmesini gündemine almaktadır. Su, asla ticari bir meta olmamalıdır. "

SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİNE HAYIR !!!

Kayıtsız kalmak geleceğini yok etmektir. Küresel ısınmaya kayıtsız kalmayın!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Mart 2009, 19:33:04 »

"İstanbul’da yapılaN “Dünya Su Forumu”, sularımızın özelleştirilmesini, ticarileştirilmesini gündemine almaktadır. Su, asla ticari bir meta olmamalıdır. "

SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİNE HAYIR !!!

Doğru söze ne denir ?   www.alternatifsuforumu.org

Dünyayı güzellik kurtaracak...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #4 : 26 Mart 2009, 07:49:17 »

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Mehmet Arslantürk İlköğretim Okulu’ndan yaklaşık 60 kız öğrenci, küresel ısınmaya ve su tasarrufuna dikkati çekmek için bellerine kadar uzanan saçlarına veda etti.

damlaya damlaya göl olur

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic